Rusija kaže da je blizu provedbe plana potpunog smanjenja proizvodnje nafte kao odgovor na zapadne sankcije i ograničenja cijena njezina izvoza. Ali nade Moskve da će cijene skočiti u nebo vjerovatno će biti uzaludne.
Rusija je obećala uzvratiti na zabranu uvoza nafte i ograničenje cijena smanjenje proizvodnje sirove nafte za 500.000 barela dnevno do kraja juna.
Rusija je bila prisiljena otpremati svoju naftu na duga putovanja u Indiju i Kinu i nuditi velike popuste kupcima na jedina dva velika tržišta koja su joj preostala. Smanjenje opskrbe ima za cilj kazniti nacije okupljene protiv Moskve podizanjem cijena nafte i prema riječima zamjenika ruskog premijera Aleksandra Novaka, smanjenjem popusta za njezine barele.
Tada se sirovom naftom Brent trgovalo iznad 86 dolara po barelu i porasla je za osam posto u odnosu na prethodnu sedmicu. Prognoze tržišta nafte predviđale su tijesno tržište s potražnjom ispred ponude. Smanjenje ruske proizvodnje vjerojatno bi vratilo cijene natrag prema trocifrenim nivoima posljednji put viđenim u augustu, više nego kompenzirajući bilo kakvo smanjenje količina.
Oporavak cijena nafte u posljednje dvije sedmice do sada nije uspio vratiti sirovu naftu Brent iznad 80 dolara — nivo koju mnogi vide kao donju granicu za udobnost većine članica OPEC+.
Jednostrano smanjenje ruske proizvodnje moglo bi biti olakšanje, a ne razlog za zabrinutost, posebno za druge članice OPEC+, gdje je Rusija drugi najveći proizvođač.
Bilo kakvo smanjenje proizvodnje u početku će biti kompenzirano smanjenom potražnjom iz nacionalnih rafinerija, koje obično prolaze kroz radove na održavanju kada završi zima. To znači da izvoz - što je stvarno važno za tržišta nafte - možda uopće neće biti pogođen. A najvidljiviji dio trgovine, količina koja napušta ruske luke, potaknuta je od početka godine preusmjeravanjem količina koje su prethodno slane cjevovodima u Poljsku i Njemačku. Dotok u Njemačku zaustavljen je krajem 2022., a isporuke u Poljsku pale su na oko 60.000 barela dnevno prema posljednjem preostalom ugovoru o opskrbi te zemlje s ruskom kompanijom. To je dodalo oko 500.000 barela dnevno pomorskim pošiljkama.
Također se može pokazati da je smanjenje proizvodnje značajno manje.
Smanjenje će se izvršiti s osnovnog nivoa od oko 10 miliona barela dnevno, rekao je Novak. Ali Međunarodna agencija za energiju procijenila je da su stope proizvodnje u januaru i februaru ispod tog nivoa. Stvarno smanjenje proizvodnje moglo bi biti samo 300.000 barela dnevno.
Pad proizvodnje od dva i po puta od te veličine već je uračunat u najnoviju IEA-inu prognozu tržišta nafte za drugi kvartal ove godine, s daljnjim padom koji slijedi. A prognoze i dalje pokazuju da će globalna bilansa nafte biti u suficitu do druge polovice godine.
Rusija će morati rezati dublje i dulje, ako želi imati ikakvu nadu da će povrijediti one koji se suprotstavljaju njezinoj agresiji u Ukrajini. Problem za Kremlj je što će povrijediti i svoje prijatelje.