Njemačka je upozorila kako bi rusko smanjenje opskrbe Europe prirodnim plinom moglo dovesti do kolapsa na energetskim tržištima, po uzoru na ulogu Lehman Brothersa u pokretanju financijske krize 2008. godine.
"Zbog visokih cijena dobavljači gomilaju gubitke, pa postoji opasnost da te troškove prebace na lokalna komunalna poduzeća i njihove kupce, uključujući potrošače i poduzeća", istaknuo je u četvrtak njemački ministar gospodarstva Robert Habeck.
"Ako ovaj minus postane toliko velik da ga više ne mogu izdržati, cijelo je tržište u jednom trenutku u opasnosti od kolapsa", rekao je Habeck na konferenciji za novinare u Berlinu, "dakle, Lehmanov učinak u energetskom sustavu".
Najveće europsko gospodarstvo suočava se s neviđenom mogućnošću da poduzeća i potrošači ostanu bez struje. Mjesecima je ruski predsjednik Vladimir Putin postupno smanjivao zalihe u očitoj odmazdi zbog sankcija uvedenih nakon invazije na Ukrajinu. Zastoj je prošlog tjedna eskalirao, nakon oštrih rezova na glavnoj plinskoj poveznici s Njemačkom, dovodeći zimske rezerve u opasnost.
Punjenje skladišta
Prema trenutnoj stopi priljeva plina, Njemačkoj bi trebalo 116 dana za dostizanje svojeg cilja popunjavanja 90 posto skladišnih kapaciteta, što bi značilo kako će joj za to biti potrebno do sredine listopada – doba godine u kojem kućanstva obično počinju trošiti više plina za grijanje.
Ova faza upozorenja vladi omogućuje donošenje zakona koji će energetskim tvrtkama povećanje troškova omogućiti prenijeti na kuće i tvrtke. Habeck je rekao kako za sada odgađa prilagodbe cijena kako bi vidio kako će tržište reagirati.
"Bit će to trnovit put kojim ćemo kao zemlja morati proći", rekao je. "Čak i ako to još ne osjećamo, nalazimo se u plinskoj krizi."
Njemačke tvrtke brzo su reagirale. Kemijski div BASF SE najavio je kako bi zbog porasta cijena plina mogao smanjiti proizvodnju. BMW AG može kupovati električnu energiju od trećih strana umjesto pokretanja vlastitog kogeneracijskog postrojenja na plin.
Plod ovisnosti
Ovakva situacija u Njemačkoj plod je desetljeća namjernog jačanja ovisnosti o ruskim energentima, unatoč upozorenjima SAD-a i drugih saveznika o sigurnosnim rizicima koje takva politika nosi. Bivša kancelarka Angela Merkel čak je promovirala drugu izravnu plinsku vezu s Rusijom, koja je bila blizu otvaranja prije nego što je Putin napao Ukrajinu.
Ministar gospodarstva Habeck o njemačkoj plinskoj krizi:
-
opskrba plinom trenutno je osigurana, ali situacija je neizvjesna;
-
smanjenje protoka iz Rusije od 14. lipnja;
-
nastavlja se razdoblje visokih cijena na tržištu plina;
-
cilj za 90-postotnu popunjenost skladišta u prosincu upitan je ako opskrba kroz Sjeverni tok 1 ostane na 40 posto;
-
plinska kriza koja je utjecala na industrijsku proizvodnju postala je "veliki teret" za mnoge potrošače.
Njemačka, koja se još uvijek oslanja na Rusiju za više od trećine svoje opskrbe plinom, krajem ožujka je aktivirala početnu fazu "ranog upozorenja", kada su je zahtjevi Kremlja za plaćanjem u rubljima potaknuli na pripremu za potencijalni prekid isporuke. Habeck je u četvrtak podigao drugu, "hitnu" razinu upozorenja, a treća (najviša) uključivala bi državnu kontrolu nad distribucijom.
Kriza se proširila daleko izvan Njemačke, pogođeno je dvanaest država članica Europske unije, a njih je deset izdalo rano upozorenje prema propisima o sigurnosti plina, rekao je Frans Timmermans, šef Europske unije za klimu, u govoru u Europskom parlamentu.
"Rizik od potpunog prekida plina sada je stvarniji nego ikad prije", rekao je. "Sve je to dio ruske strategije za podrivanje našeg jedinstva."
Habeck, koji je također i vicekancelar Njemačke, rekao je kako rusko smanjivanje isporuke plina kroz plinovod Sjeverni tok 1 gotovo onemogućuje osiguravanje dovoljnih rezervi plina za zimu bez dodatnih mjera. Izrazio je zabrinutost da se Sjeverni tok 1 možda neće vratiti u normalan kapacitet nakon što 11. srpnja započne desetodnevno održavanje.
Njemačka je žurila s punjenjem skladišta plina, ali je ostvarila tek skroman napredak. Rezerve su im trenutno popunjene oko 58 posto.
"Iako je opskrba plinom još uvijek kratkoročno osigurana, tvrtke su u svim sektorima izrazito zabrinute", rekao je Peter Adrian, predsjednik industrijskog lobija DIHK-a. "S obzirom na ove tamne oblake koji se gomilaju, sada moramo uložiti zajednički napor kako bismo učinili sve za uštedu plina za zimu", dodao je.
Redukcije plina
Njemački mrežni regulator BNetzA uveo bi racionalizaciju ako vlada pokrene treću razinu izvanrednog stanja. Agencija sa sjedištem u Bonnu rekla je kako će nekima vjerojatno biti smanjena opskrba, dok će potrošači i ključne javne usluge poput bolnica biti zaštićene.
Plin je ključni dio njemačkog energetskog miksa i teže ga je zamijeniti od ruskog ugljena i nafte, koji se do kraja godine postupno gase. Gorivo je ključno za grijanje domova i za industrijske procese u kemijskom, farmaceutskom i metalurškom sektoru.
Njemačka je poduzela korake kako bi osigurala opskrbu, uključujući preuzimanje kontrole nad lokalnom tvrtkom kćeri Gazproma, koja je preimenovana u Securing Energy for Europe GmbH. Također grade infrastrukturu za uvoz ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a i od drugih dobavljača, ali ona će biti spremna tek kasnije ove godine.
Kako bi u bliskoj budućnosti ojačala tržište, vlada na raspolaganje stavlja dodatne kreditne linije državnog zajmodavca KfW-a kojima bi zajamčila punjenje plina u skladištima.
Model aukcije počet će ovog ljeta kako bi se potrošači industrijskog plina potaknuli na uštedu koja se potom može staviti u skladište. Plan predviđa da veliki dobavljači plina ili industrijski korisnici objavljuju ponude s Trading Hub Europea, navodi se u dokumentu BNetzA-e koji je Bloomberg vidio. U slučaju uskih grla, Trading Hub Europe će prihvatiti najjeftiniju ponudu.
"Ograničavanje opskrbe plinom je Putinov ekonomski napad na nas", rekao je Habeck. "Očito je Putinova strategija pokušati potaknuti nesigurnost, povisiti cijene i podijeli nas kao društvo. Uzvratit ćemo."