Ključni pokazatelj vrednovanja koji favorizira legendarni investitor Warren Buffett ukazuje na to da su dionice relativno povoljne, jačajući tezu da aktualni snažan oporavak američkog tržišta ima potencijala za nastavak.
"Buffettov indikator" mjeri odnos ukupne vrijednosti američkog tržišta dionica putem indeksa Wilshire 5000 i bruto domaćeg proizvoda (BDP) SAD-a. Trenutno se nalazi na najnižoj razini još od početka rujna, unatoč rastu cijena dionica tijekom posljednjih tjedana.
Izvršni direktor Berkshire Hathawayja, danas 94-godišnjak, koji je ovog vikenda održao godišnje okupljanje u Omahi u saveznoj državi Nebraski, ranije je izjavio da je "najbolja pojedinačna mjera za procjenu vrijednosti" upravo odnos ukupne tržišne kapitalizacije američkih javnih kompanija i BDP-a SAD-a. Taj je indikator krajem prošle godine poslao upozorenje kada je dosegao povijesni maksimum, slično kao tijekom tržišnih vrhunaca 2021. i neposredno prije pucanja dotcom balona 2000. godine.
Trenutačno iznosi 180 posto, na razini na kojoj je bio nakon završetka carry tradea s japanskim jenom, koji je prošle godine izazvao kratkotrajnu, ali intenzivnu rasprodaju. Taj je pad, međutim, otvorio prostor za snažan oporavak indeksa S&P 500 u posljednjim mjesecima 2024. godine.
"To je ključni indikator jer pomaže ulagačima da znaju kada je vrijeme za ulaganje kapitala i kupnju dionica", kaže Adam Sarhan, osnivač tvrtke 50 Park Investments, koji aktivno ulaže u velike tehnološke kompanije. "Postoje razlozi za zabrinutost zbog globalnog trgovinskog rata, ali ako Donald Trump ne poveća carinski pritisak, ljudi će kupovati, kupovati i kupovati jer su procjene sada znatno realnije."
Pokazatelji vrijednosti različitih vrsta dobili su dodatnu važnost ove godine, jer investitori pokušavaju procijeniti jesu li dionice pojeftinile zbog prodaje potaknute carinama i kako to utječe na njihove temeljne vrijednosti. Te procjene dodatno komplicira rast indeksa S&P 500 od 12 posto od najnižih travanjskih razina, što investitore navodi na razmišljanje hoće li se i dalje oslanjati na tržišnu inerciju i očekivati nastavak rasta ili pojačati zaštitne strategije u iščekivanju novog pada. Indeks je i dalje gotovo devet posto ispod svog rekorda iz veljače.
Uz nepredvidive obrate u trgovinskom ratu koji vodi predsjednik Trump, investitori pažljivo prate i sezonu objave kvartalnih rezultata, kao i nadolazeći sastanak američke središnje banke Fed sljedeći tjedan, što su potencijalni katalizatori koji bi mogli odrediti smjer tržišta.
Što se tiče samog indikatora, on se i dalje nalazi iznad razine zabilježene tijekom prethodnih tržišnih padova, uključujući i pandemijsku rasprodaju s početka 2020.
Kritičari "Buffettovog indikatora" tvrde da ta mjera, između ostalog, može zanemariti utjecaj viših kamatnih stopa. Veći troškovi zaduživanja mogu smanjiti profitabilnost kompanija i negativno utjecati na cijene dionica. Neki stratezi također smatraju da je vrednovanje loš alat za vremensko određivanje tržišnih kretanja jer imovina može ostati podcijenjena ili precijenjena duže vrijeme prije nego što dođe do korekcije.
Ipak, malo je investitora koji bi ignorirali pokazatelj koji toliko cijeni sam Buffett, poznat po kupnji podcijenjenih dionica.