Izvoz svježeg voća i povrća iz Bosne i Hercegovine otežavaju duge kolone i zadržavanja na granici sa Republikom Hrvatskom. Krajem juna izvoznici su ukazali na sve probleme kojima se suočavaju kada je riječ o izvozu lahko kvarljive robe, a koji se ogledaju u postojanju samo dva granična prijelaza- Stara Gradiška i Nova Sela, na kojima se mogu obezbijediti fitosanitarni certifikati.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH Staša Košarac uputio je inicijativu nadležnim organima Hrvatske za otvaranje zelenih koridora za neometan protok robe i produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora na graničnim prelazima za međunarodni drumski saobraćaj putnika i robe koja podliježe inspekcijskim kontrolama.
Pročitajte više: Zastoji na granici s Hrvatskom neprihvatljivi za domaći izvoz
BiH od Hrvatske traži otvaranje zelenih koridora za protok robe
S obzirom da problem još uvijek nije riješen danas je u Vanjskotrgovinskoj komori BiH (VTK BiH) održan sastanak kome su prisustvovali izvoznici, prestavnici međunarodnih drumskih prevoznika i relevantnih institucija na nivou BiH i predstavnici Federalne Uprave za inspekcijske poslove.
Sastanak je uslijedio na inicijativu privrednika koji su zatražili hitno rješavanje dugih zadržavanja na graničnim prelazima sa Republikom Hrvatskom.
Izvoznici traže hitan sastanak s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH i drugim nadležnim institucijama kako bi se predstavile hitne mjere koje je moguće da nadležne institucije u BiH sprovedu u kratkom vremenskom roku, a kako bi se izbjegle kilometarske kolone na granici sa Hrvatskom, a pogotovo u trenutnom periodu pojačanog izvoza lako kvarljive robe.
Od Ministarstva sigurnosti BiH traže da iznađe model sa Graničnom policijom kako bi se na izlazu iz BiH na graničnim prijelazima hladnjače, tj. transport lako kvarljive robe prioritizirao na način da pod policijskom pratnjom takvi prevoznici budu pod prioritetom propraćeni do carinskih službi. Također,od UIO BiH se traži da angažuje sve svoje ljudske i tehničke kapacitete kako bi se u što kraćem roku završile carinske procedure prilikom izlaska iz BiH (npr. usklađivanje smjena na graničnim prelazima).
Poseban problem predstavlja rad fitosantiranih inspektora. Na ime na graničnom prelazu Stara Gradiška tokom godine radno vrijeme je od 08.00 do 16.00 časova, a na Graničnom prelatu Nova Sela od 07.00 do 15.00 časova, u oba slučaja samo radnim danima.
''S obzirom da se radi o svježim proizvodima, sa vrlo visokim sadržajem vode koja do krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku zbog kvarljivosti i slabljenja kvaliteta, ovako određeno radno vrijeme fitosanitarnih inspektora na pomenuta dva granična prelaza to onemogućava, te se ukazuje potreba za produženjem radnog vremena fitosanitarnih inspektora'', saopćeno je iz VTK BiH.
Iz tog razloga, izvoznici traže da se radno vrijeme fitosanitarnih inspektora na graničnim prijelazima uskladi sa radnim vremenom UIO BiH-carinama u vrijeme izvoza sezonskog voća i povrća iz Bosne i Hercegovine-radnim danom do 19 sati i subotom do 15 sati.
Izvoznici od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH traže da što prije ponovi urgenciju prema Inspektoratu Republike Hrvatske, u vezi sa održavanjem zajedničkog sastanka, a u vezi produženja radnog vremena fitosanitarnih inspektora Republike Hrvatske i uvođenja rada subotom u sezoni.
''Na sastanku je posebno naglašena neophodnost hitnog djelovanja jer svakim danom se povećava izvoz lako kvarljive robe. I izvoznici i prevoznici su naglasili da, iako ne vole takve mjere, ukoliko se u roku od nekoliko dana ne riješe ovi hitni zahtjevi, bit će primorani da realizaciju traže drugim načinima koji bi mogli dovesti do kolapsa na graničnim prelazima'', saopćeno je iz VTK BiH.
Udruženje međunarodnih i cestovnih prijevoznika i tereta apeluje i ukazuje da je postojeće stanje na graničnim prijelazima sa Republikom Hrvatskom nepodnošljivo, da su kilometarske kolone vozila ispred graničnih prijelaza neprihvatljive, da je zadržavanje ogromnog broja vozača u tim kolonama danonoćno.
''Izvoznici seznonske, svježe, lako kvarljive robe su pod velikim opterećenjem zbog postojanja samo dva granična prijelaza i to Granični prijelaz Stara Gradiška i Granični prijelaz Nova Sela, na kome se mogu obezbijediti fitosanitarni certifikati a problemi se dodatno usljožnjavaju primjenom Provedbene Uredbe EU 2021/2285, prema kojoj svaku pošiljku drva i proizvoda od drveta ( i to nezavisno o termičkoj obradi) mora pratiti fitosanitarni certifikat. Zbog gore navedenog po hitnom postupku se mora razmatrati otvaranje „zelenih koridora“ i definiranje graničnog prelaza Svilaj sa svim inspekcijskim kontrolama – BIP, a do njegove uspostave osiguranje kretanja ove vrste robe preko g/p Šamac ili Orašje, tj. objezbjeđenje novih BiP-ova'', poručili su izvoznici.