Dodavanjem ove godine Švedske i prošlog proljeća Finske Sjevernoatlantskom savezu, Baltičko more su neki analitičari prozvali "NATO jezerom". Pogled na kartu pokazuje da je to u velikoj mjeri (ali ne u potpunosti) istinito - obala ima nekoliko komadića ruskog teritorija. Ostatak obalnog primorja je u rukama NATO-a: Švedske, Finske, Estonije, Latvije, Litvanije, Poljske, Njemačke i Danske.
Rusija kontrolira dio obale između Litvanije i Poljske zbog svoje čudne enklave Kalinjingrad. A predsjednik Vladimir Putin i dalje kontrolira krajnji istočni ugao Baltičkog mora u prilazima Sankt Peterburgu - ironično, o kojem su carevi, počevši od Petra Velikog, nekoć razmišljali kao o "prozoru u zapadni svijet". Danas, u slučaju sukoba između Moskve i NATO-a, svaki tamošnji ruski ratni brod bio bi brzo i lako zatvoren ili uništen.
Kako bi savez trebao najbolje iskoristiti svoje novo jezero i kakvu bi vrstu vježbi i obuke mornarice država članica trebale provoditi kako bi osigurale nesmetan timski rad?
Kad sam bio vojni zapovjednik saveza, uživao sam svake jeseni učestvovati u Baltičkim operacijama ili BALTOPS-u. Ova vrhunska NATO vježba provodi se od 1972. godine, a sljedeća iteracija je za nekoliko sedmica.
Također sam učestvovao u BALTOPS-u kao niži časnik nekoliko puta kasnih 1970-ih, na vrhuncu Hladnog rata. Tada je pomorska situacija na Baltiku bila prilično uravnotežena između SAD-a i NATO-a s jedne strane i SSSR-Varšavskog pakta s druge strane. Švedska i Finska bile su strogo neutralne. Sjećam se da sam stajao na straži na mostu i morao pažljivo pratiti sovjetske ratne brodove koji su ulazili u naše formacije i izlazili iz njih, prateći nas kako bi prikupili obavještajne podatke (često na opasno malim udaljenostima) i općenito uznemiravajući naše brodove.
Stvari su se promijenile: prošlogodišnja vježba Operacija Baltika uključivala je 20 zemalja, s Finskom na moru prvi put kao punopravnom članicom i Švedskom koja je učestvovala kao kandidat. Imala je gotovo 50 brodova, 45 aviona i 6.000 pomorskog osoblja.
Značajno je da je događaj sadržavao složenu mrežu vježbi protuzračne odbrane, povezujući cijelu kopnenu odbrambenu mrežu NATO-a, zajedno s višestrukim brodovima s navođenim projektilima na moru. Izgledalo je dosta poput koalicije koju su Sjedinjene Američke Države sastavile prije nekoliko sedmica i koja je pomogla srušiti 250 dronova, balističkih projektila i krstarećih projektila koje je Iran lansirao na Izrael.
Baltička pomorska kontrola
Centralno mjesto vježbe bilo je testiranje novih tehnologija. Američka Šesta flota, koja pokriva sve evropske vode, fokusirana je na zajedničku upotrebu naprednih sistema za uklanjanje mina, bespilotnih podvodnih vozila, bespilotnih letjelica u zraku i bespilotnih površinskih brodova — poput ubojitih površinskih bespilotnih letjelica koje su Ukrajinci tako učinkovito koristili protiv ruske crnomorske flote. BALTOPS je uspješno demonstrirao kako NATO može koristiti svoje snage na Baltičkom moru u cijelom spektru pomorskih aktivnosti i poslao Rusiji zlokoban signal sposobnosti saveza.
Drugi element baltičke pomorske kontrole bit će raspoređivanje zračnih snaga baziranih na moru - aviona na našim nosačima - kako bi se obuzdala ruska zračna i pomorska sposobnost. U onome što je vjerovatno bila proba za baltičke operacije, sličan nivo NATO-ove pomorske snage prikazan je na Mediteranu posljednje dvije sedmice u operaciji Neptune Strike: pet udarnih grupa nosača i deseci brodova iz 11 zemalja.
Penzionisani admiral James Foggo, bivši zapovjednik svih američkih pomorskih snaga u Evropi (i moj ključni pomoćnik u NATO-u prije deset godina), bio je viši promatrač i mentor vježbe. Rekao mi je da je posebno važno prvi put vidjeti francusku zrakoplovnu udarnu skupinu predvođenu moćnim nuklearnim nosačem Charles de Gaulle pod punim zapovjedništvom NATO-a.
Rusija će se oduprijeti bilo kakvim baltičkim vježbama NATO-a, iako je odnos snaga na moru sada u velikoj mjeri protiv njih. Sljedeći mjesec bi mogli preći na kratkotrajno kibernetičko i elektroničko ratovanje. To je slično nečemu što su navodno pokušavali u proteklih nekoliko sedmica, s komercijalnim avionima kao metama. (Finnair je bio prisiljen obustaviti normalne dnevne letove za Estoniju nakon nekoliko događaja ometanja.) NATO se može suprotstaviti ruskoj agresiji vježbom ofanzivnog i odbrambenog elektroničkog ratovanja u BALTOPS-u.
Konačno, gledajte da NATO iskoristi svoje baltičko jezero da izvrši pritisak na maleni Kalinjingrad, koji djeluje kao geografski klin između baltičkih država NATO-a - Estonije, Latvije i Litvanije - i ostatka saveza. Većina ruske flote Baltičkog mora smještena je u tamošnjoj luci Baltiysk, a Kalinjingrad je domaćin značajnim zračnim i raketnim snagama. (Možda postoji i taktičko nuklearno oružje). U slučaju rata, Kalinjingrad će morati biti neutraliziran kako ruske kopnene snage — koje vjerovatno djeluju kroz moskovsku vazalnu državu Bjelorusiju — ne bi mogle preuzeti kontrolu nad kritičnim Suwalki jazom, koji se proteže duž granice između Litvanije i Poljske.
Nekome bi se ova prijetnja mogla činiti prenapuhanom - kolike su šanse da Putin stvori veliku krizu na moru ili napadne neku od baltičkih država? Pa, prije tri godine ideja da će krenuti u napad na Ukrajinu također se činila malo vjerovatnom; ne pokušavajte nadmudriti čovjeka u Kremlju. Te male nacije to sigurno shvataju ozbiljno: bivši šef estonske vojne obavještajne jedinice upozorio je da će Rusija biti spremna za napad u roku od četiri godine. Ratne igre su predviđale da bi ruske trupe mogle zauzeti glavne gradove Estonije ili Latvije za manje od tri dana.
Srećom, pridruživanje Švedske i Finske savezu - nazovite to "Putinovom ludošću" - daje NATO-u više mogućnosti nego ikad u Baltičkom moru. Iako Rusija ima neke sposobnosti, kontinuirani program obuke, vježbi i inovacija osigurat će NATO-u potpunu kontrolu nad novim jezerom.