Najveće evropske ekonomije započela su 2022. na slabim temeljima - naglašavajući štetu od rastućih troškova energije i pogoršanja zastoja u snabdjevanju nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Njemačka je za dlaku izbjegla recesiju, dok je Francuska stagnirala, italijanska ekonomija se smanjila, a španska usporila više nego što se očekivalo. Inflacija je u međuvremenu vruća.
Očekuje se da će podaci koji će se objaviti kasnije u petak pokazati da je ekonomska ekspanzija europodručja na platou od 0,3 posto.
Kratkoročni izgledi Evrope iznimno su neizvjesni. Još jedan krug sankcija - uključujući moguću zabranu uvoza ruske nafte - rizikuje udar na industriju, dok rekordna inflacija i smanjeno povjerenje ugrožavaju potražnju potrošača.
Daljnje pogoršanje zakompliciralo bi napore Evropske centralne banke (ECB) da povuče poticaje i podigne kamatne stope kako učinci pandemije blijede. Predsjednica Christine Lagarde rekla je da su povećanja velika vjerojatnost kasnije ove godine, ali koliko " ostaje za vidjeti ".
Njemački BDP
Njemačka je proizvodnja malo veća u prvom tromjesečju. Učinak od 0,2 posto odgovara srednjoj procjeni u Bloombergovom istraživanju. Zemlja se početkom godine suočila s naletom vjetrova, uključujući epidemiju Covid-19 koja je dosegla vrhunac tek krajem marta. Ekonomisti su smanjili ovogodišnje izglede za rast, navodeći kao razlog sve veće troškove i neizvjesnost među domaćinstvima i poduzećima. Prekid snabdjevanjem ruskim energentima bio bi veliki rizik od recesije ako bi doveo do ograničenja dobavljačima električne energije i proizvođačima, upozorila je Bundesbanka.
Najnovija epidemija koronavirusa u Kini još je jedna glavobolja, jer pogoršava probleme u lancu snabdjevanja koji muče ključni njemački proizvodni sektor od pandemije.
Italijanski BDP
Italijanska ekonomija pala je za 0,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca u prvom tromjesečju, povrijeđeno rastućim troškovima energije i rastućom neizvjesnošću.
Vlada je nastojala ublažiti udarac najgorih povećanja troškova energije i goriva za poduzeća i kućanstva potrošivši oko 20 milijardi eura ( 37,3 milijardi KM) do danas na pomoć. Sljedeće sedmice stiže novi paket.
Ministarstvo finansija predviđa da će italijanska ekonomija ove godine porasti za 3,1 posto, uzimajući u obzir uticaj vladinih programa podrške, iako su industrijska udruženja upozorila da bi rata mogao biti štetniji.
Poljska inflacija
Na prvoj crti ukrajinske krize i neposredno izvan eurozone, poljske potrošačke cijene skočile su u aprilu 12,3 posto u odnosu na godinu dana ranije- najviše od 1998. godine.
Premijer Mateusz Morawiecki počeo je nagli skok nazivati ''putinovskom inflacijom'' kako bi naglasio da je ruski rat gotovo u potpunosti odgovoran. Njegova vlada pozdravila je val izbjeglica koji doprinosi rastućoj potražnji za robom i uslugama.
Španski BDP, maloprodaja
Španska ekonomija je porasla za 0,3 posto u prvom tromjesečju, propustivši srednju procjenu od 0,6 posto u Bloombergovom istraživanju analitičara.
Oporavak u uslužnom sektoru nije bio dovoljan da nadoknadi pad potrošnje jer se četvrta najveća ekonomija eurozone bori s najbržom inflacijom u zadnjih gotovo 40 godina. Rastući troškovi energije, pogoršani ruskim ratom u Ukrajini, također su zaustavili proizvodnju u nekim energetski intenzivnim industrijama. Centralna banka upozorila je da će rastuća inflacija vjerovatno odgoditi potpuni oporavak od krize Covid-19.
Austrijski BDP, inflacija
Probijajući trend u Francuskoj i Španiji, austrijska ekonomija porasla je za 2,5 posto u prvom tromjesečju, potpomognuta oporavkom u uslužnom sektoru nakon završetka pandemijskih karantina krajem prošle godine. Industrija i građevinarstvo također su izvijestili o snažnoj aktivnosti s nekoliko znakova poremećaja zbog rata u Ukrajini. Privatna potrošnja jedva je porasla u odnosu na prethodna tri mjeseca, a državna potrošnja se smanjila.
Češki BDP
Izvan eurozone, češka ekonomija poraslo je za 0,7 posto u odnosu na prethodno tromjesečje između januara i marta, blago usporavajući u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. Situacija će se pogoršati, budući da će se ključne proizvodne kompanije te istočnoevropske zemlje boriti s obnovljenim zastojima u lancu snabdjevanja i skupljom energijom i komponentama nakon ruske invazije. Centralna banka je u međuvremenu povećavala kamatne stope kako bi ukrotila najbržu inflaciju u četvrt stoljeća, povećavajući cijenu zaduživanja poduzeća.
Francuska inflacija
Francuska stopa inflacije neočekivano je porasla na 5,4 posto u aprili -najviši nivo od uvođenja eura i više nego što su ekonomisti očekivali. Tvrdoglavi pritisci na cijene narušili su povjerenje potrošača, unatoč tome što je vlada nadoknadila rastuće troškove energije potrošivši oko 25 milijardi eura (48,8 milijardi KM) na ograničenja cijena i rabate za gorivo.
BDP Litvanije
Industrija u baltičkoj zemlji prebrodila je posljedice ruskog rata u Ukrajini, te pomogla ekonomiji da se poveća za 0,9 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca u prvom tromjesečju. Bazni učinak stvoren prošlogodišnjim zatvaranjem također je odigrao svoju ulogu. No usporavanje je vjerovatno u idućim kvartalima jer najbrža inflacija u Evropskoj uniji, procijenjena na 16,6 posto u aprilu, ograničava potrošačku moć domaćinstava.
Francuski BDP
Rat u Ukrajini provjerio je kakav je bio izvanredan ekonomski oporavak Evrope od pandemije, pri čemu je proizvodnja ostala nepromijenjena u prva tri mjeseca, nakon što je u četvrtom tromjesečju rasla brže nego što je ranije prijavljeno. Ekonomisti su predvidjeli rast od 0,3 posto.
Predsjednik Emmanuel Macron, ponovno izabran ove sedmice na još jedan petogodišnji mandat, već je potrošio mnogo na ograničavanje cijena za domaćinstava, ali se suočava s pozivima da učini više jer povjerenje tone usred najjače inflacije od 1980-ih.
Zasebno je saopćenje pokazalo da su se potrošnja potrošača smanjila za 1,3 posto u marti- više od pada od 0,2 posto koji su predviđali ekonomisti. Kompanije su bile sve više bikovske, ubrzavajući ulaganja tokom prvog tromjesečja. Kompanija za građevinske materijale Saint Gobain u četvrtak je izvijestila o porastu prihoda i očekuje da će ove godine nadoknaditi povećanje troškova energije i sirovina od 2,5 milijardi eura (4,8 milijardi KM).
"Otpor pandemije trebao bi se ublažiti u drugom tromjesečju", rekla je Maeva Cousin iz Bloomberg Economics. "No šok za inflaciju i povjerenje potrošača uzrokovan ruskom invazijom na Ukrajinu vjerovatno će zaustaviti francuski rast".
Inflacija u Holandiji
Inflacija u Holandiji u aprilu je usporila na 11,2 posto s 11,7 posto u prethodnom mjesecu, objavila je statistička agencija CBS, pozivajući se na preliminarne podatke. Energija je bila najveći pokretač.