West Texas Intermediate trgovao je sa iznad 102 dolara po barelu nakon povećanja od 3,2% u utorak. Cijene plina u Evropi porasle su nakon što je Rusija zaustavila dotok u Poljsku i Bugarsku, čime je ispunila prijetnju da će zaustaviti opskrbu zemljama koje odbijaju zahtjev predsjednika Vladimira Putina da plati gorivo u rubljama.
Tržište energije zahvaćeno je burnim periodom trgovine od ruske invazije na Ukrajinu u februaru. SAD i Velika Britanija su se obavezale da će zabraniti uvoz nafte od proizvođača OPEC+, ali EU se bori za konsenzus o sličnim mjerama. Rat se nastavlja, uprkos naporima za prekid vatre.
Rusija je tražila plaćanja u rubljama nakon što je Moskva pogođena gomilom finansijskih sankcija zbog rata u Ukrajini. EU je u principu odbila taj potez, ali sada rokovi za plaćanje počinju da stižu, a fokus je sada usmjeren na druge evropske prijestolnice, posebno na Berlin, koji je u velikoj mjeri ovisan o ruskom gasu.
"S obzirom da se Rusija približava naoružavanju isporuke prirodnog gasa Evropi, malo je vjerovatno da ćemo ove sedmice vidjeti Brent naftu ispod 100 dolara", rekao je Jeffrey Halley, viši tržišni analitičar u Oanda Asia Pacific Pte. Zabrinutost zbog usporavanja u Kini zbog blokade virusa ograničit će rast cijena, dodao je.
Njemački ministar ekonomije Robert Habeck izjavio je u utorak da je nacija već dovoljno smanjila svoje oslanjanje na rusku naftu da bi potpuni embargo bio "upravljiv". Nafta iz zemlje sada čini samo 12 odsto uvoza, sa 35 odsto pre invazije, rekao je on u Varšavi.
Cijene:
WTI za isporuku u junu porastao je 0,7% na 102,43 dolara po barelu na njujorškoj berzi u 7.24 u Londonu.
Brent za junsko poravnanje ojačao je 0,9% na 105,97 dolara na ICE Futures Europe berzi nakon što je u utorak porastao za 2,6%.
Brent ostaje usko u nazadovanju nakon što se u utorak približio strukturi medvjeđeg kontanga. Brzi vremenski raspon globalnog mjerila bio je 42 centa u nazadovanju - bikovski obrazac - u poređenju sa čak 4,64 dolara početkom marta, neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu.
U Aziji postoje neki pozitivni znakovi koji se pojavljuju iz Kine pogođene virusom. Šangaj je nagovijestio ublažavanje mjera izolacije jer je broj infekcija pao na najniži u tri sedmice, dok se broj slučajeva u Pekingu stabilizirao. Predsjednik Xi Jinping također se obavezao da će podstaći izgradnju infrastrukture kako bi se podstakla ekonomija.
Odvojeno, Američki institut za naftu izvijestio je da su američke zalihe sirove nafte prošle sedmice porasle za 4,78 miliona barela, prema ljudima upoznatim s brojkama. Zvanični vladini podaci objavljeni su kasnije u srijedu.