Njemačka je u ponedjeljak proširila granične kontrole na sve svoje granice kako bi ograničila ilegalnu migraciju, izazivajući zabrinutost kritičara da se time narušavaju pravila schengenskog područja o slobodi kretanja, piše dpa.
Policija je počela provoditi kontrole na prijelazima s Luksemburgom, Belgijom, Nizozemskom i Danskom, uz već postojeće provjere na granicama s Poljskom, Češkom, Austrijom, Švicarskom i Francuskom.
Ministrica unutarnjih poslova, Nancy Faeser, koja je donijela ovu odluku, uvjerava građane da oni koji svakodnevno prelaze granicu radi posla ne bi trebali očekivati veće zastoje u prometu.
Prošlog tjedna, Faeser je službeno obavijestila Europsku komisiju o uvođenju novih kontrola, ističući da su one neophodne zbog velikog broja migranata koji ulaze u Njemačku. Kontrole su planirane na šest mjeseci, s mogućnošću produljenja.
Granične provjere na granici s Austrijom traju od 2015. godine. Iako 29 potpisnica Schengenskog sporazuma, uključujući većinu članica Europske unije te Norvešku, Švicarsku, Island i Lihtenštajn, općenito dopušta slobodno kretanje preko granica, kontrola na nekim prijelazima uvedena je zbog migrantske krize i prijetnje islamističkog terorizma.
Ove granične kontrole omogućuju vlastima da odmah vrate migrante, što je jednostavniji postupak od deportacije nakon ulaska u zemlju. Od listopada 2023. godine, Njemačka je vratila oko 30.000 migranata koji nisu imali zakonsko pravo na ulazak, navodi dpa.
Pitanje migracija ponovno je postalo prioritet u političkoj agendi nakon što je prošlog mjeseca Sirijac, navodno, ubio troje ljudi u napadu nožem u Solingenu, na zapadu Njemačke.
Kako ističe Bloomberg, ankete pokazuju da je frustracija zbog vladine migracijske i azilne politike bila ključni razlog zašto su stranke krajnje desnice i ljevice ovog mjeseca ostvarile dobar rezultat na dvjema regionalnim izborima u istočnoj Njemačkoj.
Rast popularnosti krajnje desne Alternative za Njemačku i nove stranke krajnje ljevice, Savez Sahra Wagenknecht, u proteklih nekoliko mjeseci natjerao je kancelara Olafa Scholza i dužnosnike njegove vlade, kao i članove glavne oporbene konzervativne stranke, da pooštre svoju retoriku.
U subotu je Scholz opravdao nove granične kontrole sugerirajući da druge zemlje EU-a ne ispunjavaju svoje obveze. Faeser je također naglasila da su nove provjere potrebne kako bi se Njemačka zaštitila od islamskih terorista.
Poljska je bila jedna od članica EU-a koja je ljutito reagirala na odluku o uvođenju dodatnih kontrola, iako su one već od listopada u primjeni na zajedničkoj granici ovih dviju zemalja. Poljski premijer Donald Tusk prošlog je tjedna izjavio da njemački postupci predstavljaju ''de facto suspenziju Schengena”.
''Ne možete se složiti s takvim ekstremnim ponašanjem'', rekao je Tusk na sastanku s veleposlanicima u Varšavi. ''Takvi postupci su neprihvatljivi s poljskog stajališta''.
Scholz i Tusk raspravljali su u petak o graničnom pitanju tijekom telefonskog razgovora. Poljski čelnik je u objavi na X-u naglasio da je ''istaknuo kako je jedini način zaustavljanja ilegalne migracije učinkovita kontrola vanjskih granica Europske unije. Ne unutarnjih".
''Nažalost, ne možemo se u potpunosti osloniti na to da će svi naši susjedi raditi onako kako bi trebali, to je dio istine'', rekao je Scholz na sastanku s građanima u Brandenburgu, prema pisanju lokalnih medija.