Najveće državne banke u Kini treći put ove godine su smanjile kamatne stope na depozite. Bankarski sektor se trudi da zadrži profitabilnost, dok marže padaju, a država uvodi mjere namijenjene uvećanju potrošnje i tražnje.
Iz banke Industrial & Commercial Bank of China Ltd. rekli su da će neke kamatne stope na depozite smanjiti za 25 baznih poena, i to od 22. decembra. Nakon promjene, ova banka će plaćati 1,45 odsto na jednogodišnje depozite (ranije je plaćala 1,55 odsto), a 1,65 odsto na dvogodišnja oročenja (ranije 1,85 odsto). Kamatne stope na trogodišnje i petogodišnje depozite niže su za po 25 baznih poena i sada će iznositi 1,95 i dva odsto.
Pokušaji Kine da natjera banke da pomognu posrnulom građevinskom sektoru samo su jedan u nizu problema koji muče ovaj sektor vrijedan 57 biliona dolara.
Neto kamatne marže banaka su u septembru pale na rekordno niskih 1,73 odsto, pokazuju podaci. To je ispod praga od 1,8 odsto koji se smatra neophodnim za održavanje profitabilnosti. Udio problematičnih kredita u ukupnim kreditima u međuvremenu je dostigao novi maksimum, a niz rasta prihoda od 2017. za neke od najvećih državnih banaka u zemlji mogao bi da ove godine bude prekinut.
Statistički podaci objavljeni za novembar pokazuju da je ekonomski oporavak Kine i dalje upitan zbog slabe potražnje i dugotrajne krize na tržištu nekretnina. Smanjenje kamatnih stopa na depozite može bankama dati više prostora da obezbijede bolje uslove za korporativne i stambene kredite. Takođe bi moglo da podstakne domaćinstva da pređu s bankovnih depozita ka drugim investicijama i potrošnji.
Kineska domaćinstva su tokom pandemije povećala procenat prihoda koji štede i usmjerila su svoj novac ka bankarskim depozitima. Ovo je umnogome otežalo posao fondovima koji kupuju akcije i obveznice u ime domaćinstava.