Goldman Sachs Group Inc. postala je još jedna u nizu banaka koja je smanjila svoje projekcije za rast kineske privrede, navodeći kao razlog sve manje mogućnosti za davanje većih mjera za stimulisanje ekonomije.
Analitičari Goldmana snizili su svoje procjene o rastu kineskog bruto domaćeg proizvoda ove godine sa šest na 5,4 posto, navodi se u izvještaju objavljenom u nedjelju. Malo je vjerovatno da će mjere za koje se vlasti odluče biti izdašnije od onih koje su primijenjene u prethodnim krizama, uključujući i 2020. godinu, rekli su u izvještaju ekonomisti na čijem čelu je bila Hui Shan.
Mjere podsticaja infrastrukturnog sektora će vjerovatno biti "ciljane i umjerene" s obzirom na smanjenje broja stanovnika, povišen nivo duga i poziv predsjednika Xi Jinpinga, napisali su.
"Ići istim starim putem korištenja sektora infrastrukture za stvaranje snažnog ekonomskog rasta ne bi bilo u skladu s 'visokokvalitetnim rastom' koji rukovodstvo iznova naglašava da želi", navodi se u izvještaju.
Očekivanja da će do usvajanja ovakvih mjera podrške privredi doći su rasla tokom prošle sedmice, a neki analitičari su pretpostavljali da bi centralna vlada mogla izdati i obveznice posebne namjene za finansiranje projekata. Podaci za maj objavljeni prošle sedmice pokazali su da oporavak slabi, a centralna banka je snizila ključne kamatne stope kako bi smanjila troškove zaduživanja i podstakla privredni rast.
Državno vijeće, koje je ustvari vlada Kine i koje posreduje između lokalnih i centralnih vlasti i centralne banke, pozvalo je u petak na "odlučniju" politiku za podršku ekonomiji, rekavši da nadležni razmatraju nove mjere koje će biti usvojene u "odgovarajuće vrijeme", iako nije objavilo vremenski okvir ili detalje.
"Smatramo da su prepreke za rast uporne, dok su zvaničnici ograničeni ekonomskim i političkim okolnostima u usvajanju mjera podsticaja", rekli su ekonomisti Goldmana. Oni ne očekuju da će centralna vlada izdati posebne državne obveznice, jer su one emitovane samo tri puta u prošlosti tokom posebno teških perioda, uključujući pandemiju 2020. i tokom Azijske finansijske krize 1998. godine.
Također je malo vjerovatno da će vlada pokrenuti još jednu rundu rekonstrukcije zapuštenih objekata kao što je to uradila 2015. godine, napisali su analitičari. Taj poduhvat je prošli put ubrizgao novac centralne banke u tržište nekretnina (za plaćanje izgradnje gradskih naselja i obeštećenje domaćinstvima čiji su domovi srušeni kao dio projekta). To je dovelo do porasta cijena nekretnina i prodaje.
Umjesto toga, vlada bi mogla ubrzati izdavanje specijalnih obveznica lokalne samouprave, koje se uglavnom koriste za infrastrukturu, smatraju analitičari Goldmana. Vlasti bi također mogle nastaviti ublažavati restriktivne mjere u građevinarstvu, uključujući smanjenje zahtjeva za učešće, smanjenje kamatnih stopa na hipoteke i uklanjanje ograničenja kupovine u velikim gradovima, rekli su oni.
Zvaničnici također na snazi drže mjere podrške za industrije koje se smatraju novim pokretačima ekonomskog rasta, kao što su napredna proizvodnja i nova energetska vozila. Dok će se stimulansi u vidu lakšeg pozajmljivanja, smanjenja poreza i subvencija vjerovatno nastaviti ili čak povećati, utjecaj na rast BDP-a je vjerovatno ograničen jer su ovi planovi već godinama na snazi, kaže Goldman.