Cijene goriva u Bosni i Hercegovini već odavno su na historijskom maksimumu, a nema naznaka da će se zaustaviti na ovome. Na benzinskim pumpama u Sarajevu, cijene dizela trenutno se kreću od 3,41 KM do 3,76 KM po litru. Prema informacijama Federalnog ministarstva trgovine, prosječna cijena dizela u maju iznosila je 3,21 KM po litri i viša je za 1,93 posto u poređenju s cijenama u aprilu, a za 55,39 posto u odnosu na maj 2021.
Ono što je jasno jeste da vlasti ne mare za potrebe građana i privrede, iako je struka još početkom marta ponudila konkretna riješenja kojima bi se ovaj rast ublažio.
Ekonomski analitičar i profesor na Sarajevo School of Science and Technology (SSST) Faruk Hadžić upozorava da što se duže bude čekalo na usvajanje mjera, kasnije će biti sve bolnije i teže pomoći građanima i privredi. Hadžić predlaže dvije mjere koje bi uticale na značajno smanjenje cijene goriva u BIH.
''Prva mjera je pod hitno i bez odlaganja privremeno suspendovati akcize na gorivo. Ovo je toliko urgentna mjera, da nikakvi izgovori od strana donosioca odluka nisu mogući. Na ovaj način se smanjuje cijena litre goriva između 0,30 do 0,40 KM zavisno od vrste goriva. Druga mjera uključuje obračun PDV-a, ne na trenutnu vrijednost litre goriva, već na iznos maloprodajne cijene od 2,01 KM koja je bila prije godinu dana. Pri cijeni od 2,01 KM, država uzima sebi po litri goriva 0,29 KM PDV-a, dok pri cijeni od 3,31 KM uzima 0,48 KM. Dakle, samo zbog više cijene goriva, država ekstra zarađuje na PDV-u 0,19 KM po litri benzina. Cilj ove mjere je samo da država uzima isto na PDV-u kako je to bilo prije rasta cijena, a ne da ekstra zarađuje zbog inflacijske krize. Dakle, ako bi se ove mjere usvojile, cijena litre goriva bi odmah bila niža za 0,54 KM po litri benzina, ili 2,77 KM. Slično smanjenje bi se moglo očekivati i po litri dizela'',naglašava Hadžić.
Kako dalje navodi, država ne bi imala bilo kakav gubitak ili smanjenje u naplati indirektnih poreza. Po osnovu akciza, za šest mjeseci bi smanjenje u naplati bi bilo oko 250 miliona KM. Ističe da podaci UIO BiH pokazuju da su prihodi od indirektnih poreza u prvih pet mjeseci 2022. godine veći za 739 miliona KM ili 23,88 posto u odnosu na isti period 2021. godine. Čak i sa smanjenjem akciza, već su sada u plusu gotovo 500 miliona KM, a imaju još za naplatu sedam mjeseci.
''Građanima i privredi se mora pomoći, a ovo je najbolji način da se bude fer prema svima. Priča da će samo bogati imati koristi od smanjenja cijene goriva, jer siromašni ne voze auta je vrlo neozbiljna i ne vrijedi je uopšte komentarisati. Probajte samo zabraniti registraciju auta sa EUR 1 i 2 normom, pa će te vidjeti koliko je "bogatih" što voze auta u našoj državi'', zaključuje Hadžić.
Inače, maloprodajna cijena naftnih derivata sastoji od rafinerijske cijene, troškova dopreme goriva do BiH granice, a na navedenu vrijednost dodaju se akcize, putarina (za lož ulje se dodaje samo akciza) te zavisni troškovi u zemlji, marža distributera, taksa za uspostavu rezervi naftnih derivata od 0,01 KM po litru derivata i PDV u visini od 17 posto.
Prosječna cijena goriva u BiH prema podacima GlobalPetrolPrices.com od 13. juna iznosi 1,663 eura (3,25 KM) po litru, dok je sedmicu ranije prosječna cijena iznosila 1,659 eura (3,23 KM) po litru.
Kada je riječ o regiji, u nekim zemljama cijene su ostale iste dok neke kao i BiH bilježe rast poskupljenje. Tako, prema posljednjim podacima prosječna cijena goriva u Albaniji iznosi 2,031 euro (3,97 KM), dok je sedmicu ranije iznosila 2,018 eura (3,95 KM) za litar. Gorivo je poskupilo i u Srbiji gdje je trenutna prosječna cijena 1,686 eura (3,30 KM) po litru i za 0,118 eura je skuplje u odnosu na sedmicu ranije. Rast cijena zabilježen je i u Sjevernoj Makedoniji, gdje prosječna cijena iznosi 1,824 eura (3,57 KM) po litru, dok je prema podacima od 6.juna iznosila 1,791 eura (3,50 KM) po litru.
Cijene goriva u Sloveniji nisu se mijenjale te je prosječna cijena goriva ostala 1,560 eura (3,05 KM) po litru. Također, cijene u Crnoj Gori nisu se mijenjale u posljednjih sedam dana te u prosjeku iznose 1,640 eura (3,21 KM) po litru.
Prosječna cijena goriva u Hrvatskoj iznosi 1,837 eura (3,59 KM) po litru i jeftinije je za 0,027 eura u odnosu na 6.juni kada je iznosila 1,864 eura (3,65 KM) po litru. Vlada Hrvatske jutros je na telefonskoj sjednici donijela odluku kojom fiksira najvišu maloprodajnu cijenu goriva na benzinskim stanicama koje se ne nalaze na autocestama u iduće dvije sedmice, a radi se o 94 posto benzinskih pumpi u Republici Hrvatskoj.