Rusija konačno smanjuje izvoz sirove nafte, u najpovoljnijem mogućem trenutku.
Moskva se obvezala sljedeći mjesec ograničiti isporuke na globalna tržišta za 500.000 barela dnevno. To je pokazivanje jedinstva s kolegom liderom OPEC+ Saudijskom Arabijom, ali i pokušaj da se odgovori na višemjesečna pitanja o tome je li Rusija doista mogla smanjiti proizvodnju nafte - kao što je najavljeno u februaru - dok je istovremeno povećavala izvoz sirove nafte.
August daje Moskvi savršenu priliku da napravi ove važne poteze uz minimalne troškove. Kompanije mogu preusmjeriti sirovu naftu s izvoznih terminala na domaće rafinerije, koje će raditi po višoj stopi zahvaljujući završetku proljetnog održavanja i razdoblju izdašnih državnih subvencija.
Zapravo, Rusija bi trebala moći postići svoj izvozni cilj bez potrebe za dodatnim smanjenjem proizvodnje.
''U želji da ojača svoje veze sa Saudijskom Arabijom, Rusija je spremna ispuniti svoje obećanje o smanjenju izvoza'', rekao je Viktor Katona, glavni analitičar za sirovu naftu u kompaniji za tržišna istraživanja Kpler Ltd. ''Smanjenje izvoza od 500.000 barela dnevno bit će u potpunosti apsorbirano segmentom domaće rafinerije''.
Ruski dužnosnici opetovano su uvjeravali da je u martu provedeno smanjenje proizvodnje za 500.000 barela dnevno u zemlji. Ali nema službenih podataka koji bi to potvrdili - brojke su bile tajne u aprilu - a podaci praćenja tankera pokazuju da je izvoz u stalnom porastu od tog mjeseca do sredine maja.
To se događalo upravo u trenutku kada je Saudijska Arabija dodatno dobrovoljno smanjivala proizvodnju, što je natjeralo neke promatrače tržišta da zaključe da je kraljevstvo preuzelo najveći dio tereta uravnoteženja globalnog tržišta sirove nafte. Iako Rijad nikada nije javno doveo u pitanje istinitost tvrdnji Moskve o rezultatima, on je pozivao na veću transparentnost.
Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman rekao je prošle sedmice u Beču da je ruska objava o augustovskim tokovima nafte "smislenija" jer se odnosi na izvoz.
Pomorske isporuke ruske sirove nafte počinju pokazivati znakove pada. Izvoz iz zapadnih luka zemlje u četiri sedmice do 9. jula prvi je put znatno pao ispod prosječnog nivoa u februaru, nakon što su količine porasle tokom mjeseci između njih, prema podacima praćenja plovila koje prati Bloomberg i potvrđuju drugi izvori podataka.
Rystad Energy A/S očekuje da će ruske dnevne pomorske isporuke nafte sljedeći mjesec pasti na 3,1-3,2 miliona barela, u poređenju s oko 3,7 miliona barela u aprilu i maju. Manje sirove nafte bit će utovareno u tankere za izvoz zbog "sezonskog povećanja iskorištenosti rafinerija" u zemlji, prema konsultantovom višem analitičaru tržišta nafte Viktoru Kurilovu.
Postavljajući obrazac za august, ruska nizvodna postrojenja već obrađuju sirovu naftu. Od početka jula domaće stope prerade nafte dosegnule su najviši nivo u 12 sedmica, prema izračunima Bloomberga temeljenim na statistikama industrije.
Te rafinerije primaju državne subvencije za prodaju dijela svog benzina i dizela kod kuće, koje su u prvoj polovici godine u prosjeku iznosile milijardu dolara mjesečno, prema izračunima Bloomberga temeljenim na podacima ministarstva.
Kada je potpredsjednik vlade Alexander Novak najavio smanjenje izvoza od 500.000 barela dnevno, nije dao osnovu za prilagođavanje. Zbog toga je teško procijeniti koliko će sirove nafte zemlja zapravo isporučiti u inozemstvo u augustu, kao i uticaj na cijene.
"Svodi se na to koliko ruskih bačvi bude uklonjeno", rekao je Giovanni Staunovo, analitičar u UBS Group AG. "Ako je baza izvoz u maju, uticaj će vjerovatno biti skroman" jer su isporuke u tom mjesecu bile tako visoke, rekao je.
Ako Rusija nadoknadi smanjenje izvoza sirove nafte povećanjem isporuka rafiniranih goriva iz svojih domaćih rafinerija, učinak bi mogao biti još skromniji, rekao je.
Nafta je porasla otkako su Moskva i Rijad najavili rezove u augustu. Glavna ruska sirova nafta Urals popela se u utorak na 59,98 dolara po barelu, na pragu gornje granice cijene koju je nametnuo G-7. Sirova nafta Brent skočila je iznad 80 dolara po barelu prvi put od maja, ali je međunarodna referentna vrijednost još uvijek u padu ove godine.
Prozor mogućnosti za Rusiju da smanji izvoz nafte, a opet zadrži proizvodnju uglavnom netaknutom, kratak je. Pravi test spremnosti Moskve da žrtvuje količinu prodaje doći će u septembru. Tada nacionalno ministarstvo finansija planira prepoloviti velikodušne subvencije za gorivo i zadržati ih ograničenim do 2026. godine, prema ruskim novinama Kommersant.
Ova će promjena smanjiti apetit za sirovom naftom među domaćim rafinerijama, koje će teško moći podići domaće cijene benzina ili dizela kako bi nadoknadile izgubljene poticaje, rekao je Mikhail Turukalov, nezavisni američki analitičar naftnih proizvoda. Kao rezultat toga, ruske će kompanije biti više zainteresirane za prodaju na međunarodnim tržištima, pod uvjetom da vlada ne uvede izvozne kvote, rekao je.
Ruske rafinerije također će biti na vrhuncu jesenske sezone održavanja sredinom septembra, rekao je Turukalov. U tom bi trenutku dnevna prerada sirove nafte u zemlji mogla pasti na 4,76 miliona do 5,1 milion barela, u poređenju s 5,35 do 5,57 miliona u augustu, procijenio je na temelju preliminarnih planova održavanja postrojenja.
Ovi faktori bi za Rusiju učinili još bolnijim produžavanje smanjenja izvoza nakon augusta, prema Kpleru i Rystad Energyju.
Ograničenje prekomorskih isporuka u septembru "bi zahtijevalo daljnje smanjenje proizvodnje", rekao je Kurilov iz Rystada. ''Kao što smo vidjeli, Rusija to ne može učiniti brzo''.