Žene imaju više razloga da brinu od muškaraca zbog nadolazećeg talasa automatizacije i vještačke inteligencije (Artificial intelligence, AI) koji bi mogli da zamijene skoro trećinu radnih sati u američkoj ekonomiji.
To je jedan od zaključaka iz novog izvještaja istraživačkog ogranka konsultantske kompanije McKinsey & Co. koja ispituje trendove na tržištu rada u SAD do kraja 2030.
Izračunato je da je 1,5 puta veća vjerovatnoća da će žene morati da promijene zanimanje nego muškarci u tom periodu. Razlog: one su previše zastupljeni u industrijama sa poslovima sa nižim platama, za koje se u izvještaju smatra da će najviše uticati automatizacija, uključujući kancelarijsku podršku i korisničku podršku. Crnci i Latinoamerikanci će takođe biti negativno pogođeni jer se potražnja za hranom i radnicima u proizvodnji smanjuje.
Sve u svemu, McKinsey Global Institute je rekao da će najmanje 12 miliona radnika u SAD morati da promijeni zanimanje do kraja 2030. Dio tog prometa će proizaći iz težnje za neto nultim emisijama, što će poremetiti milione radnih mjesta.
Ono što je zabrinjavajuće, rekao je direktor Instituta Kweilin Ellingrud, je da će odliv biti koncentrisan među radnicima sa niskim platama. Za njih je do 14 puta veća vjerovatnoća da će morati da promijene zanimanje od onih na pozicijama sa najvišim platama, a većini će biti potrebne dodatne vještine da bi to uspješno uradile.
Službenici – sve od advokata i nastavnika do finansijskih savetnika i arhitekata – biće među onima koji su najviše pogođeni širenjem generativne vještačke inteligencije kao što je OpenAI ChatGPT, navodi se u izvještaju. Ali McKinsey je tvrdio da će to u velikoj mjeri rezultirati promjenama u načinu na koji se ti poslovi obavljaju, a ne nestajanjem pozicija.
To "vjerovatno neće biti tako katastrofalna stvar", rekao je partner instituta Michael Chui. Ali "promijeniće skoro svaki posao."
Oko 3,5 miliona pozicija moglo bi da bude zbrisano jer SAD nastoje da okončaju emisiju gasova staklene bašte, a na udaru će biti radnicima u proizvodnji nafte i gasa i proizvodnji automobila, navodi se u izvještaju.
Međutim, McKinsey tvrdi da će to biti više nego nadoknađeno – u iznosu od oko 700.000 radnih mjesta – dobicima koji proizilaze iz gomilanja obnovljive energije, prvenstveno kroz kapitalna ulaganja u nova postrojenja, stanice za punjenje i slično.
Energetska tranzicija, zajedno sa povećanom državnom potrošnjom na infrastrukturu, povećaće potražnju za građevinskim radnicima kojih već nedostaje. McKinsey vidi povećanje zaposlenosti u građevinarstvu za 12 odsto od 2022. do 2030. godine.
Ako se reorganizacija radnih mjesta u narednim godinama pravilno sprovede, to bi moglo dovesti do ogromnog povećanja produktivnosti i prosperiteta u SAD, navodi institut. U onome što je Ellingrud priznao da je bio "prilično optimističan" scenario, izvještaj predviđa eventualni porast godišnjeg rasta produktivnosti na 3 odsto do 4 odsto. Sada je oko 1 odsto.
Međutim, da bi do toga došlo, "SAD će trebati razvoj radne snage u daleko većem obimu", rekao je Mekinzy.