Dobrovoljni penzijski planovi za zaposlene još uvijek su nedovoljno zastupljeni kod privatnih kompanija i neophodno je podizanje njihove svijesti o prednostima koje imaju ukoliko svojim radnicima ponude takve pogodnosti, kao i svijesti radnika o značaju štednje.
Pomoćnica ministra finansija u Vladi Republike Srpske Snježana Rudić slaže se da je potrebna veća finansijska edukacija svih kako bi dobrovoljne uplate u penzijske fondove bile zastupljenije.
Odgovarajući na pitanje Bloomberg Adrije, Rudić je rekla da interes za formiranjem penzijskog plana prirodno proizilazi iz sindikata, odnosno od zaposlenih da se preko poslodavca orgnizuje penzijski plan.
"Istovremeno, poslodavac time može postići bolje uslove za svoje zaposlene", kaže Rudić i slaže se da privatni sektor treba veću pažnju da posveti dobrovoljnim penzijskim planovima i da se upozna o njihovim prednostima. "Vlada će se baviti ovom temom, ali to je tema i za sindikate, da u komunikaciji s poslodavcima istaknu svoja očekivanja i potrebu za učlanjenjem u penzijske planove", istakla je Rudić.
Dodaje da je Vlada, za one koji organizuju penzijski plan dala poreske olakšice, koje su dobrodošle, ali i sistemski razumne za buđenje interesa poslodavaca za organizovanje penzijskog plana. "Vlada za sve zaposlene u javnoj upravi uplaćuje odgovarajući doprinos za dobrovoljno penzijsko osiguranje. Budućnost cjelovitog penzijskog sistema je kombinacija dobrovoljnog osiguranja te doprinosa obaveznog penzijskog osiguranja", poručuje Rudić.
Da privatni sektor nije previše zainteresovan da svojim radnicima ponudi dodatni vid štednje potvrđuje i podatak da u prvom dobrovoljnom penzijskom fondu u BiH - Evropskom dobrovoljnom penzijskom fondu (EPF) tek jedna četvrtina članova dolazi iz privatnog sektora, dok ostatak čine radnici javnih institucija.
"Tri četvrtine poslodavaca koji su organizovali penzijske planove su iz privatnog sektora, dok su po pitanju broja radnika koji štede tri četvrtine iz javnog sektora. Takav odnos diktira sama privreda koja nije koncentrisana na velikim privrednim sistemima. Imamo prostora za napredak i upoznavanje svih s prednostima štednje, potrudićemo se da dođemo do svih", kaže Zdravko Zečević, izvršni direktor Društva za upravljanje EPF-om. Dodaje da će posvetiti dodatnu pažnju promociji jer "štednja nije luksuz, već potreba i najbolji način za bolji život u budućnosti".
Miloš Grujić, član Upravnog odbora EPF-a, ističe da kriza, kakva je trenutno, naglašava važnost štednje za starost. "Naša penzija će da iznosi tek 40 odsto posljednje plate, a mi ćemo biti stariji i ne bi trebalo da zavisimo od obavezne penzije u budućnosti. Zato je nužno da mislimo i štedimo, da li kroz dobrovoljni fond ili polisu životnog osiguranja, ali činjenica je da malo ljudi štedi i misli na budućnost. Trebalo bi ih animirati na to još od osnovne škole. Pod optimističnim okolnostima živjećemo 12 ili 13 godina od penzije, a penzija iz prvog stuba vjerovatno neće biti dovoljna i onda je pitanje šta ako ne štedimo", naglašava Grujić.
Pet godina EPF-a
Evropski dobrovoljni penzijski fond (EPF) proslavio je danas u Banjaluci pet godina postojanja, a direktorica Društva za upravljanje EPF-om Gordana Drobnjak istakla je da su uspjeli privući poslodavce da uplaćuju svojim radnicima dobrovoljno penzijsko osiguranje, kao i individualne članove.
"Konstantan je rast broja članova i prosječne uplate, u Fondu štedi više od 40 hiljada članova, a Fond upravlja imovinom od 25,5 miliona KM. Naše isplate su oko 1,5 miliona KM do sada, nastavljamo da gradimo povjerenje. Sredstva ulažemo veoma oprezno i konzervativno u skladu sa zakonskim ograničenjima i investicionom politikom. Pružamo podršku javnim emisijama obveznica RS, gdje smo jedan od najprisutnijih investitora na sekundarnom trgovanju ovim obveznicama na Banjalučkoj berzi. Time doprinosimo i likvidnosti tržišta", navela je Drobnjak.
Ljiljana Krsman, članica Uprave NLB banke Banjaluka, rekla je da je period koji slijedi period u kojem će se mnogi poslodavci odlučiti da organizuju penzijske planove.
"NLB banka je prije četiri godine prepoznala značaj EPF-a i našim zaposlenim smo omogućili uplate i štednju premium osiguranja u određenom iznosu, a to mogu da koriste odlaskom u penziju. Mi na taj način želimo da motivišemo zaposlene i da na tržištu rada, gdje poslodavci teže dolaze do kvalitetnog kadra, dodatno uradimo sve da obezbijedimo da naši zaposleni budu zadovoljni", istakla je ona.