Europska unija i Turska raspravljaju o ažuriranju svoje carinske unije kao dijelu procesa ponovnog angažmana zemlje kako bi povratila povjerenje europskih partnera i investitora.
"Postoje teška pitanja koja treba razmotriti u vezi s time", izjavio je Paolo Gentiloni, povjerenik EU-a odgovoran za carinu, u izjavi za Bloomberg u utorak. "Nakon ljeta ćemo to razmotriti sa svojim timovima i vidjeti je li moguće raditi s ovim novim signalima iz Turske."
Gentiloni se dva puta sastao s turskim ministrom financija Mehmetom Şimşekom tijekom protekla dva tjedna i rekao je da ga je zanimalo čuti "pozitivne poruke ministra o ekonomskim planovima vlade i o odnosima Turske s EU-om".
Ministri vanjskih poslova EU-a su prošlog mjeseca dali do znanja da su spremni raditi na bližim vezama s Turskom, s napomenom da je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao zeleno svjetlo za švedsko članstvo u NATO savezu. Prije podrške pristupanju Švedske, Erdogan je povezao švedsku kandidaturu za NATO s naporima Ankare da se pridruži EU-u - no pristupanje EU-u još uvijek nije na stolu.
Visoki dužnosnici EU-a su pozdravili napore Turske da obnovi odnose s EU-om dok zemlja želi privući strane investitore kako bi potaknula svoju oslabljenu ekonomiju i okončala krizu troškova života djelomično uzrokovanu rastućom inflacijom. Veze s EU-om su bile napete zbog percepcije da Erdogan guši političke protivnike.
Şimşek je prošlog tjedna na konferenciji u Salzburgu izjavio da je nevažno hoće li Turska na kraju tog procesa postati članica EU-a. "Sve što treba je dopustiti nam da nastavimo put koji je toliko važan u smislu opsežne transformacije", rekao je.
Kao dio nastojanja za ponovno pokretanje procesa rekao je da je ažuriranje carinske unije, koja je na snazi od 1995. godine, dodavanjem nekih turskih poljoprivrednih proizvoda i usluga.
"Uvijek sam mislio, i još uvijek mislim, da je nadogradnja carinske unije nešto što je u principu ostvarivo", rekao je povjerenik EU-a za proračun Johannes Hahn za Bloomberg News prošlog tjedna na marginama konferencije u Salzburgu. "Naravno da postoje neke prepreke, ali moramo vidjeti gdje može doći do bliže suradnje."
Zajednička vanjska tarifa
Josep Borrell, šef vanjskih poslova EU-a, rekao je 20. srpnja da će rješavanje napetosti oko Cipra biti ključno za ponovno angažiranje s Turskom. Cipar je podijeljen od 1974. godine, kada je Turska okupirala sjevernu trećinu otoka nakon vojnog udara pristaša ujedinjenja zemlje s Grčkom.
Sporazum o carinskoj uniji predviđa zajedničku vanjsku tarifu za sve industrijske proizvode, ali ne odnosi se na usluge, javnu nabavu ili poljoprivredu - osim za prerađene poljoprivredne proizvode. Dvije su strane usvojile bilateralne trgovinske koncesije za poljoprivredne, ugljene i čelične proizvode.
Europska komisija dugo je zagovarala ažuriranje trgovinskog sporazuma s Turskom, ali nije postigla napredak zbog pogoršanja bilateralnih odnosa i napetosti na istočnom Mediteranu.
Razgovori o carinskoj uniji odvijaju se u kontekstu nastojanja EU-a da poboljša svoje trgovinske odnose s državama, težeći utvrđivanju partnerstava u turbulentnom geopolitičkom okruženju i osiguranju pristupa ključnim materijalima.
Hahn je rekao da su proces ponovnog angažmana s Turskom i poboljšanje gospodarskih odnosa također važni iz sigurnosnih razloga. "Mislim da nitko tko je realan ne govori o pristupanju, ali postoje mnoge druge prilike", rekao je.