U srijedu je Europski parlament izglasao Zakon o obnovi prirode, no, lobiji za poljoprivredu i ribarstvo te konzervativni i desničarski političari utjecali su na to da se u konačnici usvoji "oslabljena" verzija zakona koji je predložila Europska komisija. To je u suprotnosti s hitnošću klimatske krize i gubitka bioraznolikosti, smatraju u neprofitnoj nevladinoj organizaciji za zaštitu prirode WWF Adria.
Zakon koji je ključni dio Zelenog plana Europske unije je izglasan, ali, kako tvrde iz WWF Adrije, taj je cilj postignut uz visoku cijenu. Navode kako su mnoge ključne obveze i ciljevi žrtvovani zbog "kampanje dezinformacija koju su proveli konzervativni i desničarski političari te lobiji za poljoprivredu i ribarstvo".
Zakon o obnovi prirode obvezuje države članice Europske unije na povećanje postotka zaštićenih prirodnih staništa i vrsta - najmanje 20 posto staništa do 2030. godine te na veća ulaganja u zaštitu i obnovu prirode.
"Zastupnici u Europskom parlamentu danas su napravili dobro za očuvanje prirode! Zahvalni smo svim pojedincima koji su dali svoju podršku kroz milijune poruka poslanih parlamentarcima tijekom posljednjih mjeseci. Sigurni smo da je ta golema potpora javnosti, znanstvene zajednice i naprednih kompanija, potaknula brojne parlamentarce da danas daju svoj glas", ističe Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adrije.
Međutim, dodaje kako je pobjeda izborena uz skupu cijenu "jer je stav Parlamenta daleko od onoga što znanost kaže da je potrebno za rješavanje problema gubitka prirode i klimatskih promjena".
Stoga su uputili apel te pozvali sve institucije EU-a da konstruktivno iskoriste pregovore i osiguraju konačni zakon koji je "prikladan za rješavanje hitne globalne krize s kojom se planet suočava".
Podsjetimo, u srijedu je Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) poslala dopis u ime hrvatskih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava svim zastupnicima u EU-ovu parlamentu te ih pozvala da glasaju protiv Zakona o obnovi prirode u Europskom parlamentu.