Statistike Svjetskog ekonomskog foruma za 2023. godinu daju uvid u promjene tržišta rada predvođene generacijom Z, koje su više nego izdašne, dok prilagođavanje organizacija ovoj generaciji više nije samo opcija. Često se zanemaruje da njeni pripadnici nisu više djeca, već sada vrlo vokalna radna snaga, koja jasno zna šta želi, potpuno digitalna generacija koja raste u svijetu bez granica.
Stvarajući tektonske promjene i u samim poslovnim modelima, procesima i pristupima, radeći konkretno unutar sistema na stvaranju promjena, daju prednost strukturi. Generacija Z je faktor uticaja na sve segmente poslovanja.
Razbijanje generacijskog jaza - korporativna odgovornost i vrijednosti
Jasno da je agilnost ključni faktor za opstanak na sve dinamičnijem tržištu, ali i uspješno razbijanje generacijskog jaza, jer omogućava prilagodljivost i brzu implementaciju inovacija, što je od vitalnog značaja za ostvarivanje sinergije između različitih generacija. Ovaj jaz postavlja se direktno ispred ciljeva, misije i vizije svake organizacije.
Senzibilnost koja je posebno naglašena oblikuje poslovne etike i organizacijsku kulturu da se okrene prema pojedincu u potpunosti posmatrajući ga ne više ljudskim resursom, već ljudskim potencijalom koji je od krucijalne važnosti za sve što organizaciju čini.
Postavljeni su izazovi - novo poimanje novca i radnog mjesta
Realnost s kojom se treba suočiti jeste da je ovu tehnološku revoluciju koju živimo moguće iskoristiti u punom potencijalu, isključivo izgradnjom kulture koja odgovara potrebama generacije koja nameće trendove u svakom smislu. Dešava se da njihovo prihvatanje možete posmatrati kao stvar izbora s tim da je ona druga opcija nestanak s tržišta.
Ova generacija kristalizirala je nove prioritete; holističko blagostanje, društveni i ekološki aktivizam i ličnu satisfakciju. Poslodavci koji žele da ostanu konkurentni na tržištu talenata s normama koje se brzo razvijaju moraju prilagoditi svoje zapošljavanje, beneficije, prioritete i definiciju samog posla. Oni koji ne shvate ove seizmičke promjene borit će se da privuku najbolje radnike.
Pripadnici generacije Z kažu da rade da bi živjeli - a ne obrnuto. Pandemija je intenzivirala pitanje fleksibilnosti, pa se zahtjevi za radom od kuće uspijevaju opravdati većom produktivnosti. Ne treba zaboraviti "evoluciju" radnog mjesta tokom prethodnih desetljeća. S druge strane, u odnosu na prethodno velike individualce, ovdje se isključiva prednost daje raspodjeli individualne odgovornosti, iz čega proizilazi preferiranje rada u manjim timovima. Izvršni direktor Amazona Andy Jassy pripisao je dio vremena izvanrednog rasta kompanije - 300 posto brže nego što se očekivalo u 15 mjeseci - internoj strukturi malih "timova".
"Najobrazovanija" generacija svih vremena - nisu karijeristi
Nedavna istraživanja pokazuju da generacija Z navodi mogućnosti (ne)formalnog obrazovanja i rasta kao ključni faktor koji traže u kulturi kompanije. Mentorstvo je oduvijek dio recepta za uspjeh stvarajući kvalitetnije kadrove, a sada je njegova primjena olakšana jer ovakvi novi zaposlenici jasno žele proći kroz taj proces, donoseći dodatnu vrijednost, svjesni benefita za obje strane. Lifelong learning koncept je utjelovljen, uz posebno opće izraženu analitičnost, sistematičnost i asertivnost. Generaciji Z uspjeh nužno ne predstavlja penjanje u organizacijskoj strukturi, već stepen ličnog zadovoljstva, ali su i vrlo svjesni svojih vještina.
Činjenice nisu stvar izbora - trebaju se sagledati
Na poslodavcima, HR menadžerima i poslovnim liderima je posebna odgovornost da kanališu potencijal generacije Z, koja je prva odrasla i školovala se u ovoj tehnološkoj revoluciji, savremenom digitalizovanom društvu, s neusporedivo dostupnijim znanjem. Borba s vjetrenjačama bi bila njeno mijenjanje identiteta.
U kontekstu tržišta - generacija Z će uspješno nametnuti: apsolutno agilno poslovanje, intenzivan razvoj inovacija, otkrivanje novih znanja, drugačiji pristup zaposleniku… Izvanredni poslovni rezultati pojavit će se kao finiš doprinosa jedine generacije koja može u stopu pratiti nevjerovatno brz, savremen život i njegov razvoj.
Elma Slabić je studentica Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenim na Bloomberg Adriji pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva Bloomberg Adrije.