U Federalnom ministarstvu trgovine u Sarajevu danas je održan sastanak sa predstavnicima Udruženja poslodavaca u FBiH, Uprave za inspekcijske poslove FBiH, Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH i udruženja za zaštitu potrošača na kome je podržano pokretanje akcije u sklopu jačanja društvene odgovornosti pod radnim nazivom ''Zaključana cijena'' koja bi preliminarno obuhvatila grupu od 34 artikla koja čine potrošačku korpu.
Direktor Udruženja poslodavaca u FBiH Mario Nenadić izjavio je nakon sastanka da bi se od 1. januara trebalo krenuti sa akcijom ''Zaključavanja cijena'' ne samo za 34, nego i više artikala, te da su razgovarali o modalitetu implementacije i primjeni.
Sastanak je, kako je rekao Nenadić, bio prilika da sa ministrom i ostalim učesnicima razmjene mišljenja o aktuelnim temama i dobar primjer na koji način treba tretirati različita pitanja.
''Mi smo vrlo odgovorno prihvatili aktivnost koja je u toku u vezi ograničavanja marži, dorađujemo je i uključujemo i druge nadležne koji će doprinijeti što boljoj implementaciji te odluke'',naveo je Nenadić.
Federalni ministar trgovine, Amir Hasičević kazao je da su iz reda Ministarstva i UPFBiH imenovani članovi radne grupe za "zaključavanje cijena" za 34+ proizvoda, i dogovoreno da u radnu grupu uđu i predstavnici sindikata i potrošača.
''Tom mjerom će biti jasno definisana krajnja cijena tih artikala koja će biti manja od trenutne, što će biti i označeno na policama od 1. januara 2024.'', pojasnio je Hasičević.
Glavni federalni tržišni inspektor Elmir Ramić podsjetio je da je odluka u vezi ograničavanja marži stupila na snagu 12. oktobra, te da je bilo određenih nedoumica oko same primjene odluke, što su uspjeli riješiti i na ovom sastanku.
''Prema informacijama koje imam trenutno sa terena, odluka se dosta poštuje, nema puno prekršaja i cijene proizvoda koje su obuhvaćene odlukom idu dole. Znači, možete provjeriti da su trgovci vršili korekcije i da su snižene cijene artikala. Mislim prije svega na cijene mlijeka, ulja, brašna, riže, cijene deterdženata za suđe. Našim analizama prije samog donošenja ovih marži, utvrđene su puno veće marže nego što su sada propisane ovom odlukom'', dodao je Ramić.
Podsjećamo, Vlada Federacije BiH je krajem augusta donijela odluku kojom kao mjeru neposredne kontrole cijena propisuje utvrđivanje maksimalne visine marži u trgovini za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode, a koja je obuhvatilo ukupno 15 proizvoda.
Međutim, da je ova mjera sve samo ne u korist građana i da neće 'zamrznuti' cijene potvrđuje i samo saopćenje Vlade FBiH u kojoj se navodi da je riječ o ograničavanju maksimalne visine marži u trgovini.
Iste su se primjenjivale tokom pandemije COVID-19 te se razlike u cijenama nisu osjetile.
Neće se osjetiti ni ovaj put jer vlada ne može ograničiti nabavne cijene. "U praksi se to ne dešava jer ova kriza kojoj svjedočimo posljednje dvije godine nije kriza marži već kriza nabavnih cijena, odnosno inflacije", rekao je za naš medij ekonomista Admir Čavalić.
--Uz pomoć Tea Zorića--