Potrošačke cijene u Federaciji BiH u maju 2022. godine, u prosjeku su porasle za 0,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, a u odnosu na maj 2021. godine, za 15,1 posto (godišnja inflacija) podaci su Federalnog zavoda za statistiku.
Globalna ekonomska kriza koja je za osnovni uzrok imala pandemiju koronavirusa, pojačana nestašicama i neizvjesnošću zbog rata u Ukrajini, kao i rastom cijena energenata uzrokuje kontinuirani rast cijena u BiH.
Posmatrano po odjeljcima, hrana i bezalkoholna pića su u maju skuplja za 1,5 posto u odnosu na april i 23,2 posto u odnosu na maj prošle godine. Restorani i hoteli su u maju poskupili za 0,6 posto u odnosu na april, a ostala dobra i usluge za 0,5 posto.
Namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće košta 0,4 posto više nego u aprilu i osam posto više nego u istom mjesecu 2021. godine. Prijevoz je skuplji za 0,4 posto odnosno za 28 posto u poređenju s majem prošle godine.
Obrazovanje u odnosu na april ove godine bilježi rast od 0,3 posto, a zdravstvo, rekreacija i kultura od po 0,2 posto. U ostalim odjeljcima, u prosjeku, cijene se nisu mijenjale.
Unatoč rekordnim nivoima inflacije, BiH je pasivna i bez konkrentih mjera. Centralna banka BiH ukazuje da dalji šokovi na međunarodnom tržištu hrane i energenata, te eventualno usklađivanje cijena električne enregije na domaćem tržištu sa međunarodnim trendovima bi mogli dovesti inflaciju do ekstremnih vrijednosti. Struka je još početkom marta predložila konkretne mjere kojima bi se ublažili inflatorni pritisci, a koje se odnose na privremenu suspenziju akciza na gorivo, kao i uvođenje diferencirane stope PDV-a.
Faruk Hadžić, ekonomski analitičar i profesor na Sarajevo School of Science and Technology (SSST) ističe da je potrebno što prije donijeti mjere kojima će se ublažiti uticaj inflacije.
''Iako u maju nije došlo još većeg rasta kao u prethodnim mjesecima, ovaj visoki nivo inflacije nastavlja praviti ogromnu štetu za ekonomiju i život građana. Što duže budemo čekali sa mjerama, teže će i manje efikasno biti kasnije. Još uvijek čekamo donosioce odluka da predlože i provedu mjere kojima će se ublažiti negativni efekti koje nosi inflacija'', dodaje Hadžić.