SAD je za dlaku izbjegao remetilačko i skupo gašenje federalnih agencija jer je Kongres usvojio kompromisni zakon kojim vlada može raditi do 17. studenoga.
Zakon, usvojen u oba doma u subotu samo nekoliko sati prije isteka roka u ponoć, demokratima i republikancima kupuje vrijeme za pregovore o dugoročnijem federalnom financiranju. Ne uključuje nova sredstva za Ukrajinu.
Predsjednik Joe Biden potpisao je zakon u subotu kasno navečer, zaokruživši izvanredan dan u Washingtonu koji je započeo s približavanjem zemlje do, kako se činilo, neizbježnog i dugotrajnog gubitka saveznog financiranja.
"Večeras je dvostranačka većina u Zastupničkom domu i Senatu glasala da vlada ostane otvorena, sprječavajući nepotrebnu krizu koja bi nanijela nepotrebnu bol milijunima marljivih Amerikanaca", rekao je Biden u izjavi.
Konačno usvajanje u Senatu pokrenuo je ranije tijekom dana predsjednik Zastupničkog doma Kevin McCarthy, koji je prozvao krajnje desničarske republikance na blef i pogurao kompromis u zadnji čas. Prijetili su mu da će ga smijeniti s čela ako ne zatvori vladu, što je potez koji većina u Kongresu vidi kao vrlo nepopularan među biračima.
"Ako me netko želi maknuti jer želim biti odrasla osoba u sobi, samo naprijed i pokušajte", rekao je McCarthy novinarima.
U neobično brzoj akciji u tipično sporom Capitolu, zakon je prošao kroz obje dvorane za manje od 12 sati.
Od Amerikanaca do ulagača diljem svijeta, svi su pozorno promatrali Washington posljednjih dana dok je rizik od zatvaranja rastao. Čak bi i kratkoročno kršenje financiranja zaustavilo mnoge savezne funkcije i isplate plaća, dok su ekonomisti predviđali da bi dugoročna obustava rada mogla spriječiti napore Federalnih rezervi da uguši inflaciju bez rasprostranjenog gubitka radnih mjesta. Tržišta su također razmatrala kako bi zastoj mogao dodatno naštetiti percepciji upravljanja SAD-om.
Zakon, koji je lišen dubokih rezova potrošnje i graničnih politika koje zahtijevaju republikanski tvrdolinijaši, označava rijetku dvostranačku pobjedu u žestoko podijeljenom Washingtonu.
"Nakon što su pokušali uzeti našu vladu za taoca, MAGA republikanci nisu ništa dobili", rekao je vođa većine u Senatu Chuck Schumer nakon konačnog usvajanja.
Ali isključenje pomoći Ukrajini, barem za sada, udarac je predsjedniku Volodimiru Zelenskom, koji se prošli tjedan sastao s Bidenom i zastupnicima i osobno zagovarao nove sustave naoružanja, uključujući borbene zrakoplove F-16 i projektile većeg dometa ATACMS.
Biden i drugi zastupnici nastojali su uvjeriti Ukrajinu da SAD ostaje predan ratnim naporima. SAD je poslao 44 milijarde dolara u Ukrajinu od ruske invazije prošle godine, a Biden je zatražio dodatnih 24 milijarde dolara za ponovno punjenje računa za koje Pentagon kaže da su skoro ispražnjeni.
"Ni pod kojim okolnostima ne možemo dopustiti da se američka podrška Ukrajini prekine", rekao je Biden, dodajući da se McCarthy obvezao na donošenje zasebnog paketa pomoći Ukrajini.
Zakon je prošao Senat s 88-9 glasova. Zakon uključuje 16 milijardi dolara za pomoć u katastrofama, ali ne i pomoć Ukrajini. Zastupnici obiju stranaka koji podržavaju financiranje Ukrajine rekli su da će se to rješavati odvojeno.
( Ažuriranja s Bidenovim potpisivanjem zakona u subotu kasno navečer po Washingtonskom vremenu. )
-- Uz pomoć odBilly House ,Derek Wallbank iAradhana Aravindan .