Većim dijelom ove godine, investitori u obveznice bili su gotovo sigurni da će Fed ponovo početi smanjivati kamatne stope do septembra. No, to povjerenje u posljednje vrijeme slabi. Početne sumnje dodatno povećavaju fokus na podatke o inflaciji koji bi trebali biti objavljeni ove sedmice, a koji će imati značajan utjecaj na očekivanja za sljedeće poteze Feda. Također će odrediti hoće li američke državne obveznice nastaviti svoju snažnu prvu polovicu godine, koja je bila najbolja u pet godina unatoč razdobljima visoke volatilnosti.
Podaci o indeksu potrošačkih cijena (CPI) "mogli bi postaviti ton za smjer Feda i raspoloženje prema riziku u drugoj polovici godine", rekao je Zachary Griffiths, voditelj strategije za viši dug i makroekonomiju u CreditSightsu.
Snažni podaci o zaposlenosti početkom jula uvjerili su trgovce da do smanjenja kamatnih stopa na julskom sastanku Feda neće doći. Sada procjenjuju da postoji oko 70 posto šanse da će do smanjenja doći u septembru, dok se krajem juna ovaj korak gotovo jednoglasno očekivao.
To znači da će objava podataka o inflaciji u junu u utorak biti ključna, budući da je to mjesec koji je u prošlosti najviše iznenadio u smislu odstupanja od očekivanja, prema analitičarima Barclaysa.
Ako postoje znakovi rastućeg pritiska na cijene nakon tarifa predsjednika Donalda Trumpa, to bi moglo dodatno potkopati očekivanja smanjenja kamatnih stopa u septembru i ojačati pozicije ulagača koji se klade na veće prinose. Suprotno tome, prigušena inflacija mogla bi ponovno ojačati oklade na kratkoročno monetarno popuštanje.
"Utjecaj carinskog rata trebali bismo već vidjeti u predstojećim izvještajima o inflaciji", rekla je Tracy Chen, portfeljna menadžerica u Brandywine Global Investment Managementu. "Ne vidim kako Fed može smanjiti kamatne stope u septembru. Tržište rada ostaje otporno, a rizici na tržištima su visoki - to ne opravdava smanjenje".
Rekla je da će krivulja prinosa vjerovatno postati strmija jer su dugoročne obveznice osjetljivije na rastuću inflaciju, povećanu državnu potrošnju i promjene u stranoj potražnji.
Treba više vremena za procjenu utjecaja carina
Fed će prije svoje odluke u septembru dobiti još dva izvještaja o indeksu potrošačkih cijena. Predsjednik FED-a Jerome Powell rekao je da dužnosnicima treba više vremena za procjenu utjecaja carina, sugerirajući oprezan pristup unatoč Trumpovom kontinuiranom nastojanju da smanji troškove zaduživanja.
Carine su izazvale sve veće podjele među kreatorima politike, a razjašnjenje je postalo još teže nakon što je predsjednik odgodio uvođenje kaznenih carina trgovinskim partnerima do 1. augusta.
Samuel Corum/Sipa/Bloomberg
Kao rezultat toga, trgovci su manje sigurni u smjeru kretanja globalnog tržišta obveznica te su protekle sedmice počeli popuštati optimistične oklade.
Osjećaj neizvjesnosti zadržao je prinose u uskom rasponu: na dvogodišnjim obveznicama, koje su najosjetljivije na očekivanja FED-a, oni se kreću od 3,7 do četiri posto, slično kao i od početka maja. U međuvremenu, indeks očekivane volatilnosti prinosa naglo je pao s maksimuma uzrokovanog carinama u aprilu na najniži nivo u više od tri godine.
Inflacija će skočiti na 2,9 posto
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg očekuju da će izvještaj o indeksu potrošačkih cijena pokazati da se godišnja temeljna inflacija ubrzala na 2,9 posto u junu, što je najviši nivo od februara.
One koji su zabrinuti zbog naglog pada cijena državnih obveznica zbog veće inflacije mogli bi umiriti rezultati nedavne prodaje 10-godišnjih i 30-godišnjih obveznica, gdje je interes bio snažan, što sugerira da bi se kupci mogli ponovo pojaviti i ograničiti svaku potencijalnu rasprodaju.
Fed nije mijenjao kamatne stope od decembra. Powell je opisao trenutne nivoe kao "umjereno restriktivne", a medijanska prognoza predviđa dva smanjenja do kraja godine.
Ivica Galović/PIXSELL
Zapravo, sedam dužnosnika trenutno ne očekuje nikakva smanjenja u 2025., dok 10 očekuje dva ili više. Guverneri FED-a Christopher Waller i Michelle Bowman već su signalizirali želju za nastavkom smanjenja kamatnih stopa što je prije moguće, možda već ovog mjeseca.
"I dalje smo zabrinuti da će jasniji znakovi carinskog pritiska na potrošačke cijene prisiliti tržište da ponovno procijeni put politike FED-a u bliskoj budućnosti, gurajući prinose više duž krivulje", rekao je Griffiths iz CreditSightsa.
Čak i ako sljedeće smanjenje ne dođe do septembra, to ne znači da će se popuštanje zaustaviti, rekao je John Lloyd, globalni voditelj višesektorskih ulaganja u Janus Hendersonu. To bi moglo ublažiti potencijalni pad cijena obveznica, rekao je.
"Već imamo dva smanjenja u knjigama do decembra", rekao je. "Može li jedno od njih nestati? Da, ali vjerovatno bi se samo odgodilo na prvi kvartal sljedeće godine", zaključuje.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...