Ruski predsjednik Vladimir Putin trebao bi se u ponedjeljak sastati s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom. Putin je posljednji put posjetio Lukašenka u Minsku 2019. godine, a u ovom radnom posjetu pratit će ga i nekoliko članova vlade. Predviđen je razgovor, između ostalog, i o strateškom partnerstvu dviju država koje čine uniju, kao i o regionalnim i međunarodnim pitanjima. Inače, Bjelorusija ekonomski jako ovisi o Rusiji, a Lukašenko opstaje zbog Putinovih kredita, te su u kontekstu ruske agresije nad Ukrajinom dvije bivše sovjetske republike značajno proširile vojnu suradnju time što Bjelorusija svoje vojne baze daje na raspolaganje za napade na Ukrajinu.
Invazija Vladimira Putina nad Ukrajinom je u veljači ove godine izazvala pad ruskih dionica, no, gotovo 10 mjeseci poslije, oporavak se ne nazire, tim više jer su sankcije nametnute Rusiji izazvale egzodus ulagača i dionice dovele u najlošiju poziciju na svijetu.
Iako se gospodarstvo u velikoj mjeri održalo bolje od očekivanog nakon sankcija koje su uvele Sjedinjene Američke Države (SAD) i saveznici, slika dioničkog tržišta puno je drugačija.
Ruske dionice isključene su iz globalnih referentnih vrijednosti, a burzovni fondovi koji prate dionice zemlje su ili zamrznuti ili zatvoreni. Lokalni ulagači nisu uspjeli spasiti domaće tržište od pada dionica uzrokovanih ratom, a većini stranaca je zabranjeno prodavati domaće dionice koje posjeduju.
U veljači je rasprodaja potaknula moskovsko tržište koje je rekordno dugo bilo zatvoreno. Njegov RTS indeks denominiran u dolarima ove je godine potonuo za 35 posto, što moskovsko tržište čini referentnom točkom s najlošijim rezultatima među 92 tržišta koja Bloomberg prati u lokalnoj valuti, odnosno trećim najgorim u dolarima. Indeks MOEX Russia, izražen u rubljama, strmoglavo je pao za 44 posto te je na putu za najstrmoglaviji godišnji pad od 2008. Uz rast napetosti zbog rata, mogući su novi gubici.
"Ruske dionice odražavaju sumorne izglede jer zapadne sankcije počinju opterećivati domaće gospodarstvo", rekao je Piotr Matys, viši valutni analitičar u InTouch Capital Marketsu, te dodao: "Izgledi globalnog pada u sljedećih nekoliko kvartala ruskoj nafti ne slute na dobro, osobito u vrijeme kada je Europska unija (EU) u potpunosti predana smanjenju svoje ovisnosti o ruskoj robi."
Članice EU i G-7 usuglasile su se kompanijama zabraniti pružanje ključnih usluga, uključujući osiguranje brodova koji prevoze rusku sirovu naftu ako je kupljena po cijeni iznad gornje granice od 60 dolara po barelu. Ruske zalihe nafte također su pogođene nestabilnim cijenama sirove nafte, pri čemu je referentna vrijednost Brenta potonula za oko 40 posto u odnosu na najvišu ožujsku razinu.
Vrijednosti Lukoila i Gazproma, inače najznačajnijih članova MOEX indeksa, ove su godine pale za 30, odnosno 53 posto. U međuvremenu je najveći uvršteni zajmodavac Sberbank zabilježio pad od 54 posto zbog međunarodnih sankcija koje su pogodile sve, pa i mogućnost ruskog pristupa deviznim rezervama, ali i bankovnom sustavu SWIFT.
Zabrinutost da bi Putin mogao povećati broj rezervista s 300 tisuća muškaraca, koliko ih je mobilizirano u rujnu, također umanjuje povjerenje kod lokalnih malih ulagača za investiranje novca na burzu.
"Na neki način, smatram da su slabe performanse ruskog tržišta dionica iznenađujuće jer su svi geopolitički rizici na početku uračunati, pa posljednje nametnute sankcije, čak ni ograničenje cijene, ne mijenjaju igru za ruske dionice", rekao je Iskander Lucko, glavni investicijski strateg u ITI Capitalu u Moskvi. On kontinuirani pad tržišta pripisuje "nedostatku potpore lokalnih institucionalnih fondova, dok je maloprodajna potražnja oslabljena rizicima mobilizacije i odljeva depozita."
Sljedeća godina vjerojatno neće donijeti olakšanje jer se rat i kontrola kapitala nastavljaju, osobito ako globalna recesija obuzda potražnju za robom, a nove sankcije još više pritisnu rusko gospodarstvo. U četvrtak su države članice EU postigle dogovor o devetom paketu sankcija Rusiji, ciljajući nove banke i dužnosnike, kao i ruski pristup dronovima.
"Bez priliva svježeg kapitala, ograničenog zapadnim sankcijama, ruske dionice vjerojatno će iduće godine ponovno ostvariti slabije rezultate", rekao je Matys iz InTouch Capital Marketsa.
--- Članak je napisan uz pomoć Farah Elbahrawy