Rast cijena dodatno se ubrzava, a godišnja inflacija u aprilu bila je 14,1 posto. Ovo su podaci Federalnog zavoda za statistiku koji u svom posljednjem izvještaju donosi novi rekordan rast cijena.
Globalna ekonomska kriza koja je za osnovni uzrok imala pandemiju koronavirusa, pojačana nestašicama i neizvjesnošću zbog rata u Ukrajini, sad uzrokuje sve jači rast cijena u Bosni i Hercegovini.
U izvještaju se posebno ističe rast Ukupnog indeksa (CPI) 17 posto u odnosu na bazni iz 2015. godine. Rast u martu bila je 13,6 posto, a u februaru 10,3 posto. Indeks hrane u aparilu izražen je s 31,0 posto. Njegov rast u martu bio je 23 posto, 19,5 posto.
Krucijalan je rast indeksa električna energija, plina i drugih energenta, koji je u aprilu bio 22,3 posto. Mjesec ranije je on bio na nivou 20,1 posto, a u februaru 17,8 posto.
Objavljeni izvještaj donosi da su potrošačke cijene u aprilu 2022. godine, u prosjeku porasle za tri posto u odnosu na prethodni mjesec.
Posmatrano po odjeljcima Klasifikacije lične potrošnje prema namjeni, cijene su porasle u odjeljcima: hrana i bezalkoholna pića za 5,5 posto, prijevoz za 3,3 posto, odjeća i obuća za 2,7 posto, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 2,3 posto, stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti za 1,5 posto, restorani i hoteli za 1,2 posto, ostala dobra i usluge za 0,8 posto, alkoholna pića i duhan i rekreacija i kultura za po 0,4 posto i zdravstvo za 0,3 posto.
U ostalim odjeljcima, u prosjeku, cijene se nisu mijenjale.
U aprilu 2022. godine u odnosu na april 2021. godine, cijene su porasle za 14,1 posto, što je tzv. godišnja inflacija.
Brojni ekonomski analitičari mjesecima apeliraju na donosioce odluka da se pokrenu adekvatne mjere kako bi se vrtoglav rast cijena obuzdao.
"Još uvijek čekamo donosioce odluka da predlože i provedu mjere kojima će se ublažiti negativni efekti koje nosi inflacija", napisao je u svom komentaru na društvenim mrežama ekonomski analitičar Faruk Hadžić.