Kompanija Coca-Cola ne može biti zadovoljna rezultatima trećeg kvartala 2024. godine jer je podbacila u performansama u odnosu na isto tromjesečje prošle godine. Globalni obim prodaje je opao za jedan odsto, a neto operativni prihodi od 11,854 miliona dolara su manji za 0,8 procenata, što i nije toliko alarmantno koliko ukazuje smanjenje vrijednosti EBIT-a od 23,2 odsto za isti period.
Preciznije, EBIT marža je na nivou od 21,2 procenta, što je za 6,2 procentna poena manje nego isti period prošle godine. Ako zagrebemo ispod vrijednosti smanjenog EBIT-a, Coca-Cola je ove godine opterećena stavkama koje utiču na uporedivost jer uključuju trošak od 919 miliona dolara koji je povezan s ponovnom procjenom fer vrijednosti prilikom akvizicije kompanije Fairlife, LLC od 2020. godine.
Međutim, prva polovina godine je zaslužna za veće prihode od prodaje pa na kraju trećeg kvartala 2024. godine ima prihode od prodaje od 35,517 miliona dolara, koji su za 1,6 odsto veći nego prvih devet mjeseci prošle godine. Globalne potrese, koji utiču na trošak prodate robe, Coca-Cola uspješno prenosi na kupce i na taj način uspijeva da održava bruto marginu na relativno stabilnom nivou. Ona se kreće od 60 do 61 procenta godišnje.
Kompanija je sinonim u segmentu gaziranih pića i koristi sve svoje resurse kako bi dala polugu rastu brendova u različitim kategorijama u cilju vidljivijeg njihovog doprinosa u generisanju prihoda od prodaje, a potom i profita. Prema tome, kompanija se može pohvaliti da je povećala tržišni udio u ukupnim bezalkoholnim pićima spremnim za konzumaciju. Iza toga se nalazi jaka marketinška kampanja sprovedena tokom ceremonija otvaranja i zatvaranja Olimpijskih igara u Parizu, gdje je Coca-Cola promovisala zlatne flaše Smartwatera i time uvećala prodaju i u količinskoj i vrijednosnoj komponenti sportskih napitaka, odnosno negaziranih napitaka.
Obim prodaje gaziranih bezalkoholnih napitaka je ostao isti. To je rezultat djelovanja faktora s različitih tržišta čiji su se efekti međusobno neutralisali. Rast u Južnoj Americi, Sjevernoj Americi i Aziji nije doprinio kompaniji zbog pada obima prodaje u Evropi, Bliskom istoku i Africi. Dakle, pad prodaje u Evropi, Bliskom istoku i Africi je posljedica preferencija potrošača ka kategorijama vode, sportskih napitaka, kafe i čaja u odnosu na gazirane bezalkoholne napitke, dok je na ostalim tržištima obrnuto.
Kako je evropsko-afrički blok neutralisao rast prodaje gaziranih napitaka, tako su ostala tržišta neutralisala rast prodaje vode, sportskih napitaka, čaja i kafe na tom tržištu. Prihodi od cijena/mix su porasli za oko 10 odsto, i to najviše zbog povećanja cijena na tržištima koja su suočena s intenzivnom inflacijom. Najveću godišnju promjenu od 21 procenat je imalo tržište Južne Amerike u ovoj kategoriji i to je dominantno posljedica inflacijskog povećanja cijena u Argentini.
Geografski posmatrano, tržište Sjeverne Amerike je najdominantnije u generisanju prihoda sa 42 odsto doprinosa u trećem tromjesečju ove godine, dok je u istom periodu prošle godine kompanija s tog tržišta dobila 37 procenata svojih prihoda. Poredeći ta dva tromjesečja godišnje, tržište Sjeverne Amerike je poraslo 12 odsto, dok je tržište Južne Amerike, treće po dominantnosti, poraslo četiri odsto godišnje na nivou trećeg kvartala. I to su jedina tržišta koja su ostvarila pozitivne stope rasta u tom periodu. Najveći pad prihoda Coca-Cole dolazi od investicija u punionice, gdje su prihodi manji za 20 procenata zbog uticaja prodaje franšiza u periodu tri kvartala 2024. u odnosu na isti period prošle godine.
Prihodi će u četvrtom kvartalu biti najbolnija tačka Coca-Cole zato što tokom cijele godine nisu onoliki koliko su u vrhu kompanije predviđali. Coca-Cola se suočava s imperativom povećanja cijena svojih proizvoda na svim tržištima, naročito na onim koja su pogođena jakom inflacijom. To istovremeno nepovoljno utiče na količinsku komponentu jer količinska komponenta prihoda ne prati taj rastući trend cjenovne komponente.
Očekujemo da će kompanija raditi na inovativnosti proizvoda na tržištima Evrope, Bliskog istoka i Afrike, jer je svijest o zdravijem načinu života sve prisutnija kod potrošača. Novčani tokovi iz poslovanja bilježe pad u odnosu na prethodnu godinu i dodatno su opterećeni isplatom od šest milijardi dolara na osnovu tekuće poreske parnice u SAD-u. Prema tome, pred Coca-Colom je izazov kako da se izbori sa smanjenjem obima prodaje uz povećanje cijena proizvoda, jer su direktni konkurenti već počeli da snižavaju svoje cijene. Naročito očekujemo da će biti pogođen segment negaziranih i sportskih pića, vode, kafe i čaja, jer se tu kompanija suočava s visokokonkurentnim tržištem.