Ljetni festivali i koncerti ne donose samo muziku i dobru zabavu, oni su i značajan generatori prihoda, ali i emisija stakleničkih plinova. Samo u Evropi prošle godine ostvarili su više od osam milijardi eura prihoda, a prednjače Velika Britanija i Njemačka s gotovo 40 posto ukupnog udjela. Muzički turizam postao je važan segment ljetnih odmora, primjerice u Velikoj Britaniji sam donosi više od 7,6 milijardi eura godišnje.
No istovremeno se otvara pitanje šta takva događanja ostavljaju iza sebe?
Emisije koje stvaraju privremeni gradovi
"Ljetni su festivali jako zabavni, ali često je riječ o velikim privremenim gradovima koji troše puno električne energije, a često su na udaljenim lokacijama. Nisu baš održivi. Studija iz 2024. pokazala je da festival tokom tri dana u prosjeku proizvede 500 tona CO2", rekla je Lara Williams iz Bloomberga.
Ta količina odgovara onome što bi apsorbiralo gotovo 1.900 stabala smreke i to kroz razdoblje od čak 24 hiljade godina po stablu. Promet je najčešći uzrok emisija i to vrijedi i za male i za velike festivale.
"Kranjski dugi stol u Sloveniji je mali kulinarski događaj sa stotinu posjetitelja. Tamo smo otkrili da je najveći izvor emisija prijevoz", kaže Renata Karba iz slovenske zaklade za održivi razvoj Umanotera.
Organizatori tog događaja već godinama potiču dolazak pješice, biciklom ili dogovaranje zajedničke vožnje, ali, ističe Karba, rezultati se razlikuju iz godine u godinu.
"Jedne godine imaju bolje rezultate, a druge lošije i CO2 se opet poveća. Ukratko, ovo nije jednokratna pobjeda".
Kako to rade veliki igrači?
Na velikim festivalima brojke postaju ozbiljnije.
"Trenutno je ugljični otisak Sziget festivala oko 25.000 tona i to za samo pet dana. Glavni razlog su letovi. Pokušavamo smanjiti emisije na drugim područjima, ali turizam i prijevoz su veliki izazov", kaže Dominus Akos, menadžer održivosti Szigeta.
Pola posjetitelja dolazi iz inozemstva, a željezničke i autobusne veze s Mađarskom su ograničene.
Najviše emisija dolazi iz prijevoza do samog festivala | Sziget festival
"Pregovarali smo s raznim evropskim željeznicama, ali zakonodavstvo o čarter vozovima još nije prilagođeno potrebama festivala", dodaje Akos. Umjesto toga, usmjerili su se na posjetitelje iz susjednih zemalja i to daje prve rezultate.
Primjer Glastonburyja pokazuje da održivost nije nemoguća, ali zahtijeva sistemski pristup. Pozornice se tamo napajaju iz obnovljivih izvora, koriste se solarne ćelije, vjetrenjače i bioplin, nema jednokratne plastike, a kompostiranje i reciklaža su standard. Festival se svakih nekoliko godina i "odmara", što je prvobitno bilo zbog očuvanja farme na kojoj se održava, a danas pomaže i u smanjenju emisija.
Sziget je, prema riječima Akosa, jedan od rijetkih velikih festivala koji je potpuno spojen na električnu mrežu, bez potrebe za dizel generatorima. Također, uvedeni su standardi za ugostitelje. Naime, 50 posto sastojaka mora biti lokalnog podrijetla, na meniju moraju biti vegetarijanska i veganska jela, koriste se biorazgradivi deterdženti. Prvo je sve bilo dobrovoljno, sada je obavezno. Trećina ponude danas je biljnog podrijetla.
Exit festival u Novom Sadu također ulaže napore u održivost. U kampu su predstavljeni solarni grijači vode i panel u obliku gitare koji napaja recepciju. Provode se reciklažne aktivnosti i nagrađuje se publika koja skuplja ambalažni otpad.
Posjetitelji žele učestvovati u eco-friendly aktivnostima tokom festivala | Exit festival
"Prošle godine prikupljeno je četiri puta više otpada nego prethodne godine. Nadamo se da ćemo ove godine ići još dalje", rekla je Ida Siljanović, menadžerica programa Exita.
Exit je i dio evropskog projekta Remedies, koji uključuje višekratne čaše od bioplastike, kontejnere za njihovo pranje i sisteme za mjerenje njihove upotrebe.
"Za festival od 10.000 ljudi može se potrošiti oko 350 kilograma jednokratnih plastičnih čaša. Naše čaše se mogu oprati do 150 puta i primjerene su za točenje piva. Biomaterijal je reciklabilan i biorazgradiv", pojasnio je Uroš Novak iz Kemijskog instituta.
Globalna scena već mijenja smjer
Massive Attack, Coldplay i Billie Eilish među prvima su krenuli s konkretnim klimatskim mjerama. Coldplay su, kaže Lara Williams, posebno važni jer su sve što rade mjerili.
"Nisu se samo riješili plastike ne znajući učinak, već su obratili pažnju na detalje", ističe Williams.
Sve više izvođača razmišlja o ekološkom otisku svojih nastupa | Sziget festival
Na regionalnoj sceni pomaci se tek očekuju. Slovenska grupa Laibach jasna je u svom stavu. "Apsolutno smo za otkazivanje velikih festivala i koncerata ili barem njihovu što veću dekarbonizaciju te da se izvođači vrate u ekološki održive okvire. Ali to se neće dogoditi, jer nevidljiva ruka tržišta to ne bi dozvolila", napisali su nam u e-mailu.
Ipak, razgovor o ovim temama postaje sve prisutniji. Na kraju, sve se svodi na ono što smo spremni učiniti kao pojedinci, organizatori i publika.
"Iako je aktivizam građanskog zelenog društva po definiciji sizifovski beznadan, jedino je moguć i zato apsolutno nužan", poručio je Laibach za kraj.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...