Uvođenje viza za digitalne nomade otvara Bosnu i Hercegovinu (BiH) prema Evropskoj uniji (EU), jedan je od zaključaka okruglog stola o temi "Kreiranje zakonodavnog okvira za digitalne nomade u Bosni i Hercegovini".
Ovaj događaj danas je u Sarajevu okupio ključne donosioce odluka, predstavnike privatnog sektora i međunarodne stručnjake u cilju razmjene ideja i razgovora o potencijalu BiH kao atraktivne destinacije za digitalne nomade.
Više:
Novih pet digitalnih nomada stiže u Hercegovinu
Iskustva digitalnih nomada nakon jednomjesečnog boravka u Hercegovini
Cilj je inicirati javni dijalog za kreiranje zakonodavnog okvira za digitalne nomade na nivou BiH što bi moglo donijeti brojne ekonomske prednosti, uključujući jačanje lokalne ekonomije i prepoznavanje BiH kao privlačne destinacije.
"Potrebna je snažna podrška privatnog i javnog sektora kako bi se radilo na usvajanju legislative, a donosioci odluka su glavni predvodnici ovog važnog procesa", istaknuto je u zaključcima.
Prisutnima su se obratili Eva Näher, direktorica programa u GIZ-u BiH, i Jan de Jong, predsjednik Udruženja digitalnih nomada Hrvatske, a koji je radio na kreiranju viza za digitalne nomade u toj zemlji.
O potencijalima digitalnog nomadstva s Janom de Jongom razgovarala je danas i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto.
Krišto je upoznata s konceptom digitalnog nomadstva i potencijalom koji on može donijeti ekonomiji BiH kroz potrošnju, produženje turističke sezone, prenos znanja i vještina, globalnu povezanost i potencijalne investicije, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Prezentovano je iskustvo Hrvatske i uspjeh koncepta zahvaljujući konstruktivnoj saradnji Udruženja i Vlade Hrvatske.
Krišto je ocijenila kako se radi o interesantnom konceptu u globalnoj mobilnoj ekonomiji, kojim bi se znatno obogatilo domaće tržište rada te uvela nova znanja i tehnologije u BiH.
"Krišto je iskazala interes za implementaciju koncepta digitalnog nomadstva u našoj zemlji, naglasivši da se u procesu uvođenja tzv. viza za digitalne nomade moraju poštovati ustavne i političke specifičnosti Bosne i Hercegovine, kako bi se postigli uspjeh i korist kako za digitalne goste tako i za lokalne zajednice", navedeno je iz Savjeta ministara.
Predsjedavajuća je sagovornika informisala da Ministarstvo bezbjednosti BiH radi na izmjenama i dopunama Zakona o strancima u BiH s ciljem regulisanja boravka i statusa digitalnih nomada u BiH.