Tjedan iza nas je prošao bez velikih iznenađenja. Fed je, očekivano, podigao kamatne stope za 25 baznih poena što šalje signal da bi to moglo biti i posljednje povećanje u najagresivnijoj kampanji pooštravanja od 1980-ih kako ekonomski rizici rastu. Podaci od prošle godine pokazuju da je u BiH došlo do stagnacije u građevinskom sektoru.
No, građevinski sektor u ovoj godini bi na krilima javnih ulaganja u infrastrukturne projekte trebao blago rasti, dok će privatna ulaganja u stanogradnju usporiti, ističe istraživački tim Bloomberg Adrije u svojoj najnovijoj analizi.
Prihodi i dobit koncesionara u BiH drastično su pali u prošloj godini u poređenju sa godinom ranije. Samo 95 koncesionara, za koje su vlasti dostavile podatke, trenutno duguje oko 14,1 milijuna KM, ali je taj iznos daleko veći. Lani je u BiH naplaćeno oko 125 milijuna KM prihoda od koncesija, prema izvještaju o izvršenju proračuna svih nivoa vlasti i ti prihodi manji su za tri milijuna u odnosu na 2021. godinu.
Republika Srpska nije uspjela prodati sve obveznice tokom prvog dana aukcije. U javnoj ponudi obveznica RS bilo je ponuđeno 25.000 obveznica nominalne vrijednosti od po 1.000 KM, a upisano je 20.684 obveznice. Obveznice RS dospijevaju 5. svibnja 2028. godine, a godišnja kamata je fiksna i iznosi 5,8 posto.
Gledajući kratki rok elektroprivrede su izgubile utrku s privatnicima što se tiče proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije (OIE), smatra Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Technology. Domljan napominje da je od 2013. do 2021. godine, šest godina amortizacija energetskog sektora bila veća od investicija.
Prema Nacionalnom planu za energiju i klimu (NECP) BiH, planirano je gašenje zastarjelih blokova termoelektrana snage 400 MW. "Određeni blokovi, poput Bloka 3 u Tuzli i jednog bloka u Kaknju, preći će na biomasu", rekao je Admir Softić, pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Utaja poreza je veoma rasprostranjena i značajan je problem bosanskohercegovačke ekonomije. Ona predstavlja jednu od ključnih komponenti nelegalnih financijskih tokova i samog načina legaliziranja prljavog novca.
Prema posljednjem istraživanju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala navodi se da postoje indicije da su upravo građevinski i turistički sektor najpodložniji u utaji poreza, prilikom izbjegavanja isplata plaća i pripadajućih poreza, što je posebno izraženo prilikom sezone.
U oba entiteta nastavlja se borba za povećanje plata.