Posljednji podaci o rastu cijena u Federaciji BiH uopšte nisu iznenađujući, jer to građani osjete prilikom svakodnevnih kupovina, smatra ekonomski analitičar i predavač na Univerzitetu SSST, Faruk Hadžić. On kaže kako je reakcija vlasti nažalost i ovaj put izostala, iako je struka predložila kvalitetne prijedloge kojim bi se ublažili negativni efekti inflacije i usporio rast cijena.
"Sada, kada bi i ukinuli privremeno akcize na gorivo, ne bi ni približno imali očekivane efekte da je isto urađeno u februaru. Ipak, u ovoj situaciji, postoje još neke potencijalne mjere, koje mogu pomoći građanima i privredi. Prva mjera tiče se 'zamrzavanja' osnovice za obračun PDV-a na osnovne životne namirnice", predlaže on.
Dodaje da ako već donosioci odluka ne žele smanjiti stopu PDV-a, onda bi bar mogli izmijeniti propise i PDV obračunavati na osnovicu prije nego su krenula poskupljenja, jer, kako kaže, nije isto obračunavati 17 posto na cijenu ulja od 2 KM ili 5 KM.
"Na ovaj način bi se zadržao isti nivo prikupljenog PDV-a, kao da su normalne okolnosti, ali se ne bi zarađivalo ekstra na građanima i prikazivale 'rekordne naplate poreza", kaže on.
Predlaže i drugu mjeru, koja bi se odnosila na pomoć radnicima, gdje bi se od određenog, jasno definisanog datuma u ovoj godini, svako novo povećanje plata radnika oslobodilo plaćanja poreza.
Rast cijena ubrzava, godišnja inflacija čak 14,1 posto
"Npr. ako je neto plata radnika u februaru ove godine iznosila 700 KM + 492 KM doprinosa i poreza, a sada poslodavac odluči da poveća neto platu radnika za 300 KM, onda u toj situaciji, sav taj dodatni novac ide radniku, a država ne bi naplatila doprinose. Na ovaj način radnik dobiva veću platu kako bi se ublažili negativni efekti inflacije", navodi analitičar.
Pojašnjava i kako u sklopu obje mjere, država nema baš nikakve izdatke jer, kako kaže, u prvom slučaju, naplaćuje isti iznos PDV-a u apsolutnom iznosu kako je naplaćivala i prije inflacije, tako da se ne može reći da se time smanjuje naplata poreza.
"Bitno je u ovom slučaju ne uzimati veći iznos PDV-a zbog inflacije od građana. U drugom slučaju, opet će država naplatiti isti iznos doprinosa kao i prije, ali umjesto da smanjuje doprinose i time 'smanjuje' svoje prihode, u ovom slučaju, samo na rast plata se ne bi plaćali porezi i doprinosi, a pomoglo bi se u velikoj mjeri radnicima", zaključuje on.