Populacija Kine se u 2022. smanjila, što je prvi pad broja stanovnika u posljednjih 60 godina. Ova prekretnica je još jedan dokaz da se druga najveća svjetska privreda suočava s ozbiljnom demografskom krizom.
Kina je na kraju godine imala 1,41 milijardu ljudi, što je za 850.000 manje nego 2021. godine, pokazuju podaci Nacionalne statističke agencije objavljeni u utorak. Ovo je prvi pad od 1961. godine, posljednje godine Velike gladi pod bivšim liderom Mao Zedongom.
U 2022. rođeno je 9,56 miliona beba, što je smanjenje u odnosu na 10,62 miliona zabilježeno 2021. godine. Ovo je također najniži broj od 1950. godine, a napori vlade Kine da podstakne natalitet nisu urodili plodom.
U istom periodu je umrlo 10,41 milion ljudi, dok se u prethodnim godinama ova brojka kretala oko 10 miliona. Broj smrti povezanih s Covidom-19 je naglo porastao nakon što su vlasti neočekivano odustale od politike nulte tolerancije virusa. Broj smrti povezanih s virusom će se vjerovatno povećati, jer veći broj smrtnih ishoda najčešće dolazi nekoliko nedjelja nakon skoka broja registrovanih slučajeva. Broj slučajeva u Kini i dalje raste.
Pad broja stanovnika je bio brži nego što se očekivalo, što bi moglo utjecati na privredni rast kroz manju tražnju, naprimjer za novogradnjom. Kini će zbog ovoga vjerovatno biti otežano preuzimanje ekonomskog primata od Sjedinjenih Američkih Država, a država s najvećim brojem stanovnika bi uskoro mogla postati Indija.
Još 2019. godine Ujedinjene nacije su predviđale da će broj stanovnika u Kini rasti sve do 2031, nakon čega će početi padati, ali je organizacija prošle godine promijenila projekcije i rekla da bi vrhunac mogao doći već 2022. godine. Radna snaga Kine se već smanjuje, dugoročna potražnja za nekretninama će moguće još više pasti, a pod udarom će se naći i penzioni sistem.
Prije Kine, Japan i Južna Koreja su zabilježili pad broja stanovnika, ali se susreću i s problemima vezanim za starenje populacije. Stopa nataliteta u Kini (broj novorođenih na 1.000 stanovnika) pala je na 6,77 prošle godine, što je najniži nivo od 1978.
Podaci statističke agencije pokazuju da je 62 posto stanovnika radno sposobno, što u Kini obuhvata ljude uzrasta između 16 i 59 godina. Prije oko 10 godina stanovnici ove dobi sačinjavali su oko 70 posto stanovništva, što dodatno ukazuje na probleme s kojima će se Kina susretati usljed starenja stanovništva.