U ponedjeljak prije zore Tursku i Siriju pogodio je zemljotres u kojem je stradalo više hiljada ljudi, a mnogi su ostali zarobljeni u ruševinama. Podrhtavanja tla su se nastavila i tokom narednih dana, a do četvrtka je broj stradalih bio više od 14.000 osoba.
Turska je bila prinuđena da zaustavi dotok nafte i trgovanje na berzi, milioni stanovnika su ostali bez grijanja i struje. Štete se mjere desetinama milijardi dolara. Svijet se prilično ujedinio i slao pomoć Turskoj u vidu novca, medicinskih i pripadnika službi spašavanja, a pomoć je otišla i iz Bosne i Hercegovine.
Analitički tim Bloomberg Adrije ove sedmice bavio se dvjema temama koje izazivaju interes javnosti - ESG-om i kreditiranjem. Kako bi objasnili performanse dionica s ESG ocjenama, uporedili su prinose MSCI Europe Indexa i MSCI Europe ESG Leaders Indexa, a zaključke do kojih su došli, kao i cjelokupnu analizu u PDF-u možete naći u tekstu Analiza BBA: ESG potencijal visok u Adria regiji.
Naš tim utvrdio je i da će kreditna aktivnost usporiti u svim zemljama regiona ove godine, na šta će najviše uticati rastuće kamatne stope, usporavanje privrede i neizvjesnost u vezi s budućnošću ekonomije. Iako kamate rastu, kao posljedica rasta Euribora, jedna banka u BiH odlučila je da preuzme dio troška i smanji kamate za svoje klijente.
Pozitivna vijest početkom sedmice bila je da je S&P potvrdio 'B/B' rejting BiH, predviđajući pozitivna daljnja kretanja, a pozitivne su bile i brojke koje su pokazale da je BiH lani posjetilo 50 odsto više turista nego 2021. godine. Taj trend vjerovatno će se nastaviti, bar što se tiče zimske sezone i posjećenosti planina. Pojačana je i gradnja na bh. planinama, a cijene kvadrata dostižu i do 9.000 KM.
S druge strane, do pada broja turista moglo bi da dođe u Hercegovini ulaskom Hrvatske u Schengen, ali možemo očekivati dolazak turista s Kosova jer je najavljeno ukidanje viza. Rastao je i promet Željeznica FBiH za 26,1 posto, a u četvrtom kvartalu 2022. godine vozovima je prevezeno ukupno 88.475 putnika.
Jedan od problema u BiH je omjer broja radnika i penzionera, a naša analiza pokazala je da penzijski fond umjesto o tri potporna stupa ovisi o tankom štapu. Isplata penzija međutim nije dovedena u pitanje jer naplata javnih prihoda teče dobro. To ipak ne sprečava entitete da se zadužuju, pa su investitorima ponuđene obveznice RS od 30 miliona KM. Ohrabruje najava da neće doći do poskupljena cijena hljeba i peciva, kao i da je EU spremna pomoći najugroženijim domaćinstvima u BiH u suočavanju s rastućim cijenama energenata.
Problem je i zagađenje životne sredine, posebno zraka, a nakon nedavnog zagađenja rijeke Bosne, ove sedmice oglasili su se i iz zeničke željezare. Nikhil Mehta, generalni direktor ArcelorMittala Zenica poručio je da će biti odgovorni i da će u budućnosti poduzeti aktivnosti da se slično zagađenje ne desi.
Što se tiče stranih investitora, izražena je opredijeljenost privrednika Italije da ulažu u BiH, a objelodanjeno je i da bi Lidl mogao zaposliti dvije hiljade radnika u zemlji.
Poznato je da je IT sektor u BiH u usponu, ali i da fali kvalifikovanog kadra te da su pojedina zanimanja kao što su developeri među najplaćenijim. To je razlog što je ovo zanimanje i napoželjnije u BiH. Interes za tehnologiju ne jenjava, ljubitelje kriptovaluta obradovala je vijest da su u BiH osvanuli bankomati za kriptovalute, a mi smo provjerili da li je to zakonito ili ne. Danas vam donosimo i komentar Borisa Majstorovića o regulaciji kriptovaluta u regiji.
Za one koji manje vole računare i žele više vremena provoditi uz knjigu, novinari Bloomberg Adrije provjerili su i koji nas to naslovi čekaju u 2023. godini i kakva je naša čitalačka kultura, ali i koji su to problemi s kojima se susreću izdavači iz Bosne i Hercegovine.
Prethodne nedjelje stigle su i dvije tužne vijesti, preminuli su privrednik i vlasnik kompanije Integral inženjering Slobodan Stanković i bivši bosanskohercegovački i hrvatski fudbalski trener Miroslav Ćiro Blažević.