Tvorničke aktivnosti u SAD-u smanjile su se u julu deveti mjesec zaredom, odražavajući mlaku potražnju za američkom robom u zemlji i inozemstvu.
Mjera tvorničke aktivnosti Instituta za upravljanje nabavom (ISM) porasla je prošlog mjeseca na 46,4, prema podacima objavljenim u utorak. Očitavanja manja od 50 ukazuju na kontrakciju, a najnovija brojka bila je nešto ispod očekivanja.
Mjere novih narudžbi i proizvodnje poboljšale su se u julu, pri čemu su se prve oporavile na najviši nivo u devet mjeseci. Unatoč tome, oboje su ostali na kontrakcijskom području. Mjera izvoza grupe je u međuvremenu pala na najniži nivo ove godine jer se izvoz robe iz SAD nastavio smanjivati.
Dok su drugi dijelovi ekonomije i dalje čvrsti, visoke kamatne stope uparene s kontinuiranom rotacijom preferencija potrošača prema uslugama ugušile su proizvodni sektor. Slaba potražnja u inozemstvu pokazala se dodatnom zaprekom.
Samo dvije proizvodne industrije - naftni derivati i namještaj - zabilježile su ukupni rast u julu. Odjeća, plastika i papir predvode 16 industrija koje su izvijestile o smanjenju aktivnosti.
Rasprostranjena slabost u sektoru prisilila je tvornice da smanje broj zaposlenih. Grupni pokazatelj zaposlenosti pao je na 44,4, najniži rezultat od jula 2020.
"Potražnja je i dalje slaba, ali neznatno bolja u poređenju s junim, proizvodnja je usporena zbog nedostatka posla, a dobavljači i dalje imaju kapacitete", rekao je u izjavi Timothy Fiore, predsjednik ISM-ovog povjerenstva za istraživanje poslovanja proizvodnje. "Postoje znakovi većeg broja mjera za smanjenje zaposlenosti u bliskoj budućnosti kako bi se bolje uskladila proizvodnja".
Međutim, šire tržište rada ostaje snažno. Vladin mjesečni izvještaj o zapošljavanju, koji izlazi u petak, trebao bi pokazati da su američki poslodavci prošlog mjeseca otvorili 200.000 radnih mjesta.
Izvještaj ISM-a pokazao je da su cijene sirovina pale treći mjesec zaredom u julu, odražavajući normalizaciju lanaca snabdijevanja. Zalihe su se smanjivale sporije, dok su se isporuke dobavljača ubrzale.
Komentari pojedinih dijelova industrije
''Trenutani tržišni uvjeti SAD-a uključujući inflatorne i recesijske udare utiču na cjelokupno poslovanje. Kupci smanjuju ili ne izdaju narudžbe prema predviđanjima, stavljajući interni fokus na smanjenje finansijskih obveza i režijskih troškova''.- Računarni i elektronički proizvodi
"Prodaja u našoj industriji izuzetno sporo ulazi u drugu polovicu godine, a ne očekuje se nikakav napredak barem do četvrtog tromjesečja". - Hemijski produkti
''Potražnja je sve manja. Neke cijene počinju padati. Zaostale narudžbe uglavnom su riješene''. - Transportna oprema
''Stabilna potražnja sljedećih četiri do šest mjeseci, ali dugoročna neizvjesnost. Iako se predviđa rast broja kupaca, ne možemo ukazati na temelje koji ga održavaju''. - Prerađeni metali
''Dobavljači počinju posezati u potrazi za novim poslovima. Događa se omekšavanje na kineskim tržištima''.- Strojevi
"Juni je bio jak mjesec, ali juli je bio daleko od oporavka". - Proizvodi od nemetalnih minerala
''Knjiga narudžbi i dalje je jaka. Dostupnost radne snage još uvijek je ograničenje broj jedan koje utiče na proizvodnju. Ne mogu pronaći kvalificirane plaćene ili kvalificirane ljude za zapošljavanje" .- Primarni metali
Kratkoročni izgledi za proizvodnju i dalje su mračni, ali federalna ulaganja su spremna ojačati sektor u narednim godinama. Zakonodavstvo koje je zagovarala Bidenova administracija, poput nacrta zakona o infrastrukturi, Zakona o smanjenju inflacije i Zakona o CHIPS-u, već je dovelo do vala ulaganja u građevinarstvo i proizvodnju, potaknuvši ekonomski rast u drugom tromjesečju.