Ako aktivno trgujete na tržištima, često možete biti svjedoci brzih i agresivnih promjena cijena u svega nekoliko minuta. Najčešće se to događa prilikom objave earnings reporta kompanija, pogotovo ako jako iznenadi, bilo pozitivno bilo negativno, svojim kvartalnim izvještajem. Tada se u roku nekoliko sekundi cijena dramatično promijeni.
No sve češće se slične promjene cijena događaju i povodom ključnih makroekonomskih vijesti, pogotovo u posljednjih nekoliko godina, otkad je inflacija postala ključna tema. Svaki izvještaj o inflaciji, ali i o drugim varijablama poput nezaposlenosti bude popraćen agresivnim repozicioniranjem – naravno ako izvještaj iznenadi. Slično je i sa sastancima američkog Feda. Prati se svaka riječ guvernera Jeromea Powella i tržišta snažno reagiraju na poruke.
Na razini minute pa i u nekoliko sekundi obično reagiraju algoritmi dizajnirani upravo za iskorištavanje takvih momenata. S njima se nemoguće natjecati; brzina reakcije je na razini milisekunde, a iza njih stoji ogroman novac i tržišna moć. Ali čak i nakon te inicijalne reakcije, postoji prostor u kojem netko tko nema algoritam može zaraditi dobrim pozicioniranjem.
Upravo to traderi i fondovi na tržištu često i rade. Pozicioniraju se prije događaja za koji se unaprijed zna kada će se događati (sastanak Feda, poslovni rezultati, objava izvještaja o inflaciji ili nezaposlenosti), i onda potencijalno mogu zaraditi kratkoročne profite ako su dobro pozicionirani. U pravilu se takvo nešto naziva hedging i koristi se prije svega radi zaštite dugoročnih pozicija. Primjerice, investitor drži standardni portfelj dioničkih indeksa (S&P500 i/ili NASDAQ) i obveznica, te ususret sastanku Feda kupuje put opcije na tržištu s vrlo malim dijelom portfelja (recimo put opcije na SPX ili njegovu najlikvidniju ETF verziju SPY), koje će zaraditi u slučaju da tržište naglo padne. Ideja je da kratkoročna zarada na put opciji nadoknadi sav gubitak od pada indeksa koji investitor drži. I unatoč tome što je ta put opcija koštala samo nekoliko postotaka nečijeg portfelja, njen nagli rast u slučaju pada tržišta (koji može biti nekoliko stotina posto u kratkom razdoblju) često i više nego kompenzira gubitak.
Trgovanje opcijama je, upravo zbog tog konveksnog efekta, postalo jako rašireno posljednjih pet godina, naročito nakon COVID-a, kada je veliki broj malih investitora počeo tako trgovati na tržištima. Često su nažalost to pozicioniranja špekulativnog karaktera, koja odvedu investitora u brzu propast, jer opcije kao instrument imaju rok trajanja te s vremenom gube vrijednost ako tržište nije otišlo u njihovom smjeru relativno brzo.
Ipak, moguće ih je koristiti kao moment kratkoročne zarade na dnevnoj ili tjednoj razini ako iza toga postoji dobro upravljanje rizikom. Drugim riječima ako se njima trguje samo s malim dijelom portfelja. Primjerice, koristimo upravo opcije koje ističu na tjednoj bazi, svaki petak, za tjedno pozicioniranje, ali riskirajući maksimalno dva posto ukupnog portfelja. Većinu tjedana zarađujemo ili gubimo malo (od jedan do dva posto), ali u nekoliko ključnih tjedana, kada se tržište jako repozicionira zbog promjene u nekom ključnom makropodatku ili poslovni rezultati jako podbace ili pozitivno iznenade, možemo tjedno zaraditi pet-šest-sedam ili više posto. To se događa rijetko, ali kad se dogodi, efekt je snažan i, ako smo u pravu, zarada je izvjesna.
Ključno je naravno "biti u pravu". To vadimo iz naše inovativne metodologije, koja nam daje statističku prednost nakon određenog vremena, međutim većina investitora vodi se raznim drugim procjenama. Najčešće je makropozicioniranje gdje netko prati realna kretanja inflacije ili nezaposlenosti po raznim parametrima i onda se na temelju toga pozicionira prije izvješća, očekujući da će primjerice inflacija biti bolja od očekivanja i da će kao rezultat toga tržište snažno skočiti gore.
To se i dogodilo ovaj tjedan, tržište je jako pozitivno reagiralo na bolju od očekivane inflacije, međutim ni to se ne događa svaki put. Nekada investitor može biti potpuno u pravu u kontekstu očekivanja, ali tržište reagira u sasvim drugom smjeru zbog niza drugih faktora. Poruka je tada ne očajavati, jer su iznimke na tržištima uvijek moguće, te se prije svega strogo držati upravljanja rizikom i nikad ne riskirati što nisi spreman izgubiti. Pogotovo ako se trguje volatilnim instrumentima poput opcija.
-- Vuk Vuković je izvršni investicijski direktor Oraclum capital fonda. U fondu primjenjuju jednostavnu strategiju trgovanja tjednim opcijama (istek u petak), s maksimalnim gubitkom od dva posto u bilo kojem tjednu.
-- Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenim na Bloomberg Adriji pripadaju autorima i ne predstavljaju nužno stavove uredništva Bloomberg Adrije.
-- Članak ne predstavlja investicijski savjet, niti preporuku za kupnju/prodaju vrijednosnih papira.