Sedmicu iza nas na svjetskom nivou obilježio je gubitak najviše ocjene suvrenog kreditnog rejtinga Sjedinjenih Američkih Država prema Fitch Ratings, koja je kritizirala rastuće budžetske deficite zemlje i "eroziju upravljanja" koja je dovela do ponovljenih sukoba oko ograničenja zaduživanja tokom posljednje dvije decenije. Kreditna agencija je smanjila ocjenu SAD-a za jedan nivo, sa AAA na AA+, slično kao što je učinila prije više od desetljeća S&P Global Ratings.
Ekonomija eurozone se oporavlja uprkos jakoj baznoj inflaciji. Bruto domaći proizvod u drugom kvartalu porastao je za 0,3 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca nakon smanjenja i stagnacije u prethodna dva perioda. Potrošačke cijene u julu porasle za 5,3 posto u odnosu na prije godinu dana, dok je bazna inflacija iznosila 5,5 posto. Evropska unija i Turska raspravljaju o ažuriranju svoje carinske unije kao dijelu procesa ponovnog angažmana zemlje kako bi povratila povjerenje evropskih partnera i investitora. Visoki dužnosnici EU-a su pozdravili napore Turske da obnovi odnose s EU-om dok zemlja želi privući strane investitore kako bi potaknula svoju oslabljenu ekonomiju i okončala krizu troškova života djelomično uzrokovanu rastućom inflacijom.
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, IT startup Rolla, dobio je ukupno 12,2 miliona KM investicija u seed rundi finansiranja. Ovo je najveća investicija za startup iz fitness-tehnološke sfere u Centralnoj i Istočnoj Evropi (CIE). Investiranje je predvodio Mate Rimac, a investirala je i rumunska kompanija Hellen’s Rock.
S druge strane, industrija ne bilježi dobre rezultate, te je u junu ponovo zabilježen mjesečni i godišnji pad prometa industrije, što je u skladu i s podacima o industrijskoj proizvodnji. Ukupan desezonirani promet industrije u BiH u junu 2023. u poređenju s majem 2023. ostvario je pad od 2,3 posto, dok je na godišnjem nivou promet industrije zabilježio pad od 8,1 posto.
Trend rasta naplate indirektnih poreza nastavljen je i u julu, kada je naplaćen najveći iznos do sada. Tako su prihodi od indirektnih poreza u julu iznosili 951 milion KM, a u prvih sedam mjeseci 5,9 milijardi KM. Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da trebaju biti definisani novi koeficijenti raspodjele prihoda od indirektnih poreza koje prikuplja UIO BiH. Nastavljen je i trend rasta dolaska turista u Federaciju BiH, posebno onih iz Turske. U junu ove godine 118.045 turista posjetilo je FBiH. U odnosu na isti mjesec lani, taj broj je za 19,5 posto veći.
Dom naroda Parlamenta Federacije BiH prihvatio je Prijedlog zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije. Tako je u konačnici usvojen set energetskih zakona kojima se u oblasti energetike uvode evropski standardi.
Tokom protekle sedmice analizirali smo i polugodišnje finansijske izvještaje. Distributivna preduzeća Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) imala su uspješno prvo polugodište ove godine. Najveće preduzeće - Elektrokrajina je izašlo iz minusa, dok je najbolje poslovao Elektro Doboj, uvećavši profit za tri puta, pokazuju bilansi uspjeha. Elektroprivreda BiH je u prvih šest mjeseci ove godine poslovala s gubitkom od 24,479 miliona KM. U istom periodu lani imali su dobit od oko 200.000 KM. Znatno je pala prodaja gotovih proizvoda. Kompanija BIMAL iz Brčkog izgubila je 20 miliona KM prihoda u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period lani. Pad je zabilježen zbog manje prodaje na domaćem i stranom tržištu. Dobit je manja za 4,5 miliona KM.
Tokom prvih šest mjeseci ove godine Sarajevska pivara ostvarila je značajan rast ukupnih prihoda. S druge strane, Tuzlanska pivara je zabilježila smanjenje prihoda za oko dva miliona KM. Prihodi UNIS Ginexa iz Goražda su u prvoj polovini ove godine viši za pet miliona KM u odnosu na isti period lani. Dobit je veća za nešto više od 200.000 KM, a troškovi plaća za 6,3 miliona KM.
Dobit ASA Banke porasla je 131 posto u prvoj polovini 2023. godine u poređenju s istim periodom lani. Prema polugodišnjem izvještaju, najviše su porasli prihodi od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi.
Kada je riječ o bankama, one su prema podacima Centralne banke BiH nastavile blago pooštravati kreditne standarde i u trećem i četvrtom kvartalu 2022. godine, te u prvom kvartalu ove godine.
Republika Srpska je nastavila zaduživanje na berzi, a ove sedmice je prodala obveznice u iznosu od 35 miliona KM po kamati od 6,1 posto. Na američku crnu listu dospjeli su Nenad Stevandić, Željka Cvijanović, Radovan Višković i Miloš Bukejlović. Iz Ministarstva finansija SAD-a su saopćili da su ovi lideri direktno odgovorni za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini RS kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS, čime se opstruira i ugrožava provedba Dejtonskog mirovnog sporazuma.