S obzirom na prethodne signale dužnosnika koji su vrlo oprezni u pogledu trenutka prihvatljivog za smanjenje stopa, kao i na najnovije podatke o inflaciji i radu tržišta – ne očekujemo promjenu raspona kamatnih stopa Feda na predstojećoj sjednici.
Posljednji podaci o inflaciji (CPI, 3,2 posto u veljači, na razini prosjeka 4Q2023, te nešto iznad siječanjskih 3,1 posto) otežavaju Fedu zadatak, jer su iznenadili blagim ubrzanjem, ali i strukturom.
Sama inflacija pokazala je stalne inflatorne pritiske u segmentu usluga (5 posto na međugodišnjoj razini u veljači). No, u veljači su neočekivano porasle i proizvođačke cijene (1,6 posto yoy u veljači, nakon jedan posto u siječnju, koliko su prosječno rasle u 4Q2023.), što samo dokazuje da ni inflacija u domeni robe ne zaostaje.
Snažno tržište rada ne ide u prilog Fedu (broj otvorenih radnih mjesta iznad razine prije pandemije, zahtjevi za nezaposlene ispod očekivanja, stopa nezaposlenosti u veljači je bila niska – 3,9 posto) i puno će ovisiti o tome kakva će biti dinamika u sljedećih nekoliko mjeseci, budući da je FED također u "data-driven" modu, kao i ECB.
Čini se da su jedina stvar koja ide u prilog FED-u podaci o maloprodaji. Oni su bili ispod očekivanja (0,6 posto u veljači, ne nadoknađujući pad od 1,1 posto u siječnju 2024.). Rast u veljači uvelike je potaknut trgovinom automobilima (prodaja isključujući trgovinu automobilima porasla je samo 0,3 posto na godišnjoj razini u veljači), dok su podaci o kašnjenju po kreditnim karticama pokazali porast, što ukazuje na to da unatoč snažnom tržištu rada, inflacijski val i visoke kamatne stope također dopiru do potrošnje. Osjetljivost potrošnje na rast cijena smanjit će mogućnost prelijevanja troškova na konačne cijene, što će ublažiti inflatorne pritiske.
Očekujemo da će FED započeti ciklus smanjenja kamatnih stopa tek u srpnju, budući da je narativ takav da se sa smanjenjem ne žuri. Kako vidimo, podaci o inflaciji povremeno iznenade i potvrđuju da je borba s rastom cijena i dalje neizvjesna.