Globalne cijene osnovnih prehrambenih proizvoda porasle su u srpnju. Najveći utjecaj imali su prekid Crnomorske inicijative za žitarice i nova trgovinska ograničenja za rižu, izvijestila je danas Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO).
FAO Indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene u međunarodnim cijenama osnovnih prehrambenih proizvoda, prosječno je iznosio 123,9 bodova u srpnju. Na mjesečnoj razini cijene hrane su rasle, ali na godišnjoj razini su manje za 11,8 posto.
Povećanje cijena potaknuto je rastom cijena biljnog ulja. "Međunarodne cijene suncokretovog ulja su porasle za više od 15 posto u mjesecu, uglavnom zbog obnovljenih nesigurnosti u vezi s izvozom nakon odluke Ruske Federacije da prekine provedbu Crnomorske inicijative za žitarice", priopćeno je.
Cijene palminog, sojinog i ulja repice porasle su zbog zabrinutosti zbog izgleda za proizvodnju u vodećim proizvodnim zemljama.
Ostale četiri komponente FAO indeksi cijena mlijeka, mesa, žitarica i šećera su pale na mjesečnoj razini.
FAO Indeks cijena žitarica pao je za 0,5 posto u odnosu na lipanj. Pad ovog indeksa uzrokovan je značajnijim padom međunarodnih cijena grubih žitarica zbog povećane sezonske ponude kukuruza, zbog kontinuirane žetve u Argentini i Brazilu te potencijalno veće proizvodnje od očekivane u Sjedinjenim Američkim Državama.
"Međutim, međunarodne cijene pšenice su porasle za 1,6 posto, što je prvi mjesečni rast u devet mjeseci, zbog neizvjesnosti u vezi s izvozom iz Ukrajine, kao i nastavka sušnih uvjeta u Sjevernoj Americi", priopćeno je.
FAO Indeks cijena riže porastao je za 2,8 posto u mjesecu i 19,7 posto na godišnjoj razini, dosegnuvši svoju najvišu nominalnu razinu od rujna 2011. Zabrana izvoza nekuhanih indijskih sorti riže uvedena 20. srpnja potaknula je rast cijena.
Ovaj pritisak na rast cijena riže "izaziva značajne zabrinutosti za veliki dio svjetske populacije, posebno za one najsiromašnije koji veći dio svojih prihoda troše na kupovinu hrane", upozorava FAO.
Napredak u žetvi šećerne trske u Brazilu i padaline na području uzgoja u Indiji potakli su pad cijena šećera, kao i slaba potražnja iz Indonezije i Kine, najvećih svjetskih uvoznika šećera.
FAO Indeks cijena mliječnih proizvoda pao je za 0,4 posto u srpnju, što je 20,6 posto ispod vrijednosti iz srpnja 2022. godine. Svjetske cijene sira su se blago oporavile nakon oštrog nedavnog pada jer je vruće vrijeme utjecalo na sezonski pad opskrbe mlijekom u Europi.
FAO Indeks cijena mesa smanjen je za 0,3 posto u odnosu na lipanj. "Kvote za goveđe, ovčje i peradarsko meso pale su zbog solidne dostupnosti opskrbe i u nekim slučajevima niže potražnje vodećih uvoznika", dodali su. Cijene svinjskog mesa, s druge strane, porasle su, odražavajući visoku sezonsku potražnju uz istodobno ograničene zalihe iz Zapadne Europe i Sjedinjenih Američkih Država.