Poslije još jedne sedmice u kojoj su centralne monetarne vlasti SAD-a i evrozone podigle kamatne stope, postavlja se pitanje koliko duboko će njihova restriktivnost još ići.
Profesorica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Gordana Kordić za Bloomberg Adriju kaže da su tržišta trenutno malo nervozna, kao i svi oni koji su na tržištima jer čuju ono što bi oni htjeli čuti. "Više su čuli signale koji se tiču trendova dezinflacije nego samih efekata podizanja kamatne stope, koje je bilo malo slabije nego što su ta tržišta možda očekivala".
Na pitanje očekuje li recesiju u SAD-u, Kordić je odgovorila da je po tom pitanju blagi optimista.
"Moja procjena je da do recesije neće doći i da će više doći do usporavanja rasta ekonomije", kazala je ona i dodala da u obzir treba uzeti i odnose u globalnoj ekonomiji, gdje imamo i druge igrače poput Kine i Indije, gdje bi mogao otići jedan značajan dio proizvodnje koja se seli za jeftinijom radnom snagom, dok SAD očekuje talas otpuštanja.
Ipak, Kordić je izrazila nadu da će sve monetarne mjere Feda i ECB-a biti dovoljne i da će se trendovi pokrenuti ka optimističnom razvoju.
"ECB je definitivno agresivniji u djelovanju i agresivnije podiže kamatne stope. I nas sve brine usporavanje Njemačke, koja ima problema s radnom snagom, produktivnošću industrije...", kazala je profesorica i navela da ipak ni na nivou evrozone ne očekuje da će doći do duboke recesije, iako ćemo imati negativne učinke, a vremena koja dolaze bit će u najmanju ruku izazovna.
Jedan od glavnih negativnih efekata na Adria region, koje vidi zbog pooštravanja monetarne politike, jesu nešto više kamatne stope.
"Mi smo dugo bili u razdoblju koje je bilo deflatorno, imali smo veoma niske kamatne stope i malo smo razmaženi po pitanju cijene novca. Prethodno smo živjeli gotovo vrijeme besplatnog novca i ta neka povećanja koja nam se čine velikim zapravo znače povratak na nivoe prije krize", navela je Kordić.
Opširnije pogledajte u videu: