Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država (OFAC) uveo je sankcije Nenadu Stevadniću, Željki Cvijanović, Radovanu Viškoviću i Milošu Bukejloviću.
"Ovi lideri direktno su odgovorni za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS, čime se opstruira i ugrožava provedba Dejtonskog mirovnog sporazuma", priopćeno je iz Ministarstva financija SAD-a.
Dosekretar Ministarstva financija za terorizam i financijske obavještajne poslove Brian E. Nelson rekao je da ponašanje ovih zvaničnika predstavlja daljnju prijetnju budućem putu ove zemlje i njenoj uspješnoj integraciji u euroatlantske institucije.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bio je predlagač Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH pred NSRS, te glavni zagovornik njegovog usvajanja. SAD je protiv Dodika uveo sankcije 5. siječnja 2022. godine zbog odgovornosti ili umiješanosti, te zbog direktne ili indirektne uključenosti u kršenje ili postupak koji predstavlja opstrukciju ili prijetnju provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i u koruptivne radnje.
Prethodno je SAD uveo sankcije protiv Dodika 17. srpnja 2017. godine zbog opstruiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nakon što je NSRS usvojila ovaj zakon u lipnju 2023. godine, visoki predstavnik u BiH primijenio je svoje ovlasti 1. srpnja kako bi poništio ovaj propis. Uprkos postupanju visokog predstavnika, s ciljem poništavanja ovog zakona, Dodik je potpisao Ukaz o stupanju zakona na snagu 7. srpnja 2023. godine.
Nove sankcije su samo nastavak prethodno uvedenih sankcija i zabrane izdavanja viza za ulazak u SAD s ciljem podsticanja na pozivanje na odgovornost osoba koje podrivaju demokratske procese ili institucije. Ovi postupci dio su širih napora koje Vlada SAD-a ulaže u promociju mira, stabilnosti i funkcionalne demokratske vlasti u regiji Zapadnog Balkana.
Postupak donošenja zakona i internet-stranica NSRS jasno ukazuju na to da pojedinci obuhvaćeni današnjom objavom sankcija i navedeni u daljem tekstu snose odgovornost za sazivanje posebne sjednice NSRS, 27. lipnja 2023. godine, kako bi se glasovalo o ovom provokativnom propisu. Posebna sjednica NSRS sazvana je 27. lipnja 2023. godine na zahtjev premijera RS Radovana Viškovića, predsjedavajućeg NSRS Nenada Stevandića i članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, a ministar pravde RS Miloš Bukejlović je u ime Vlade RS zakon predstavio u NSRS.
Stevandić je također javno pozvao na donošenje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, te sazvao sjednicu na kojoj je svojim glasom podržao ovaj zakon. Njegov potpis i pečat predsjedavajućeg nalaze se ispod teksta Odluke.
Višković je promovirao Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH nazivajući ga legitimnim odgovorom Ustavnom sudu BiH. Kao službena osoba, Višković je javno osuđivao Ustavni sud BiH za nedavno donesene odluke koje je smatrao nepovoljnim za RS.
Cvijanović se, prije usvajanja zakona, sastala s Dodikom i potvrdila svoje apsolutno slaganje s njim u vezi s budućim odlukama. Cvijanović je javno branila djelovanje nakon donošenja Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Ona je 11. travnja 2022. godine uvrštena na listu osoba koje je Ujedinjeno Kraljevstvo sankcioniralo zbog podrivanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH.
Bukejlović snosi odgovornost za izradu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Bukejlović je podržao zakon u svom izlaganju pred Narodnom skupštinom RS pozivajući je da zakon usvoji zarad pokazivanja jedinstva RS.
Posljedice sankcija
Posljedično novoj mjeri, sva imovina i pravo na imovinu navedenih sankcioniranih osoba, a koja se nalazi u SAD-u ili je u posjedu ili pod kontrolom državljana SAD-a mora biti blokirana i prijavljena OFAC.
Pored toga, sva imovina u vlasništvu, direktnom ili indirektnom, pojedinačnom ili zajedničkom, u udjelu 50 posto ili više jedne ili više osoba koje su na listi, također mora biti blokirana.
Zabranjene su sve transakcije državljana SAD-a u Sjedinjenim Državama (ili u tranzitu kroz SAD) koje uključuju imovinu ili pravo na imovinu osoba uvrštenih na listu ili blokiranih osoba, izuzev ukoliko nisu odobrene općom ili posebnom dozvolom koju izdaje OFAC, ili izuzete. Zabrane uključuju davanje doprinosa ili osiguranje bilo kakvih financijskih sredstava, robe ili usluga od strane, prema ili u korist blokiranih osoba, te primanje bilo kakvog doprinosa ili osiguranje financijskih sredstava, robe ili usluga od takvih osoba.
Financijske institucije i druga osobe koje se uključe u određene transakcije ili aktivnosti sa sankcioniranim osobama mogu i sami biti sankcionirani ili se protiv njih mogu poduzeti odgovarajuće aktivnosti, navodi se u saopćenju iz Ministarstva financija SAD-a.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller podsjetio je da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, vrhovni autoritet za tumačenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, javno osudio zakon kao neprihvatljivu povredu vladavine prava te nasrtaj na ustavni poredak BiH.