Međunarodni monetarni fond smanjio je svoje izglede za globalni rast za ovu i sljedeću godinu, upozoravajući da bi svjetsko gospodarstvo uskoro moglo biti na pragu potpune recesije.
Globalna gospodarska ekspanzija vjerojatno će usporiti na 3,2 posto ove godine, što je manje od 3,6 posto prognoziranih od strane fonda u travnju i 4,4 posto zabilježenih u siječnju, rekao je MMF u ažuriranoj verziji svojih Svjetskih gospodarskih perspektiva objavljenih u utorak.
Očekuje se da će niz povećanja kamatnih stopa koje su središnje banke pokrenule kako bi obuzdale inflaciju "zagrizati" 2023., pri čemu će rast globalne proizvodnje usporiti na 2,9 posto, navodi se.
Iako krizni zajmodavac još uvijek predviđa pozitivan rast, to neće pomoći u smanjenju rastuće zabrinutosti o povlačenju ekspanzije ili čak izravnoj recesiji u velikim gospodarstvima jer ubrzanje povećanja cijena izjeda prihode, štednju i profite.
"Izgledi su se značajno zamračili od travnja. Svijet bi se uskoro mogao ljuljati na rubu globalne recesije, samo dvije godine nakon prethodne", rekao je Pierre-Olivier Gourinchas, glavni ekonomist MMF-a, u blogu koji je pratio objavu ažuriranja.
Potrošačke cijene stalno su rasle brže nego što se očekivalo, a fond ove godine bilježi još daljnje ubrzanje inflacije jer su viši troškovi hrane i energije povezani s dugotrajnom neravnotežom ponude i potražnje. Sada predviđa da će se globalni pokazatelj potrošačkih cijena ove godine povećati za 8,3 posto, što bi bio najveći skok od 1996. Procjena za travanj bila je 7,4 posto.
Rizici koje je fond opisao u travanjskom izdanju World Economic Outlooka se materijaliziraju, rekao je fond. Takve opasnosti uključuju pogoršanje rata u Ukrajini, eskalaciju sankcija Rusiji, usporavanje u Kini veće od očekivanog, ponovna izbijanja Covid-19 i val inflacije koji tjera središnje banke da podignu kamatne stope.
A rizici za revidirane izglede "pretežno su okrenuti prema dolje", rečeno je. Među mnoštvom zabrinutosti je i mogućnost "iznenadnog zaustavljanja" europskog uvoza plina iz Rusije zbog rata, sve upornije inflacije i daljnje eskalacije imovinske krize u Kini.
Smanjenje izgleda za rast bilo je široko, ali projekcija za ekspanziju u SAD-u pretrpjela je najveći udarac, pri čemu ju je MMF smanjio za 1,4 postotna boda u odnosu na procjenu iz travnja na 2,3 posto zbog nižeg rasta početkom ove godine, smanjene kupovne moći kućanstava i oštrijeg rasta monetarna politika.
Gourinchas je rekao da iako je osnovna prognoza MMF-a da će SAD izbjeći recesiju, put za to je uzak, pa bi čak i mali šok mogao dovesti gospodarstvo u tehničku recesiju ili dva uzastopna tromjesečja kontrakcije.
Fond je smanjio projekciju kineske ekspanzije za 1,1 postotni bod na 3,3 posto, uz sve dublju propast imovine i ograničenja mobilnosti u zemlji kako bi se zaustavilo izbijanje Covida-19, što je ometalo aktivnosti i imalo globalne učinke prelijevanja u opskrbne lance pod stresom.
Prioriteti politike
Kroćenje inflacije kroz strožu monetarnu politiku trebao bi biti prvi prioritet za dužnosnike, rekao je fond.
To će "neizbježno imati stvarne ekonomske troškove, ali odgoda će ih samo pogoršati", rečeno je.
S dugom gospodarstava u nastajanju i razvoju na vrhuncu tijekom više desetljeća, povećanje globalnih troškova posudbe i deprecijacija tečaja otežava servisiranje duga denominiranog u dolarima. Svjetska banka kaže da je oko 60 posto od 75 najsiromašnijih zemalja svijeta u dužničkoj krizi ili u riziku od te krize, a to se širi na zemlje srednjeg dohotka.
Više od 26 demokratskih zastupnika ovog je mjeseca pozvalo administraciju predsjednika Joea Bidena da podrži novu injekciju sredstava poznatih kao posebna prava vučenja u MMF-u kako bi se pomoglo zemljama članicama da se nose s posljedicama ruske invazije na Ukrajinu.
MMF je prošlog kolovoza stvorio rezerve od rekordnih 650 milijardi dolara i dok SAD - kao najveći dioničar MMF-a - ima veliki glas u odlukama poput izdavanja rezervi, nije jasno hoće li druge zemlje podržati još jednu alokaciju.
Primjećujući pozive nekih kreatora politike na izdavanje novih rezervi, Gourinchas je rekao da SDR-ovi "nisu lijek za sve".
"Postoje brojna ograničenja u tome kako to zapravo može pomoći zemljama", rekao je Gourinchas novinarima tijekom poziva.
Fond nije vodio rasprave o daljnjoj raspodjeli i trenutačno usmjerava napore na usmjeravanje postojećih rezervi od bogatijih članova prema onima kojima je potrebno više rezervi kroz dva njegova trusta, stoji u priopćenju.
MMF je rekao da u svom ažuriranju stavlja "neobično jak naglasak" na scenarije negativnih rizika.
"Kad bi dodatni šokovi pogodili globalnu ekonomiju, ekonomski rezultati bili bi još gori", navodi se.
(Ažuriranja s komentarom Gourinchasa u 17. odlomku.)
-- Uz pomoć Richa Millera.