Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović danas je u zvaničnu proceduru uputio prijedlog državnog zakona o transportu prirodnog plina, regulatoru i unutrašnjem tržištu u BiH.
"To je prvi put da se od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma predlaže uređenje sektora prirodnog plina u BiH na cjelovit način", priopćeno je iz Bećirovićevog kabineta.
U izradi zakona učestvovao je tim eminentnih eksperata iz date oblasti, predvođenih BH Gasom, EU i međunarodnim ekspertima iz date oblasti, priopćili su.
U obrazloženju zakona se između ostalog navodi da u BiH nisu doneseni odgovarajući zakoni i drugi neophodni propisi kojima se uređuje pravni okvir za upravljanje, organizaciju, regulisanje, praćenje i nadzor djelatnosti vezanih za prirodni plin, u okviru nadležnosti države BiH.
Bećirović navodi da su pri izradi ovog zakona osigurani primjena i preuzimanje pravne stečevine Europske unije, na način da su preuzete direktive za prirodni plin koje čine acquis communitaire o prirodnom plinu u okviru regulatornog okvira Energetske zajednice.
"Jedna od osnovnih obaveza BiH jeste i usklađivanje energetskog sektora s Trećim energetskim paketom EU, prilagođenim za primjenu u zemljama ugovornim stranama Energetske zajednice (EnC)", napominje se u priopćenju.
U Analitičkom izvješću Europske komisije iz 2019. navodi se da je sektor prirodnog plina još jedan primjer gdje fragmentirana regulativa (na razini entiteta) sprječava razvoj adekvatnog cjelodržavnog pravnog okvira i zajedničkog tržišta, što koči konkurenciju.
Pristup Zapada
Nedovoljan napredak je postignut u oblasti energetskog sektora Bosne i Hercegovine (BiH) još od 2019. godine, kada su politički lideri potpisali zajedničku izjavu kojom su se obvezali da će reforme energetskog sektora gurnuti naprijed, rekao je američki veleposlanik Michael Murphy ranije ove godine.
"Reforma energetskog sektora nije luksuz, to je imperativ", naglasio je na Energetskom summitu u Neumu.
Bosna i Hercegovina je bez državnog zakona o električnoj energiji i prirodnom plinu. Tržište električne energije i prirodnog plina nije jedinstveno regulirano te nedostaje burza električne energije.
Važnost usvajanja ova dva zakona na državnoj razini treba biti imperativ jer bi postavilo temelje za jedinstveni skup pravila u cijeloj BiH, za pravilno funkcioniranje tržišta energije i transparentnost sustava, dodao je Murphy.
"Sve to je nužno za daljnju harmonizaciju elektroenergetskog i prirodnog plinskog sektora BiH s regulativom EU-a", istakao je. "Zakon o električnoj energiji na razini države omogućio bi uspostavu burze električne energije."
Državni zakon o prirodnom plinu bi također osigurao slobodnije i konkurentnije tržište prirodnog plina u BiH te usklađivanje tržišta s regulativom EU-a. Murphy naglašava da je nadležnost za plin isključivo na državnoj razini.
"To je potvrđeno Sporazumom o plinu u BiH iz 2007. godine, koji je podržao tadašnji predsjednik, sada premijer Republike Srpske (Milorad) Dodik, jer je znao da će koristiti Republici Srpskoj i njenim građanima."
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da član Predsjedništva BiH Denis Bećirović drugi put pokušava nametnuti pitanje regulacije gasa, te ocijenio da je ovo još jedan u nizu pokušaja nametanja zakona koji nema pravnog osnova, jer su oblast energetike i gasa u nadležnosti entiteta. On je pojasnio da Republika Srpska ima Zakon o gasu i sertifikovanog operatera transportnog sistema, što Federacija BiH (FBiH) nema.
"Republika Srpska se kreće u skladu sa Ustavom i zakonima kojima je uređena ova oblast", kaže Đokić.
Đokić je ocijenio da je Bećirovićeva aktivnost kojom je u proceduru uputio prijedlog zakona o transportu prirodnog gasa, regulatora i unutrašnjem tržištu u BiH "samo pucanje u prazno", prenosi Srna.
Vijest nadopunjena s tri posljednja pasusa, korigovan i naslov.