Investicioni menadžer Garvin Jabusch bi više od decenije svojim klijentima pokazivao grafikon rasta temperatura na Zemlji prilikom predstavljanja investicionih ideja, objašnjavajući im kako bi svojom investicijom mogli pomoći u spašavanju planete, a pritom ostvariti profit. Ovih dana više ne koristi te grafikone i generalno izbjegava da govori o klimatskim promjenama.
"Odbacio sam stav da se iko više brine o tome", ističe Jabusch, šef Green Alpha Investmentsa, koji upravlja kapitalom od oko 300 miliona dolara.
I nije jedini investitor orijentisan na klimatske promjene koji odustaje od pominjanja globalnog zagrijavanja i srodnih tema. Parnassus Investments, najveća američka kompanija za održiva ulaganja, uklonila je sa svoje web-stranice referencu da su njihovi fondovi "bez fosilnih goriva".
Ponavljanje zelene agende
Engine No. 1, mala aktivistička kompanija koja je 2021. godine dovela do promjena u upravi ExxonMobila, uklonila je sa svoje web-stranice tekst u kojem se navodi da se korporativno poslovanje "značajno unaprjeđuje" ulaganjem u radnike, zajednicu i životnu sredinu. Sada ističu da ulažu u kompanije koje "pokreću inovacije i reindustrijalizaciju SAD-a".
Promjena poruka u skladu s promjenom tržišnih trendova nije ništa novo. Međutim, nakon četiri godine pada cijena zelenih ulaganja i republikanskih napada koje sponzoriše naftna industrija zbog navodnog zapostavljanja fosilnih goriva, sve više održivih investitora mijenja svoju retoriku ka profitabilnijim sektorima. Izbor Donalda Trumpa za predsjednika Amerike, koji je poznat kao otvoreni neprijatelj ESG ulaganja i globalnog zagrijavanja, bio je posljednji udarac.
Donald Trump klimatske promjene smatra prevarom | Bloomberg
Panično povlačenje investicionih firmi dolazi nakon godine u kojoj su klijenti povukli rekordnih 20,1 milijardu dolara iz fondova u vezi s održivim ulaganjima, tvrde istraživači Morningstara.
Parnassus je osnovan 1984. godine i upravlja iznosom od 46 milijardi dolara. Kompanija iz San Franciska odgovorna je za gotovo trećinu spomenutih povlačenja zbog lošijih prinosa na ulaganja. Njihov najveći fond Parnassus Core Equity prošle je godine ostvario prinos od 18,8 odsto, u poređenju s rastom S&P 500 od 25 odsto. Fond je ove godine porastao za četiri odsto, nadmašivši glavni američki berzanski indeks.
Portparol Parnassusa Joseph Collins ističe da se ta povlačenja nadoknađuju prilivima u proizvode koji nisu javni.
Još 2020. godine, tokom procvata ESG ulaganja, Parnassus je sebe opisao kao "najveću kompaniju za ESG fondove", a njihova stranica bila je prepuna referenci na zelenu strategiju. Većina tih referenci više ne postoji. Prošle godine su iz Parnassusa poručili da u svojim prospektima više neće izričito navoditi kako isključuju kompanije koje ostvaruju značajne prihode od vađenja, proizvodnje i prerade fosilnih goriva.
Zbunjivanje investitora
Collins je izjavio da se izraz ESG previše koristi i nedosljedno primjenjuje u cijeloj industriji, što dovodi do nesporazuma i zbunjenosti investitora.
"Prepoznali smo potrebu za većom jasnoćom i preciznošću", rekao je. "Odlučili smo koristiti izraz 'održivost' jer nam više odgovara, s obzirom na to da opisuje kako visokokvalitetne kompanije koje tražimo za svoje portfelje mogu zadržati svoje prednosti i dugoročni uspjeh."
Engine No. 1 se pojavio 2020. godine s pritiskom koji je, preko svojih akcionara, natjerao Exxon da ulaže u unosnije bušenje i čistu energiju. Iz kompanije koju je osnovao menadžer hedž-fonda Chris James, isticali su da će se interesi Main Streeta i Wall Streeta na kraju uskladiti, stvarajući prilike za saradnju s kompanijama na povećanju vrijednosti akcionara.
'Big oil' industrija natjerala je zelene ulagače na povlačenje | Bloomberg
Ta formulacija je uklonjena, a iz fonda su prošlog mjeseca saopštili da su u partnerstvu sa Chevronom na projektu usmjerenom na centre podataka, koji za rad zahtijevaju ogromne količine energije i vode. Takođe su naglasili da se ugovor sa Chevronom odnosi na alokaciju kapitala u sektor kojem "treba drastično više energije".
Engine No. 1 je oduvijek bio posvećen stvaranju vrijednosti za akcionare, ističe Erik Belz, predsjednik kompanije. Exxonova kampanja bila je usmjerena na upravljanje i raspodjelu kapitala. Nije se radilo o ideologiji, fosilnim gorivima ili obnovljivim izvorima energije, rekao je.
U Koloradu, Jabusch, čiji je fond prošle godine pao za četiri odsto, izjavio je da veći naglasak stavlja na inovacije i tehnologiju kada razgovara s klijentima o ulaganjima.
Na primjer, kada govori o električnim vozilima, više se fokusira na njihovu tehnološku naprednost nego na niski ugljenični otisak. Kada je riječ o solarnim panelima, ističe da će energija dobijena iz njih biti jeftinija od one iz fosilnih goriva.
"To je pozitivnija i optimističnija poruka" o klimatskim promjenama, zaključuje Jabusch.