Život je već bio težak za startupe. Finansiranje je palo na najniži nivo u posljednjih pet godina, investitori u rizični kapital su postajali nervozni, a bogati poslovni anđeli su počeli držati svoj novac umjesto da ga dijele kao slatkiše. A onda je Silicon Valley Bank (SVB) zatvorio svoja vrata i time blokirao platne spiskove i primorao osnivače da prestanu upravljati svojim poslovima i usredsrede se na jedinu stvar koja je važna: tok novca.
Kada su se preduzetnici probudili u ponedjeljak ujutru poslije vikenda punog neizvjesnosti, saznali su da iako Silicon Valley Bank možda neće biti spašen, depoziti koje drži su sigurni. To, međutim, ne znači da su sigurne i bezbrojne novonastale kompanije, niti način života u kojem su uživali bogatiji među njima.
Startupi u tehnološkom epicentru prikupili su manje od 10 milijardi dolara tokom četvrtog kvartala, što je najmanje od 2017. godine, prema podacima CB Insightsa. U tom periodu ugovoreno je samo 465 poslova, najmanje u posljednjih pet godina. Ironično, kolaps SVB-a nije imao direktne veze s usporavanjem finansiranja. Umjesto toga, VC-jevi (engl. venture capitalists - oni koji ulažu u rizičan kapital, prim. prev.) i osnivači kompanija dobijaju lekciju o kamatnom riziku obveznica.
Pošto je primio više od 120 milijardi dolara depozita (veliki dio vjerovatno je direktno prebačen s računa VC-jeva u SVB na račune startupa u istoj banci), institucija sa sjedištem u Santa Klari imala je problem s držanjem previše gotovine. Stoga je kupila dugoročni dug koji je izdala državna agencija. Kada su Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država podigle stope, vrijednost tih obveznica je pala. Ali depoziti u banci - njene obaveze - ostali su isti. Suočila se s udarom od 15 milijardi dolara na bilans stanja - ne zato što su poslovi s VC-jevima i startupima propali, već zato što je banka pogrešno upravljala rizikom trajanja obveznica.
Uprkos garanciji Ministarstva finansija, Federalnih rezervi i Federalne korporacije za osiguranje depozita (engl. Federal Deposit Insurance Corp. - FDIC) da su svi depoziti sigurni - i oni koji premašuju 250.000 dolara - kolaps SVB-a bi mogao imati ogroman uticaj na to kako funkcioniše startup ekosistem.
Silicon Valley Bank je postao finansijer tehnoloških zvijezda nudeći niz proizvoda prilagođenih njihovim potrebama, na šta se malo koja druga institucija usudila. Osnivači i investitori su ga voljeli, a kao klijente je brojao polovinu svih kompanija koje su podržali VC-jevi.
"Kao inovator, vjerovatno imate privatnu ili nelikvidnu imovinu i vjerovatno ćete imati finansijske potrebe za netipičnim kupovinama i uslovima koji odgovaraju vašim novčanim tokovima", navodi SVB Private na svojoj internet-stranici.
Među stavkama koje nudi SVB Private je finansiranje privatnih mlaznih aviona, što je posao na koji su bili posebno ponosni i za koji su prije samo godinu dana saopštili da su zaposlili novog specijalistu za finansije u avijaciji. Na meniju se također našao novac za finansiranje vlasničkih udjela u privatnim ili javnim kompanijama, pa čak i podrška investicijama u oblasti rizičnog kapitala ili fondovima privatnog kapitala.
Svaka od ovih usluga je standardna ponuda i pomaže u popunjavanju bilansa uspjeha čak i najvećih banaka. Ali finansijske institucije imaju tendenciju da ponude usluge upravljanja imovinom klijentima koji zaista imaju pravo bogatstvo. SVB nije imao nedoumica po tom pitanju, a klijenti su kao rezultat toga bili prilično lojalni - čak i kada je bankovno upravljanje dovelo njihove depozite u opasnost.
Osim brige o rukovodiocima i osiguravanja toga da oni uživaju u komfornom životu, SVB je bio važan element u bilansima startupa. Dok je kapital koji finansiraju VC-jevi najpoznatiji izvor finansiranja, SVB je bio pionir u industriji takozvanih rizičnih dugova (zajmova koje kompanije uzimaju u svojoj ranoj fazi poslovanja, a koje banke obično nisu voljne da daju zbog povećanog rizika, prim. prev.). Osnivači vole ideju da dobiju novac za izgradnju svog poslovanja bez odricanja od dragocjenog kapitala, tako da je ovaj proizvod bio hit.
Također su uživali u pristupu banke da ponudi osnovne finansijske usluge koje su potrebne svakoj mladoj kompaniji, kao što su plaćanja i fakturisanje, proizvodi za čije uspostavljanje u banci na Wall Streetu mogu biti potrebne sedmice.
Dok FDIC smiruje nerve štediša i razmješta nered koji je ostavila burna sedmica, desetine drugih banaka i finansijera će pokupiti hiljade klijenata i milijarde dolara. Ali Silicijska dolina će se pitati da li im njihova nova banka zaista čuva leđa.
Da kontaktirate s autorom ove priče: