Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u nedjelju kako će uvesti dodatne 10-postotne carine za sve države koje se priključe "antiameričkoj politici BRICS-a". "Svaka država koja se pridruži antiameričkoj politici BRICS-a bit će oporezovana s DODATNIH 10 posto carine", napisao je Trump u nedjelju navečer na svojoj društvenoj mreži Truth Social. "U toj politici neće biti nikakvih iznimaka."
Njegove izjave dolaze nakon najave da će se rok za istek američkog carinskog moratorija s 9. srpnja pomaknuti na 1. kolovoza. Washington se priprema danas i sutra poslati carinska pisma desecima država. Američki ministar financija Scott Bessent ipak je u nedjelju izjavio kako je SAD blizu sklapanja trgovinskih sporazuma s više zemalja, prenose američki mediji.
U Brazilu se u međuvremenu održava ovogodišnji samit skupine BRICS, koji uz osnivačke članice Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku, uključuje i druge zemlje u razvoju poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Irana, Egipta i Etiopije.
Čelnici država članica u nedjelju su osudili izraelske i američke napade na njihovu članicu Iran te pozvali izraelsku vladu da povuče svoju vojsku iz Gaze. Napadi na Iran "predstavljaju kršenje međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih naroda", navodi se u izjavi. Deset zemalja članica također je izrazilo "duboku zabrinutost zbog situacije na okupiranim palestinskim teritorijima", navodi Bloomberg.
Dvodnevni samit u Rio de Janeiru, domaćin kojeg je brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva, izostali su ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski vođa Xi Jinping. Umjesto njih, u Brazil je doputovao kineski premijer Li Qiang, a sastanku se pridružio i indijski premijer Narendra Modi.
Trump nije objasnio šta smatra "antiameričkim"
Trump u svojoj (novoj) carinskoj prijetnji nije objasnio ni naveo koje politike smatra "antiameričkima". Također nije dao nikakve pojedinosti o tome kada bi predložene "carine BRICS-u" mogle stupiti na snagu.
Podsjetimo, američki predsjednik je tijekom svog prethodnog mandata već prijetio uvođenjem 100-postotnih carina za države BRICS-a ako u međunarodnoj trgovini prestanu koristiti američki dolar. Taj je stav potaknuo interes za razvoj lokalnih platnih sustava i drugih instrumenata koji olakšavaju trgovinu i ulaganja među tim državama.
Upravo je prekogranični platni sustav, uz klimatske promjene i sukobe na Bliskom istoku, jedna od glavnih tema brazilskog susreta. Čelnici BRICS-a jučer su se složili da će nastaviti razgovore o uspostavi takvog sustava – projekta o kojem se raspravlja već desetljeće, iako napredak ide sporo.
"Trumpove izjave su upozoravajući metak za zemlje u razvoju koje žele slijediti BRICS-ov put", rekao je za Bloomberg Mingze Wu iz tvrtke StoneX Financial, dodajući da su najvjerojatnije odgovor na izjave BRICS-a o Gazi.
Bloomberg
Zajednička valuta BRICS-a
Posljednjih godina sve se češće spominje ideja zajedničke valute BRICS-a. Njezina je svrha dvostruka: jačanje međusobne trgovine i zaštita od zapadnih, pretežito američkih sankcija. Najviše na toj ideji inzistira Rusija, koju su zapadne sankcije nakon invazije na Ukrajinu potaknule na uspostavu alternativnog međunarodnog financijskog sustava, neovisnog o SWIFT-u.
Međutim, brojni ekonomisti upozoravaju da su članice BRICS-a previše raznolike da bi mogle ostvariti ekonomsku integraciju nužnu za uvođenje zajedničke valute. Zemlje imaju nespojive političke i gospodarske sustave.
"Da bi zajednička valuta BRICS-a mogla zamijeniti američki dolar, morala bi postići sličnu razinu prihvaćenosti. Svaka nova država koja se pridruži BRICS-u donosi dodatne složenosti koje treba riješiti kako bi monetarna unija bila moguća. Trenutno svaka od pet članica ima geopolitičke prioritete koji su često u suprotnosti s interesima drugih članica", smatra politolog Alexander Purton i dodaje: "Realniji cilj bio bi stvoriti ono što je euro već postigao – funkcionalnu rezervnu valutu koja može poslužiti kao alternativa dolaru kad je to potrebno."
Američki dolar ove godine znatno slabi. Analitičari upozoravaju da bi carine i popuštanje fiskalnih pravila u SAD-u mogli dodatno poljuljati već narušeno povjerenje investitora u američki dug i time dodatno oslabiti dolar. "U posljednjih šest mjeseci izgubio je već 11 posto svoje vrijednosti", izjavila je za BBC u subotu voditeljica istraživanja tržišta iz ED&F Mana Kona Haque. Procjenjuje se da se kineski juan sve češće spominje kao moguća alternativa dolaru za zemlje globalnog juga u ulozi rezervne valute.
I dok pretjerana heterogenost zemalja BRICS-a ostaje argument protiv uvođenja zajedničke valute, Trumpov faktor X mogao bi biti prilika za ozbiljno promišljanje o zamjeni američkog dolara kao glavne globalne obračunske i pričuvne valute.
Politolog Purton iz think tanka Prague Geopolitical smatra da su argumenti za valutu BRICS-a sazreli i zbog geopolitičke situacije nakon američko-izraelskog napada na Iran, koji je izazvao nagli porast cijena nafte i plina. "Gospodarski interesi Brazila, UAE-a, Rusije i Saudijske Arabije temelje se na nafti i plinu, pa su te države imale koristi od rasta cijena", ocijenio je i zaključio da sve to jača BRICS kao gospodarski blok i doprinosi uvjetima za nastanak tzv. bricscoina, valute temeljene na blockchain tehnologiji.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...