Sabina Softić, menaging direktor Deloittea u BiH, rekla je da je veoma bitno da se u Bosni i Hercegovini olakšaju procedure za boravak digitalnih nomada.
"Trenutno digitalni nomadi u našoj zemlji borave samo kao turisti i taj boravak je ograničen na 30-90 dana u toku šestomjesečnog perioda, u zavisnosti od toga da li dolaze iz Evropske unije, zemalja Šengena ili po osnovu drugih sporazuma", ističe Softić.
Smatra da BiH treba da uradi više i da se ugleda na Hrvatsku, gdje nomadi mogu ostati šest mjeseci, nakon čega u većini zemalja postaju poreski obveznici, te da treba olakšati procedure da se oni prijave i plaćaju porez u državi u kojoj borave.
"Prisustvo digitalnih nomada dovodi do direktnih mjerljivih efekata, kao što je povećana potrošnja. Njihova prosječna zarada je iznad prosjeka država u regionu, procjenjuje se da godišnje iznosi između 50 i 100 hiljada eura. Imaju i društveno-socijalni uticaj jer su to obrazovane populacije koje imaju izraženu radnu etiku i doprinose imidžu države u kojoj borave", dodaje Softić.
Uslov da digitalni nomadi dođu, dodaje, je dobra telekomunikaciona infrastruktura, coworking prostor i odnos prema strancima, kao i sama okolina.
"BiH treba da radi na razvijanju pozitivnih priča o zemlji, uz korištenje modernih marketinških alata", navodi ona.
Cijeli razgovor pogledajte u video Bloomberg Adria TV-a.