Nasljednici, ali istovremeno i suparnici, koji će zamijeniti premijera Borisa Johnsona su uvučeni u bitku da zauzmu najtežu liniju prema Kini, čvrsto povlačeći liniju ispod hvaljenog zlatnog doba za kinesko-britanske veze.
Liz Truss, lider u trci za vođstvo konzervativaca, označila je kineske tehnološke gigante kao bezbjednosni rizik, pozvala da naoruža Tajvan i, privatno, označila kinesko gušenje u Xinjiangu genocidom, navodi se u izveštajima. Rishi Sunak je Kinu nazvao "najvećom dugoročnom prijetnjom za Britaniju".
"Postoji percepcija da Kina zapravo ima više neprijateljski odnos prema državi, tako da bi trebalo da preispitate sve oblasti angažovanja", rekla je Julia Pamilih, šefica istraživanja Kineske istraživačke grupe, koju su osnovali poslanici konzervativaca da bi ispitali veze Kine i Velike Britanije.
Ako Truss ili Sunak nastave sa tvrdolinijaškim pristupom kada jedan od njih postane premijer 6. septembra, oni će oslabiti veze sa trećim najvećim trgovinskim partnerom UK – glavnim izvorom jeftinog uvoza – baš u vrijeme kriza troškova života, sa inflacijom koja je porasla na dvocifrene brojke.
Njihov stav će biti u skladu sa SAD, koje žele da ih saveznici podrže u jasnijem preuzimanju borbe protiv Kine po pitanju ljudskih prava.
Ali usred straha od umješanosti kompanija koje podržava Kina u kritičnu infrastrukturu Velike Britanije, novi lider će takođe zatvoriti investicione otvore koje su njihovi kolege Torijevci David Cameron i George Osborne željeli da otvore prije samo sedam godina kada su bili premijer i ministar finansija.
U 2015 godini, obojica su rekli da će Britanija biti „najbolji partner Kine na Zapadu“, obećavajući „zlatnu eru“ u odnosima.
Sada, i Truss i Sunak očigledno računaju da je stepen ekonomske štete prihvatljiva cijena za odbranu zapadnih principa.
"Biće troška u pogledu diplomatskih odnosa i vjerovatno spremnosti Kine da investiraju u kapitalne projekte ovde", rekao je predsednik Kraljevskog instituta ujedinjenih službi David Lidington, de fakto zamjenik Theresa May kada je bila premijerka. Ipak, "Kinezi će više gledati na akcije nego na slogane."
Rastuća prijetnja
Mnogo toga se promijenilo od Cameronove ere usred navodnih kineskih kršenja ljudskih prava protiv ujgurske etničke grupe, gušenja građanskih sloboda u Hong Kongu i neuspjeha predsjednika Xi Jinpinga da osudi Rusiju za rat u Ukrajini. To je navelo Veliku Britaniju, SAD i Evropsku uniju da zauzmu tvrđi stav.
"Predugo su političari u Britaniji i širom Zapada postavljali crveni tepih i zatvarali oči pred podlim aktivnostima i ambicijama Kine", rekao je Sunak prošlog mjeseca. "Oni kradu našu tehnologiju i infiltriraju se na naše univerzitete. A u inostranstvu podržavaju Putinovu fašističku invaziju na Ukrajinu kupujući njegovu naftu i pokušavajući da maltretiraju svoje susjede, uključujući Tajvan."
Ranije ove godine, kada je Sunak bio ministar finansija, zvaničnici Trezora su izradili nacrt sporazuma o produbljivanju trgovinskih veza sa Kinom, ali je ta inicijativa opozvana i izgleda da je malo vjerovatno da će ponovo biti obnovljena.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian optužio je Sunaka i Trussovu da "povećavaju takozvanu kinesku prijetnju" zbog političke jednostranosti.
Kineska vlada je manje zabrinuta za Sunaka nego za Truss - jasnog favorita. Truss pokušava da razazna pristup koji bi zauzela kao premijerka, izjavile su dve osobe koje su željele da ostanu anonimne.
Trussova je iskoristila svoj uvodni govor kao sekretarka spoljnih poslova 2021. da okarakteriše Kinu kao stratešku prijetnju u suprotnosti sa "mrežom slobode" koju je željela sa saveznicima kao što su SAD i Australija. Taj savez je ojačan stvaranjem AUKUS partnerstva, osmišljenog da se suprotstavi rastućem uticaju Kine u Indo-Pacifiku.
Rastuća trgovina
Tokom takmičenja za liderstvo, Truss se zalagala za razbijanje kompanija u kineskom vlasništvu kao što je TikTok Inc. i upozorila da "ne možemo biti strateški zavisni od Kine".
Iako je takvo nadmetanje vođeno unutrašnjom dinamikom Konzervativne partije – postoji značajan klub poslanika protiv Kine među Torijevcima – to takođe odražava da Britanija postaje sve manje voljna da odvoji rastuće trgovinske veze od upravljanja bezbjednosnim rizicima.
Desetine hiljada kineskih studenata koji studiraju u Britaniji godišnje doprinose privredi sa 2,5 milijardi funti (3 milijarde dolara), dok je 880.000 kineskih turističkih posjeta donijelo 1,7 milijardi funti u godini prije pandemije. Ukupna trgovina između dvije zemlje skočila je 5,5 odsto na 93,4 milijarde funti u ovoj godini do marta.
Britanske kompanije već preispituju svoje poslovanje u očekivanju da Velika Britanija krene da radi na odvajanju od Kine, rekao je prošlog mjeseca za Financial Times Tony Danker, generalni direktor Konfederacije britanske industrije. Uklanjanje Kine iz korporativnih lanaca snabdijevanja povećaće cijene, rekao je on.
Kina takođe može da izgubi - njen izvoz u Britaniju je više nego dvostruko veći od protoka u suprotnom smjeru. Štaviše, Kina je uključivanje u britansku industriju, kao što je nuklearna, vidjela kao izlog za proširenje privlačnosti kineske tehnologije.
Pravac putovanja Trussove i Sunaka nije nov. Čak i kada je Johnson prije manje od godinu dana rekao da Britanija neće "vilama da oduzme" kineske investicije, njegova vlada je radila na tome da prekine učešće China General Nuclear Power Corp. u britanskim projektima nuklearne energije. Njegova administracija je takođe blokirala Huawei Technologies Co. da učestvuje u britanskoj 5G mreži.
Ostaje da se vidi da li se govori u kampanji pretvaraju u tešku akciju na vlasti. Pošto važne odluke o industrijskoj politici čekaju Johnsonovog nasljednika, njihov stav će uskoro postati jasan. Britanija istražuje preuzimanje kompanije Newport Wafer Fab, koju predvode Kinezi, koja je vlasnik najveće fabrike poluprovodnika u Velikoj Britaniji, a odluka treba da bude donijeta u septembru. Poslanici traže zabranu prodaje televizijskih kamera zatvorenog kruga kineskih firmi Hangzhou Hikvision Digital Technologi Co. i Zhejiang Dahua Technologi Co.
Kao i kod svih zapadnih lidera, Truss ili Sunak će na kraju morati da odluče koliko su spremni da zažmire na pitanja poput kršenja ljudskih prava zarad ekonomske dobiti.
Kina veruje da će poslije kampanje pragmatizam preovladati i da će Velika Britanija tražiti uzajamno koristan odnos, prema dvojici izvora. Ali Sam Hogg, koji vodi veb stranicu Beijing to Britain koja prati odnose dvije zemlje, predviđa teška vremena pred nama.
"Ne vidim da se vraća onom pragmatičnom pristupu iz zlatnog doba" rekao je Hogg, koji očekuje da će Truss pobijediti. "Spremna je da stavi političke naslove iznad ekonomskog ishoda."