S obzirom na to da kriza na Crvenom moru uzburkava isporuke svega, od automobila do energenata, pitanje je vremena kada će se rastući troškovi i naprezanja lanca snabdijevanja odraziti i na izvještaje o zaradama kompanija.
Nekoliko kompanija već upozorava na negativan utjecaj zbog nemogućnosti prolaska kroz Sueski kanal. Proizvođač električnih vozila Tesla planira dvosedmični prekid proizvodnje u njemačkoj fabrici zbog kašnjenja isporuke, dok je švedski Volvocar AB najavio trodnevnu obustavu u svojoj belgijskoj fabrici. Britanski trgovci na malo Tesco Plc, Marks & Spencer Group Plc i Next Plc označili su rizik od viših cijena za potrošače.
Sve je to zbog toga što najmanje 2.300 brodova ide dugim putevima kako bi izbjegli napade hutskih militanata u Crvenom moru - plovnom putu kojim inače prolazi više od 12 posto globalne trgovine na moru. Centralni bankari upozoravaju na porast inflacije koji bi mogao spriječiti smanjenje kamatnih stopa. Za mnoge kompanije, posebno u Evropi, to povećava vrijeme tranzita, troškove zadržavanja tereta i povećava troškove osiguranja. To primorava analitičare da ponovo razmisle o procjenama zarade kompanija za narednu godinu.
U posljednja tri mjeseca, konsenzus prognoza za zarade proizvođača automobila pala je za pet posto, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. S druge strane, špediteri su mogući pobjednici – sa cijenama kontejnera koje su porasle za 300 posto na nekim rutama, procjene zarade za MSCI Europe indeks transporta porasle su za sedam posto za samo dvije sedmice.
Thomas Brenier, šef kapitala u Lazard Freres Gestionu u Parizu, smanjio je izloženost automobilskom sektoru, videći ga kao "jednog od prvih koji pati zbog svog složenog i napetog lanca snabdijevanja". Također utječu i na maloprodaju, jer bi "mogla patiti od nedostatka proizvoda za prodaju".
"Ako potraje još jedan ili dva mjeseca, sigurno ćete vidjeti neka upozorenja o profitu povezana s ovim", predviđa Brenier.
Evo pregleda kako bi se zarada mogla formirati za različite sektore:
Brodski transport i osiguranje
Trenutni troškovi transporta kontejnera, ako se održe, mogli bi povećati inflaciju u Velikoj Britaniji i eurozoni od kraja 2024. i početka 2025. godine, procjenjuje Bloomberg Intelligence.
Međutim, događaji na Crvenom moru povećavaju dobit globalnih brodarskih kompanija, kao što su AP Moller-Maersk A/S i Hapag-Lloyd AG u Evropi, ZIM Integrated Shipping na berzi u SAD-u i japanska Mitsui OSK Lines. Osiguravači bi također trebali imati koristi, jer osiguravači desetostruko povećavaju premiju na nekim rutama isporuke.
Bank of America je nedavno udvostručila procjene zarade za 2024. za dansku firmu Maersk, dok Goldman Sachs Group Inc. smatra da bi ogromno povećanje slobodnog toka gotovine moglo da joj omogući da vrati kapital akcionarima.
David Vernon iz Sanford C Bernstein and Co. predviđa povećanje zarade i za logističke firme, uključujući špeditere, ako kompanije kojima ponestane opcija za morski transport pribjegnu zračnom transportu.
"Avio-transport je apsolutno pobjednik", rekao je Vernon, navodeći FedEx Corp, United Parcel Service Inc. i DHL Group kao potencijalne korisnike.
Maloprodaja
Next, koji većinu svojih modnih i kućnih proizvoda nabavlja iz Azije, bio je među prvim maloprodavcima koji su izrazili strah od udara na Crvenom moru.
Primark, koji je u vlasništvu Associated British Foods Plc, i Hennes & Mauritz AB, veoma su izloženi pomorskom transportu, prema analitičaru RBC Capital Markets Richardu Chamberlainu, dok Inditex SA, vlasnik Zare, uglavnom dolazi iz obližnjih zemalja. Slično tome, Bryan Garnier & Co. ističe francusku maloprodaju namještaja Maisons du Monde SA kao veoma ranjivu, jer nabavlja 75 posto svoje robe iz Azije i transportuje je 90 posto morem.
Produženi prekid će privući globalne brendove kao što su Nike, Adidas i Capri Holdings, rekao je Bernstein.
Problem za takve kompanije je što ekonomska pozadina može otežati prenošenje većih troškova na potrošače. "Kompanije će možda morati da ih apsorbuju, što bi smanjilo profitne marže", rekao je Frédérique Carrier iz RBC Wealth Management.
Automobili
Do sada su Tesla i Volvo jedini proizvođači automobila koji su najavili obustavu proizvodnje. "Ali takva kašnjenja mogu predstavljati novi rizik za proizvodnju lakih vozila ove godine", navodi Morgan Stanley.
Međutim, većina smatra da industrija neće vidjeti ponavljanje problema iz ere kovida. "Skuplje gorivo, dodatni dani iznajmljenog prostora i veće cijene dostave će biti negativni na dobitke i troškove kompanija, ali, gledajući ovu perspektivu, troškovi transporta su oko 57 posto niži od nivoa kovida", napisao je analitičar BofA John Murphy.
Kriza bi čak mogla dozvoliti proizvođačima automobila da održe više cijene vozila, navodi Bloomberg Intelligence.
Energenti
Utjecaj na cijene sirove nafte je ove godine bio relativno prigušen, ali bi se to moglo promijeniti ako produženi sukob prouzrokuje manjak snabdijevanja.
Međutim, tržišta nafte se spremaju za višesedmične poremećaje. Manje tankera prelazi moreuz Bab el-Mandeb na južnom kraju Crvenog mora, prema podacima Vortexa koje je prikupio Bloomberg. Broj brodova koji prevoze sirove ili prljave naftne derivate, kao što je mazut, opao je za 25 posto ove godine do 19. januara u odnosu na godinu ranije, pokazuju brojke.