Sasja Beslik, glavni direktor za investicije u SDG Impact Japan, jedne od prvih investicijskih i savjetodavnih tvrtki u Japanu koja se specijalizirala za održive financije, kazao je za Bloomberg Adriju da nikada nije bilo bolje vrijeme za održive financije.
Ovisnost o nafti i plinu, posebice iz Rusije, nije više opcija na koju se može računati.
"Kratkoročno, svijet će tražiti sigurnost u izvorima nafte i plina s drugih tržišta, ali zna se da je i ta solucija kratkoga vijeka zato što održiva energija, zajedno s nuklearnom, već ima cijenu koja je u paritetu s tradicionalnim izvorima energije", rekao je Beslik.
Dodao je da nova regulativa na području EU u relaciji održivih financija i poslodavstva jednostavno stvara novi presedan za budući razvoj tržišta.
"Trebat će nam dvije-tri godine da se stvari postave na drugo mjesto, ali održivi model kapitalizma, bez obzira na to kako naivno zvuči, mora biti sljedeća etapa razvoja kapitalizma kakav sada znamo", istakao je on.
Pandemija COVID-19 je uslovila pumpanje ogromne količine novca u sustav. Središnje banke su imale scenarij za period poslije COVID-a, ali ne i scenarij rata gdje jedna od zemalja koja izvozi najviše nafte i plina u Europu zatvara svoj izvoz energije.
"Ciljevi se neće baš tako puno mijenati, ali period za ostvarivanje se već promijenio. Evropa nema ni teoretske šanse da usmjeri svoju ekonomiju prema ciljevima Pariškoga kilmatskoga dogovora", rekao je Beslik. "Ali to ne znači da regulative i poslodavci gube važnost u smislu tranzicije prema barem malo održivijoj budućnosti."
Smatra da će se inflacija smiriti kad rat stane, a čitav normalan svijet se tome nada svaki dan. Ako rat nastavi duže vrijeme, nastavio je, svjetska ekonomija ide u recesiju, a s tim se u suštini mnoge stvari mijenjaju iz temelja.
"ESG je nažalost u mnogim slučajevima postala samo marketing igra. Kritika prema ESG je kritika prema ekonomskom sistemu koji se u suštini ne želi promijeniti. Kratkoročni kompromisi kao to što se dešava u Njemačkoj nisu čudni, ono što je opasno je da se taj pristup normalizira i prihvata", zaključio je Beslik. "Mi živimo u dobu postkapitalizma. Tradicionalne insitutcije politike i ekonomije više ne pružaju odgovore i solucije koje većini stanovništva na ovoj planeti daju vjeru u budućnost."
Smatra da nemamo izbora nego mijenjati to što možemo, "mada se ponekad varamo da imamo izbor."
Beslik je naveo da moramo imati perspektivu decenije. Nekoliko godina nije slika nekog dugoročnog razvoja. Dodao je da će ova decenija od 2020. do 2030. biti jako turbulentna i već se pokazala takvom.
"Ekonomski motor svijeta - Sjedinjene Američke Države i Kina imaju velikih problema, kao i Evropa. S obzirom na klimatske promjene, demografske slike i velike ekonomske razlike između zapadnog svijeta i ostatka svijeta možemo očekivati različite scenarije gdje globalizacija više ne radi na taj način na koji smo navikli."
Za BBA je rekao da je iznenađen da se na našim prostorima tako malo ulaže u održivu energiju.
"Prostor i kapacitet su ogromni i internacionalnog novca za ulaganje ima u obilju. Već je poznato da će turstička sezona na Jadranu biti sve teža zbog velikih temperatura i požara", rekao je Beslik. "Poznato je da će poljoprivreda biti pod velikim pritiskom i da zemlje u području nemaju plan za tu vrstu rizika. To se mora promijeniti i to jako brzo."