Kebab je postao važan dio gastronomske scene u Bosni i Hercegovini, privlačeći ljubitelje ukusnih specijaliteta širom zemlje. U prošloj godini konzumacija ove orijentalne delicije doživjela je procvat, a podaci pokazuju da Bosanci i Hercegovci u kebabu uživaju najčešće za vrijeme ručka.
Prema podacima kompanije Glovo, kebab je postao pravi hit u BiH, pri čemu je potrošnja porasla za nevjerovatnih 122 posto u 2022. godini, što je četvrti najveći rast u regiji Jugoistočne Evrope. Inače, potražnja za orijentalnom kuhinjom je u prošloj godini porasla za 288 posto.
Samo u prošloj godini, širom BiH dostavljeno je gotovo 140.000 porcija kebaba, što znači da je u prosjeku jedan kebab dostavljan gotovo svake četiri minute.
Kebab je najpopularniji izbor među ljubiteljima orijentalne kuhinje i najčešće je izbor za ručak. Najzanimljiviji podaci o potrošnji kebaba u 2022. godini otkrivaju da su građani najviše kebaba konzumirali u zimskom periodu, pa je decembar zabilježio najveću potrošnju kebaba od 10,6 posto, a prethodili su mu oktobar i novembar sa također visokim procentima potražnje.
Što se tiče raspodjele potrošnje po danima u sedmici, nedjelja je apsolutni pobjednik s udjelom od 15,4 posto. Zanimljivo je primijetiti da je kebab popularan odabir kao večernji obrok s oko 30 posto ukupne dnevne potrošnje koncentrisane u periodu od 16 do 18 sati.
Najveći gradovi u Bosni i Hercegovini odigrali su ključnu ulogu u ovom trendu. Sarajevo je vodeći grad po konzumiranju kebaba, sa više od 60 posto ukupne godišnje potrošnje u zemlji, slijede ga Banja Luka i Tuzla, gradovi koji su također privukli značajan broj ljubitelja kebaba. Banja Luka je zabilježila najveći godišnji rast potrošnje kebaba – 350 posto, a slijede je Tuzla s rastom od 244 posto i Mostar s rastom od 138 posto.
BiH se ističe i kao zemlja s najvećim postotkom restorana koji prodaju kebab u odnosu na ukupan broj partnera u aplikaciji sa svih 25 tržišta na kojima Glovo posluje. Više od 26,4 posto svih aktivnih partnera na platformi Glovo u BiH prodaje kebab, doner ili ćevape. Također je zabilježen i značajan porast broja prodavnica koje prodaju kebab, za 53 posto u 2022. godini u odnosu na 2021.
Prema podacima kompanije Glovo, najveći ljubitelj kebaba je prošle godine naručio čak 602 kebaba, što znači da je u prosjeku naručivao gotovo 12 kebaba sedmično. Također, prošle godine je jedan korisnik u Tuzli potrošio rekordnih 210 KM u jednoj narudžbi koja je uključivala kebab.
Treba naglasiti i da je kraljica italijanske kuhinje također jedno od omiljeni jela u BiH, a prošle godine je preko platforme Glovo dostavljeno 200.000 pizza. Najpopularnija pizza u svijetu - capricciosa je i najviše naručivana pizza u BiH. Slijede je margherita i mexicana, dok se funghi nalazi na četvrtom i quatro formaggi (četiri sira) tek na petom mjestu.