U decembru 2023. godine, promet brodova u Crvenom moru pao je za 20 odsto nakon što su brodarske kompanije obustavile operacije ili preusmjerile svoje rute prema Rtu dobre nade. Ovaj pad uslijedio je kao posljedica napada jemenske pobunjeničke grupe Huti na komercijalne brodove povezane s Izraelom u kontekstu sukoba između Izraela i Hamasa.
Grupa Huti, koju podržava Iran, pojačala je svoje djelovanje u sukobu u Pojasu Gaze, upozorivši da će napasti sve brodove koji idu prema Izraelu u Crvenom moru, jednoj od najfrekventnijih pomorskih ruta za transport nafte i goriva.
Prema podacima MarineTraffic koje prenosi turska državna novinska agencija AA, brodski promet se značajno smanjio, posebno u drugoj polovini decembra 2023. godine. Najveći uticaj na pad prometa imalo je zaustavljanje kontejnerskih brodova koji su promijenili svoje rute prema Rtu dobre nade.
Broj kontejnerskih brodova koji su prolazili Crvenim morem u decembru 2023. smanjio se za 25 odsto u poređenju sa istim mjesecom prethodne godine. U istom periodu, promet brodova preko Rta dobre nade porastao je za 27 odsto.
Oko 12 odsto svjetske trgovine prolazi kroz Suecki kanal, koji povezuje Sredozemno more sa Crvenim morem. Pomorski prolaz Bab el Mandeb, koji je dio veze između Sredozemlja i Istočne Azije, važan je za snabdijevanje naftom. Preusmeravanje brodova prema Rtu dobre nade znači povećanje vremena putovanja za 10 do 14 dana i 4.000 nautičkih milja, odnosno 6.500 kilometara, što dovodi do značajnih dodatnih troškova.
Podsjećamo, nakon napada, neke od najvećih svjetskih brodarskih kompanija odlučile su da obustave svoje operacije u regionu. Prošle nedjelje, grupa od 18 logističkih kompanija odlučila je da zaobiđe Crveno more i usmjeri svoje trgovačke brodove na alternativnu rutu oko Afrike, kako bi izbjegla napade na plovila.
Napadi u Crvenom moru postali su "značajan međunarodni problem", kako su se u prošlu srijedu u zajedničkoj izjavi požalile vlade 12 zemalja, uključujući Njemačku i SAD. Naglasile su da Crveno more predstavlja ključnu rutu za gotovo 15 odsto međunarodne pomorske trgovine na putu iz Sredozemnog mora prema Indijskom okeanu.
Incident u Crvenom moru ima dalekosežne posljedice na globalnu pomorsku trgovinu, što privlači pažnju i u hrvatskom pomorskom sektoru. Iz Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum za Bloomberg Adriju su rekli da trenutno ne postoje neposredne promjene za hrvatske brodare, ali da situacija zahtijeva stalnu pažnju i prilagođavanje strategija kako bi se osigurala bezbjednost i efikasnost pomorskog prometa.
"U odnosu na hrvatske brodare, zasad nema promjena u planiranim rutama putovanja, ali svakako pomno pratimo razvoj predmetne situacije", kažu iz udruženja.