Mercedes-Benz AG očekuje zdrav prihod od automobila ove godine dok se bori s upornim problemima u lancu snabdjevanja podižući cijene svojih vrhunskih modela.
Mercedes je isporučio manje automobila u prvom tromjesečju, ali prihod od automobila porastao je za osam posto - uglavnom zbog rastućih cijena automobila i premještanja proizvodnje na modele s većom maržom, uključujući njegovu vodeću limuzinu S-Klasu i G-klasu sportskih terenskih vozila.
Nedostatak poluvoprovodnika i drugih komponenti smanjuje proizvodnju automobila, omogućujući Mercedesu da zapovijeda više cijene. Ipak, prodaja je i dalje pod pritiskom zbog rata u Ukrajini i pandemije u Kini, najvećem tržištu kompanije. Volkswagen AG je ranije ovog mjeseca upozorio na dodatne probleme s opskrbom i nepredvidive promjene cijena roba.
"U ovom izazovnom okruženju otpornost i moć određivanja cijena su presudni", rekao je glavni finansijski direktor Mercedesa Harald Wilhelm u srijedu u saopćenju.
Mercedes je na Frankfurtskoj berzi zabilježio rast od čak 2,9 posto. Dionice su ove godine i dalje u padu za oko pet post.
Uprava Mercedesa pojačava napore da transformira jedno od najpoznatijih imena u proizvodnji automobila u potpuno električnog suparnika Tesli Inc. Kompanija ove godine ima za cilj imati modele na baterije u svim segmentima, što je polazna tačka za njezinu ambiciju isključivo električnih automobila do 2030.
Prilagođena zarada grupe prije kamata i poreza porasla je na 5,3 milijarde eura (10,3 milijarde KM) u prvom tromjesečju, objavila je njemačka kompanija, nadmašivši prosječnu procjenu analitičara od 4,77 milijardi eura (9,19 milijardi KM).
Proizvođač očekuje da će povrat na prodaju u odjelu automobila biti iznad njegovih ciljeva od 11,5 do 13 posto za godinu. Marža divizije porasla je na 16,4 posto u tri mjeseca do marta, što je najveća rekordna vrijednost.
Udarci u Rusiji
Kao i drugi veliki proizvođači, Mercedes se suočava s više izazova u lancu snabdjevanja nakon ruske invazije na Ukrajinu, te je upozorio da rat i dalje predstavlja rizik. Kompanija je zaustavila poslovne aktivnosti u Rusiji, što je kompaniju u tromjesečju koštalo 709 miliona eura (1,38 milijardi KM).
Rusija čini dva posto prodaje kompanije, prema procjeni Bloomberg Intelligencea. Prije rata, Mercedes je imao tvornicu izvan Moskve koja je otvorena 2019. s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Kompanija je prošlog mjeseca upozorila da ima oko dvije milijarde eura (3,9 milijardi KM) imovine u opasnosti ako Moskva odluči izvlastiti imovinu stranih kompanija.