Krajem juna izvoznici svježeg voća i povrća iz Bosne i Hercegovine ukazali su na probleme koje imaju kada je riječ o prelasku granice s Republikom Hrvatskom, a koji se ogledaju u dugim kolonama i zadržavanjima. Naime, izvoznici sezonske, svježe, lako kvarljive robe su pod velikim opterećenjem zbog postojanja samo dva granična prijelaza - Stara Gradiška i Nova Sela, na kojima se mogu obezbijediti fitosanitarni certifikati.
Izvoznici su od nadležnih institucija, između ostalog, tražili da se iznađe model s Graničnom policijom kako bi se na izlazu iz BiH na graničnim prijelazima hladnjače, tj. transport lako kvarljive robe prioritizirao tako da pod policijskom pratnjom takvi prijevoznici budu pod prioritetom propraćeni do carinskih službi. Također, od Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) su tražili da angažuje sve svoje ljudske i tehničke kapacitete kako bi se u što kraćem roku završile carinske procedure prilikom izlaska iz BiH (npr. usklađivanje smjena na graničnim prijelazima). Izvoznici su tražili i da se na ova dva granična prijelaza radno vrijeme fitosanitarnih inspektora uskladi s radnim vremenom UIO BiH-carinama u vrijeme izvoza sezonskog voća i povrća iz Bosne i Hercegovine-radnim danom do 19 sati i subotom do 15 sati.
Pročitaju više:Izvoznici traže hitno rješavanje problema na granici s Hrvatskom
Zastoji na granici s Hrvatskom neprihvatljivi za domaći izvoz
Međutim, do danas ovaj problem nije riješen. Kako su za Bloomberg Adriju rekli iz Vanjskotrgovinske komore BiH, koja je organizirala niz sastanaka s kojih su upućeni zahtjevi nadležnim institucijama, problem zadržavanja na granici s Hrvatskom je i dalje prisutan i nema značajnijeg pomaka kada je riječ o intervenciji vlasti, ali uskoro se mogu očekivati konkretni koraci.
"Istovremeno, radno vrijeme nadležnih institucija s hrvatske strane nije produženo i prema našim saznanjiima nema spremnosti da se to promijeni. Stoga, za sada ostaju samo mogućnosti da nadležni bh. organi preduzmu mjere koje bi olakšale i omogućile brži prelazak lako kvarljive robe. Postoje samo dva granična prijelaza na kojima je moguć prijevoz lako kvarljive robe koja zahtijeva fitosanitarnu inspekciju te je neophodno otvoriti bar još jedan granični prijelaz, za šta mora postojati volja i na strani Hrvatske. Zbog toga je potrebno učešće svih značajnih aktera u BiH, ali i Hrvatskoj, kako bi ovaj problem bio riješen'', dodaju iz VTK BiH.
Podsjećamo, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH Staša Košarac je početkom jula uputio inicijativu nadležnim organima Hrvatske za otvaranje zelenih koridora za neometan protok robe i produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora na graničnim prijelazima za međunarodni drumski saobraćaj putnika i robe koja podliježe inspekcijskim kontrolama.
"Otvaranje zelenih koridora te produženje radnog vremena fitosanitarne inspekcije u ljetnom periodu, kada je izvoz najintenzivniji, kao i eventualno uvođenje rada subotom značilo bi smanjenje gužvi na graničnim prijelazima i olakšavanje transporta domaćim privrednicima", istakao je Košarac u dopisu upućenom Državnom inspektoratu Hrvatske.